Sposoby na eklektyczny styl w salonie 

meble do salonu z fototapetą

Marzysz o oryginalnym salonie i przeglądasz Internet w poszukiwaniu inspiracji? Podoba Ci się kilka stylów aranżacji wnętrz, jednak nie możesz zdecydować się na jeden? Połącz je ze sobą i wprowadź do swojego wnętrza styl eklektyczny. Pozwala on łączyć kontrastowe barwy, nieoczywiste tekstury i meble z różnych epok. Ten aranżacyjny miszmasz umożliwia wprowadzanie wielu modyfikacji, dzięki czemu Twój salon będzie zawsze modny. Poznaj styl eklektyczny i sprawdź, jak stworzyć zachwycające i niepowtarzalne wnętrze.  

stare meble w nowoczesnym wnętrzu

Styl eklektyczny – jak wprowadzić go do salonu? 

Chcesz utrzymać w swoim salonie efekt oryginalności i wyjątkowości, jednak obawiasz się aranżacyjnego chaosu? Pokażemy Ci kilka sposobów, jak urządzić eklektyczne wnętrze, by zachwycało domowników i gości.  

Styl eklektyczny nie posiada definicji, gdyż z założenia jest pozbawiony granic, pozwala na łączenie ze sobą rozmaitych kolorów, faktur i kształtów. Mimo że zakłada różnorodność, możemy wyróżnić kilka jego cech charakterystycznych, które go określają. Aranżując salon w tym stylu, warto trzymać się poniższych zasad. 

Skup się na motywie przewodnim – chociaż styl eklektyczny sprawia wrażenie chaosu, to motyw przewodni zespala go w spójną całość. Twoją bazą może być konkretny wzór, kolor, a nawet kształt. Uwielbiasz rośliny i masz rękę do kwiatów? Świetnie, postaw na Urban Jungle i połącz go z meblami w ulubionym stylu. Kwiaty doniczkowe w jednolitych osłonkach również mogą stać się motywem przewodnim. 

Kolorystyczna spójność – tak, eklektyzm zakłada łączenie ze sobą kolorów, jednak istotne jest to, by nie przesadzić. Ogranicz paletę wykorzystanych barw, niech będzie bazą, dzięki której zachowasz w swoim salonie harmonię i dobry smak. 

Mieszaj style – kluczową cechą eklektycznej aranżacji jest pomieszanie ze sobą kilku stylów urządzania wnętrz. Na początek zestaw ze sobą dwa z nich, później możesz wprowadzić do salonu elementy kolejnego motywu. Najczęściej łączone ze sobą style, to:  

  • nowoczesny i vintage,  
  • industrialny i retro,  
  • klasyczny z kolonialnym,  
  • boho ze skandynawskim.  
sofa

Inspiracje na wnętrze eklektyczne  

Eksponowanie różnorodności w salonie nie musi być oczywiste i sprowadzać się tylko do kolorów czy mebli. Tak jak już wspomnieliśmy, motywem przewodnim mogą być kwiaty, ale także dekoracje ścienne, lampy, czy Twoje pamiątki z zagranicznych podróży.  

Miłośnicy sztuki lub filmowych plakatów mogą je wyeksponować na ścianie w salonie. Wystarczy tylko pamiętać o umiarze w doborze ram. Domownicy o sentymentalnej duszy mogą wysunąć na pierwszy plan rodzinne pamiątki i zdjęcia.  

Podróżnicy i globtroterzy z pewnością odnajdą się we wnętrzu, które uwydatni ich suweniry z zagranicznych wojaży. W elektrycznym salonie takiego obieżyświata nie może zabraknąć fototapety przedstawiającej widok z gór lub egzotycznego krajobrazu. Pamiątki doskonale będą się komponować ze stylem industrialnym lub urban jungle. 

Dostałeś w spadku po babci wielką dębową szafę, kredens lub stół z rzeźbionymi nóżkami i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Wstaw je do salonu! Antyki efektownie prezentują się w eklektycznym wnętrzu. Jeśli rodzinne pamiątki w postaci mebli są wykonane z desek o różnej barwie, nie bój się ich pomalować. W tym celu możesz użyć bejcy, by nabrały zbliżonego odcienia.

Jeśli wykonane są z całkowicie kontrastujących rodzajów drewna, użyj emalii akrylowej, na rynku dostępnych jest wiele kolorów farb przeznaczonych do malowanie mebli. Jest to nie tylko świetny sposób by odświeżyć salon, ale bardzo modny ostatnio trend. Samodzielne odnowienie mebli to także działanie w duchu ekologii. 

niebieska kanapa na tle ceglanej ściany

Jak połączyć eklektyczny salon z aneksem kuchennym?  

Eklektyczna aranżacja daje nam nieograniczone możliwości łączenia różnych trendów. Najprostszym sposobem na urządzenie salonu z kuchnią jest zestawienie ze sobą nowoczesnej stylistyki z elementami vintage. W przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku i gotowania, sprzęty kuchenne znajdują się na widoku. Wykorzystaj je w aranżacji, kupując urządzenia odwołujące się swoim wyglądem do lat sześćdziesiątych.  

Pozbawiony ścisłych reguł eklektyzm wymyka się wszelkim schematom i pozwala dać upust swojej kreatywności. Można go dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań domowników, wymaga to jednak przemyślanego planu i trzymania się kilku założeń. Eklektyzm we wnętrzu jest wymagający, dlatego przed przystąpieniem do remontu salonu warto zasięgnąć rady eksperta. Skontaktuj się z NARYSUJEMY – razem zmienimy Twoje wnętrza na pełne elegancji i szyku pomieszczenia!