Aranżacja salonu w stylu eklektycznym

kanapa w stylu boho z klasyczną sztukaterią

Co to jest styl eklektyczny?

Zastanawiasz się nad urządzeniem salonu i przeglądasz internet w poszukiwaniu aranżacji? Nie możesz się zdecydować, czy bardziej podoba Ci się styl glamour, boho, skandynawski, czy może vintage? Nie musisz wybierać – urządź eklektyczne pomieszczenie. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, jak zaaranżować salon w tej konwencji.

Czym jest styl eklektyczny? 

nowoczesny narożnik z fotelem z epoki PRL-u

Jest to mieszanka elementów z różnych trendów wnętrzarskich oraz okresów architektonicznych. Możemy tutaj łączyć wzory, kolory z różnych konwencji, jak loft, vintage, glamour czy styl skandynawski, nowoczesny, industrialny. Wybór należy do Ciebie! Pamiętajmy jednak o tym, że nurt ten jest bardzo trudny do ujarzmienia i wymaga od nas bardzo dużego wyczucia.

Nie wiesz, czy poradzisz sobie z taką stylistyką? W tym artykule opowiemy Ci, jak wprowadzić eklektyzm do wnętrza, aby różne elementy pasowały do siebie.

Bardzo dobrym przykładem salonu w stylu eklektycznym jest aranżacja łącząca stylistykę francuskiego szyku z vintage. Ściana pomalowana jest jasnobeżową farbą, a kolorowa kanapa w stylu boho połączona z klasyczną sztukaterią oraz nowoczesnymi grafikami, które tworzą przytulne i oryginalne wnętrze.

Jeden salon, a kilka koncepcji – styl eklektyczny potrzebuje dominanty

Najważniejszą zasadą w salonie w stylu eklektycznym są odpowiednio dobrane proporcje. Musimy zastanowić się, jaka konwencja będzie dominowała we wnętrzu. Następnie dobierzmy meble oraz dodatki tak, aby elementy przewodnie wynosiły około 70% całego wyposażenia. Ważne jest to, aby na pierwszy rzut oka była widoczna baza stylistyczna.

Następnie powinniśmy wybrać elementy, które będą dopełnieniem. A co to oznacza? Postarajmy się, aby we wnętrzu znajdowały się dwa dodatkowe nurty w proporcjach 10% i 20%.

Możemy zdecydować się na ryzykowne połączenia i trendy, które teoretycznie do siebie nie pasują. Przykładem takiego zestawienia może być nowoczesny narożnik z fotelem z epoki PRL-u, a na środku sufitu – złoty żyrandol. Pamiętajmy o tym, aby jedna konwencja wyraźnie dominowała nad pozostałymi. Salon eklektyczny pozwala na łączenie stylów ze sobą, ale jednocześnie wymaga ujarzmienia.

Wspólny motyw w salonie w stylu eklektycznym

designerskie pufy z klasycznym stolikiem

Podoba Ci się styl nowojorski, glamour i skandynawski, ale boisz się, że połączenie ich zakończy się wnętrzarską katastrofą? Nie musi tak być, ponieważ eklektyzm daje duże możliwości łączenia ze sobą różnych konwencji i to z całkiem niezłym skutkiem. Kreatywność, odwaga i ryzyko – są to cechy potrzebne każdemu, kto decyduje się na salon w tym nurcie. Wnętrze może być harmonijne nawet, jeżeli postawimy na niekonwencjonalne oraz najmniej oczywiste połączenia.

Co zrobić, aby uzyskać taki efekt? Najważniejszym etapem jest wybranie motywu przewodniego, czyli wspólnego elementu dla różnych stylów zastosowanych we wnętrzu. Potrzebuje tego nawet pozornie chaotyczny i niespójny salon eklektyczny.

Najprostszym rozwiązaniem będzie wspólna paleta kolorystyczna, ale także możemy użyć podobnych tekstur i materiałów. Punktem wyjścia jest również forma. Weźmy pod uwagę, że łatwiej jest połączyć meble i dodatki o prostym designie niż te, które są bogato zdobione i o fantazyjnych kształtach.

Salon w praktyce – kilka sposobów na ciekawe połączenia

meble w stylu retro obok nowoczesnych lamp

Eksperymentuj i mieszaj – jest to rada dla każdego, kto chciałby mieszkać w odważnych i nietuzinkowych wnętrzach. Przedstawimy kilka praktycznych porad, jak zaaranżować salon, aby uniknąć wpadki i sprawić, aby jego wystrój był przemyślany i zaplanowany.

  • Nie bój się kontrastów

W pomieszczeniach, które urządzone są w stylu eklektycznym nie brakuje kontrastów. Przy nowoczesnej kanapie postawmy klasyczny stolik. Zegar znaleziony na strychu niech znajdzie się obok designerskich dodatków z metalu czy szkła. Natomiast rodzinne zdjęcia zawieśmy obok klasycznych obrazów czy modnych grafik. Tak naprawdę wszystko można umiejętnie zaaranżować w stylu eklektycznym, aby wnętrze wyglądało jak kapsuła czasu, w której przeszłość spotyka się z przyszłością. Designerskie pufy obok klasycznego stolika czy nowoczesne lampy obok mebli w stylu retro.

  • Łączenie styli wspólnym mianownikiem

Pamiętaj, aby w salonie zastosować trzy różne konwencje, ale najlepiej jest wybrać style o podobnym charakterze, ponieważ będzie to stosunkowo łatwym sposobem uzyskania eklektycznego salonu. Przykładem są nurty rustykalny, skandynawski oraz industrialny, które mają różne zasady, ale ich główną cechą jest drewno. Natomiast bauhaus połączmy ze stylem skandynawskim oraz minimalizmem, ponieważ wszystkie trzy łączy funkcjonalność. Urządzając salon w takiej konwencji, powinniśmy wybrać cechy, na których najbardziej nam zależy i celować w trendy, które je reprezentują.

  • Różnorodność to podstawa

Wiemy już, że jeden z trendów, na przykład skandynawski, ma stanowić 70%, dlatego wybierzmy komplet – sofę z dwoma fotelami o charakterystycznym designie danego stylu. Pamiętajmy, że aby stworzyć eklektyczne wnętrze musimy postawić na dominujący nurt, jednocześnie nie zapominając o różnorodności. Jeżeli sofa i fotele są w tym samym stylu, niech różnią się kolorem. Unikajmy gotowych meblościanek, a wybierzmy raczej meble modułowe lub pojedyncze egzemplarze z różnych kolekcji. Przy aranżacji jadalni wykażmy się kreatywnością, niech stół pokazuje inną konwencję, na przykład rustykalną, a krzesła skandynawską czy industrialną – krzesła nie muszą być takie same.

  • Wzory i faktury, ale z umiarem

Okładziny ścienne, dodatki i dekoracje są sposobem na pokazanie, że lubimy styl eklektyczny. Urządzenie salonu w tej stylistyce potrzebuje trochę szaleństwa, więc jeżeli nie chcemy od razu zmieniać mebli, spróbujmy wymieszać różne tekstury oraz wzory. Możemy połączyć motywy zwierzęce, geometryczne i florystyczne, a obok siebie postawić dekoracje z chropowatego betonu, gładkiego szkła czy karbowanej ceramiki. Pamiętajmy również o tekstyliach z różnych materiałów: gładkiego velvetu, futerek czy bawełny. Dzięki temu możemy uzyskać konwencję eklektyczną bez zmiany podstawowych mebli. Jeżeli boisz się, że zabawa stylami Ci nie wyjdzie, to połącz elementy o różnych wzorach lub teksturach, ale które są w podobnym kolorze. Możemy też użyć przedmiotów, które są o tym samym wzorze, a w różnych kolorach.

Od czego zacząć aranżację salonu?

Choć ciekawy i efektowny, to tylko z pozoru prosty do aranżacji jest salon, ponieważ bardzo łatwo możemy popaść w przesadę i uzyskać męczące oraz chaotyczne wnętrze. Należy zachować dużą ostrożność przy doborze elementów w urządzaniu wnętrza.

Styl eklektyczny jest sztuką łączenia kontrastów. Przekonaj się, że oldschool, prostota i elegancja mogą tworzyć świetne zestawienie.

Stwórz harmonijne przestrzenie razem z nami

NARYSUJEMY, czyli zespół profesjonalistów, których połączyła pasja do wnętrz! Podpowiemy, jak wyeksponować walory pomieszczenia, posługując się najnowszymi i najpopularniejszymi trendami! Spełniaj wnętrzarskie marzenia z nami! Działamy w Warszawie i okolicach, a także online na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Co wyróżnia salon eklektyczny?

Styl eklektyczny ma wiele zalet. Jest niepowtarzalny i nigdy nie wychodzi z mody. Nie ma tutaj jasno sprecyzowanych zasad, dzięki temu mamy nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. 

Jak zaplanować eklektyczny salon?

Żeby w salonie nie panował chaos, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Główny styl powinien stanowić około 70%, a uzupełniające około 30%.