STYL JAPANDI WE WNĘTRZACH

kuchnia japandi, wyspa w kuchni, drewniane meble kuchenne

Mieszkanie w stylu Japandi

Styl japandi to połączenie charakterystycznych elementów skandynawskiego oraz japońskiego stylu aranżacji wnętrz. Jeśli jesteś zwolennikiem przeplatania prostoty z domową przytulnością, to z pewnością dobrze odnajdziesz się w projektach urządzonych w tym stylu. Poznaj nasze wskazówki i porady, jak pogodzić japoński minimalizm ze skandynawską przytulnością w swojej przestrzeni.

drewniana podłoga w łazience, biała szafka łazienkowa

Cechy charakterystyczne stylu

Przede wszystkim styl japandi to przemyślane aranżacje, tworzące funkcjonalne wnętrze. Stonowana kolorystyka i meble oraz umiar w doborze dodatków to najważniejsze elementy projektów w tym stylu. Nie możemy zapomnieć jednak o przytulnych akcentach, nadających mieszkaniu lekkości i ciepła domowego ogniska. Właśnie dlatego w pomieszczeniach urządzonych w stylu japandi odnajdą się zarówno zwolennicy klasycznej prostoty i minimalizmu, jak i miłośnicy przytulnych przestrzeni.

Nie należy mylić tego stylu z innym popularnym stylem aranżacji wnętrz, jakim jest scandi. Pomimo łączących je elementów, styl japandi jeszcze bardziej skupia się na nawiązaniach do przyrody i wykorzystywaniu materiałów pochodzenia naturalnego. Dobór kolorystyki w obu stylach również jest nieco odmienny. Podczas gdy scandi to głównie biele, szarości i pastelowe odcienie, japandi łączy w sobie ciemne barwy i wyraziste kolory, między innymi w dodatkach i akcesoriach. Kolejną różnicą jest większa przestrzenność stylu japandi, zgodnie z jego założeniem w aranżacji powinny pojawić się tylko niezbędne, wykorzystywane w codziennym użytku meble. Eksponowanie elementów wyposażenia czy dodatków również nie jest wskazane, a wszystkie elementy, takie jak ceramika są przechowywane w zamykanych na drzwiczki szafkach, aby nie zaburzać harmonii i spokoju aranżacji. Dekoracje także ograniczone są do minimum, a ich głównym zadaniem jest ocieplenie wnętrza.

Kolorystyka japandi

Styl japandi czerpie inspiracje z przyrody również w kolorystyce przestrzeni. Barwy ziemi, odcienie beżu, brązów i złamanych bieli są esencją tego stylu. Akcenty w kolorze ciemnego brązu i czerni także są mile widziane, dodadzą nieco charakteru każdej aranżacji. Aby ożywić stonowaną kompozycję, możesz postawić na dodatki w odcieniu zgaszonej zieleni lub wybrać naturalne rośliny o soczystej barwie. Jeśli pragniesz jeszcze bardziej zróżnicować swoją przestrzeń, pod względem kolorystycznym, dobrym pomysłem będą przybrudzone odcienie czerwieni, żółci czy pomarańczy. Takie ciepłe kolory działają na nas energetyzująco i pobudzają do działania, a według Japończyków są symbolem życia.

Naturalne materiały

Materiały pochodzenia naturalnego to niewątpliwie najważniejszy i najbardziej ceniony aspekt każdej kompozycji w stylu japandi. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem jest naturalne drewno. Znajdziemy je na podłodze, meblach, a także w świecie dodatków. Możesz wybrać:

  • popularny cedr,
  • modrzew,
  • białą sosnę,
  • esion.

Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie drewnianej okładziny ściany, w zależności od upodobań możesz zdecydować się na całą ścianę w drewnie lub tylko na jej fragment. Zgodnie z filozofią wabi–sabi, do której starają się stosować na co dzień Japończycy, piękne jest wszystko to, co niedoskonałe. Dlatego drewniane elementy, na których widoczne są ślady starzenia się, rysy czy pęknięcia są strzałem w dziesiątkę. Pozostałe naturalne materiały, które znajdziemy w stylu japandi to na przykład: kamień, len, wełna, czy wiklina w postaci koszów lub żyrandoli.

kuchnia w drewnie, wyspa kuchenne

Funkcjonalne meble

Wybierając umeblowanie do mieszkania w stylu japandi, zaplanuj które elementy wyposażenia będą nawiązywały do stylu japońskiego i skandynawskiego. Kanapy i sofy o obłych kształtach, wykonane z miękkich, przytulnych materiałów doskonale ocieplą aranżację. Opływowe, miękkie linie sprawią, że domownicy poczują się komfortowo i bezpiecznie. Takie akcenty wprowadzą do wnętrza skandynawską przytulność. Jak sprawić, aby meble nawiązywały stylistyką do aranżacji Wschodu? Przede wszystkim zainspiruj się tradycyjnym, japońskim wzornictwem i przenieś je do swojej kompozycji. Pamiętaj jednak, że najważniejszą cechą mebli w stylu japandi jest funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na zbędne elementy wyposażenia, które nie będą wykorzystywane w codziennym użytku. Projektując przestrzeń, postaraj się o zachowanie równowagi i przestrzenności aranżacji. Tylko wtedy będziesz w stanie cieszyć się wnętrzem w prawdziwym stylu japandi.

Dodatki w stylu japandi

Podobnie, jak w przypadku materiałów i kolorystyki, świat dodatków w stylu japandi silnie nawiązuje do natury. Kwiatowe kompozycje w stylowych wazonach lub dyskretne, roślinne motywy na tapetach ścian, poduszkach i dywanach doskonale odnajdą się we wnętrzach w tym stylu. Ważnym elementem aranżacji jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Jak powinno wyglądać w stylu japandi? Zastanów się, czy bliżej Ci do nowoczesnych żyrandoli stylu skandynawskiego, czy też tradycyjnych, azjatyckich lamp, przypominających lampiony? Styl japandi gwarantuje nam pewną dowolność, dlatego takie elementy jak oświetlenie, w każdym wnętrzu mogą wyglądać nieco inaczej. Warto postawić na kilka źródeł miękkiego światła, zamiast jednego, dominującego punktu. Dzięki temu klimatycznie oświetlimy wnętrze i sprawimy, że będzie dużo bardziej przytulne. Typowe dla stylu skandynawskiego opływowe kształty, znajdziemy także w ozdobach ściennych i lustrach. Duże lustra, oprócz spełniania funkcji użytkowych, świetnie odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przestrzenność aranżacji jest niezwykle ważnym aspektem aranżacji japandi. Oprócz tego obłości i płynne linie wyciszają i wprawiają w dobry nastrój swym kształtem nawiązując do form spotykanych w przyrodzie.

stonowane pomieszczenie z roślinnymi motywami

DAJ NAM SZANSĘ, A TWÓJ DOM ZACHWYCI

Chcesz nadać swemu wnętrzu przytulny charakter, nie rezygnując z funkcjonalności i przestronności? Połączenie japońskiego minimalizmu oraz skandynawskiego ciepła aranżacji, będzie w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem! Zaufaj wiedzy ekspertów z grupy NARYSUJEMY i stwórz z nami swoje wymarzone mieszkanie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl japandi?

Japandi to połączenie skandynawskiego oraz japońskiego stylu aranżacji wnętrz. Tworzy funkcjonalne, harmonijne wnętrze, z przemyślanymi dodatkami ocieplającymi przestrzeń. Jest to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie zarówno prostotę i minimalizm, jak i ciepło domowego ogniska. Do najważniejszych elementów aranżacji w stylu japandi zaliczamy: dużą przestronność oraz nawiązania do przyrody w doborze kolorystyki i materiałów.

Jakie materiały w stylu japandi?

Styl japandi wykorzystuje przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego, takie jak drewno, kamień, len czy bawełnę. Naturalne drewno znajdziemy na podłodze, wyposażeniu, a nawet fragmentach aranżacji ścian. Najczęściej wykorzystywany jest cydr, modrzew i biała sosna. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu spotkamy także dodatki z wikliny, jak żyrandole czy kosze.

Jakie kolory w stylu japandi?

Kolorystyka stylu japandi jest stonowana, wykorzystuje się złamane biele, brązy i beże. Czarne akcenty w dodatkach i elementach wyposażenia dodają wnętrzu nieco charakteru. Ciepłe barwy, jak czerwienie, żółcie i odcienie pomarańczy działają energetyzująco i są symbolem życia w kulturach Wschodu. Odcienie kamieni szlachetnych w stonowanych wersjach również są mile widziane, szczególnie w świecie dodatków.

Jakie dodatki pasują do stylu japandi?

Motywy roślinne na tapetach, akcentach wyposażenia i dodatkach są ważnym elementem stylu japandi. Aranżacje, wykorzystujące żywe rośliny i świeże kwiaty świetnie ożywiają stonowane wnętrza soczystą zielenią. Ważnym aspektem jest również oświetlenie, najlepiej nieco przytłumione i klimatyczne. W zależności od upodobań możesz zdecydować się na lampy nawiązujące stylistyką do azjatyckich lampionów lub proste, skandynawskie żyrandole. Duże lustra o obłych kształtach świetnie oświetlą wnętrze i sprawią, że pomieszczenia wydadzą się bardziej przestronne. Lustra w tym stylu stanowią również doskonałe ozdoby ścienne, stylistyką nawiązujące do elementów charakterystycznych stylu skandynawskiego.