Zakochaj się w modern farmhouse

jasne wnętrze ze starymi, drewnianymi meblami

Kto polubi modern farmhouse? 

Jeśli świetnie czujesz się w wiejskich wnętrzach z duszą, pełnych klimatycznych dodatków, starych mebli i pamiątek, to na pewno zachwycisz się tym stylem. A może jednak jesteś zwolennikiem bardziej nowoczesnego wystroju, choć i estetyka sielskiego domu na wsi nie jest Ci nie w smak, to również jest duża szansa na to, że polubisz modern farmhouse. A dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ten styl łączy w sobie dwa światy – wiejski, tradycyjny i spokojny z miejskim – nowoczesnym, pełnym ruchu i innowacji. Znakiem rozpoznawczym wnętrz w stylu modern farmhouse są jasne, przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia wzbogacone o współczesne wzorce estetyczne.  

Jak połączyć nowoczesność z tradycją?

Modern farmhouse jest nurtem bardzo kreatywnym i daje duże pole do popisu przy projektowaniu wnętrz, ponieważ pozwala łamać zasady i łączyć ze sobą elementy różnych współczesnych stylów, np. skandynawskiego lub industrialnego. Pamiętajmy jednak, że bazą jest farmhouse – z tradycyjnymi materiałami wykończeniowymi, jak np. drewno, cegła, kamień oraz lokalnym rzemiosłem i pewnego rodzaju surowością, mającą swoje źródła we wpływach rustykalnych. 

W duchu klimatu modern farmhouse z całą pewnością możemy ze sobą zestawić nowoczesne meble czy industrialne akcesoria ze starą, odrapaną komódką po babci, trzeszczącą, dębową szafą czy odsłoniętą cegłą.  

Podstawa stylu modern farmhouse 

Aby zaaranżować wnętrza w stylu modern farmhouse, należy: 

  • postawić na naturalną bazę (drewno, cegła, kamień), 
  • wybrać kolor wiodący, który uzupełni materiały bazowe, np. biały, który rozświetli przestrzeń, beżowy, szary, łagodne pastele, kolory ziemi czy odcienie pomarańczowego kojarzącego się z naturalną cegłą lub terakotą, 
  • łączyć ze sobą współczesne meble, dodatki czy akcesoria z tradycyjnymi sprzętami i pamiątkami w stylu vintage, które wyglądają jak nadszarpnięte zębem czasu, z zadrapaniami i przecierkami. 

Dlaczego modern farmhouse jest popularny? 

Źródeł popularności tego stylu może być wiele. Jednak najistotniejsze wydają się dwa. 

Styl modern farmhouse sprawia, że wnętrza sprawiają wrażenie ciepłych, przytulnych i rodzinnych.  Minimalizm i nowoczesne trendy nie każdemu odpowiadają. Wielu chce przełamać formalną dyscyplinę, a styl modern farmhouse daje taką możliwość.  

Inspiracje mające swoje źródła w wiejskiej estetyce opierają się przede wszystkim na naturalnych, ekologicznych materiałach, ale także na tradycyjnej produkcji czy rzemiośle, które często są przyjazne dla środowiska i go tak nie obciążają jak wielkie konglomeraty. Ponadto stare rzeczy, m.in. meble, zamiast wyrzucać na śmietnik, można odnowić, nadać im drugie życie, a tym samym zgodnie z duchem zero waste, okazać troskę o środowisko i nie powiększać ilości śmieci, a poddać je swojego rodzaju recyklingowi.  

współczesny regał na tle ściany z cegły

Krótki poradnik 

Proste rady i wskazówki dotyczące projektowania kluczowych pomieszczeń w stylu modern farmhouse: 

  • Salon: ściany w jasnych kolorach (np. szarym), wygodny, nowoczesny narożnik, na którym znajduje się dużo poduszek wykonanych z naturalnych materiałów; do tego drewniane meble – regał z miejscem na rodzinne pamiątki i książki oraz szafka pod telewizor. 
  • Kuchnia: dominującymi barwami są biały i beżowy; znajdziemy tu drewniane, pobielone meble ozdobione frezami oraz nowoczesne wyposażenie AGD. 
  • Łazienka: odcienie brązu w otoczeniu drewnianych akcentów; mogą pojawić się suszone kwiaty – jako dodatkowa ozdoba nadająca klimat wnętrzu. 
  • Sypialnia: wnętrze jasne i przytulne, stonowana kolorystyka, staroświeckie dekoracje, a pościel czy narzuty mogą swoim charakterem nawiązywać do wiejskiego stylu; na środku duże drewniane łóżko na masywnych nogach i z wezgłowiem wykonanym z grubych desek. 
kuchnia z jasnymi meblami i drewnianym blatem

Twoje wnętrza

Jeśli uważasz, że styl modern farmhouse, to trend, w jakim chcesz urządzić wnętrze swojego domu, skontaktuj się z zespołem NARYSUJEMY, który zadba o nawet najmniejszy szczegół aranżacji Twojego mieszkania. Działamy na terenie Warszawy i okolic, ale projekty realizujemy zdalnie w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Co to jest styl modern farmhouse?

Styl modern farmhouse jest stylem eklektycznym – łączy ze sobą to, co nowoczesne, z tym, co stare, tradycyjne, kojarzone z sielską wsią.  

Dlaczego styl modern farmhouse zyskuje na popularności?

Wnętrza w tym stylu są przytulne i przyjazne, a poprzez wykorzystywanie starych przedmiotów i odnawianie ich, styl modern farmhouse jest ekologiczny.

Czym charakteryzuje się modern farmhouse?

Styl ten wyróżnia się jasną kolorystyką w postaci bieli, beżów, zgaszonych pasteli. Bazę stanowią naturalne materiały, jak: drewno, cegła, kamień. Łączy współczesne elementy wystroju ze starymi, podniszczonymi, na których widać upływ lat. 

Jak urządzić pomieszczenia w stylu modern farmhouse?

We wnętrzach powinna dominować jasna kolorystyka i naturalne materiały. Należy wykorzystać jako ozdoby stare pamiątki czy bibeloty w sąsiedztwie nowoczesnego sprzętu.