STYL BOHO – WOLNOŚĆ I EGZOTYKA

biurko z lampką i regałem

CZYM JEST STYL BOHO?

Styl boho to luźny i nieformalny trend aranżacyjny, wyrażający zamiłowanie do wolności, natury i swobody w projektowaniu wnętrz. Wywodzi się z dziewiętnastowiecznej Francji, w której funkcjonowała jego inspiracja – awangardowa, artystyczna cyganeria, zwana bohemą. Przedstawiciele tej grupy działali wbrew utartym zasadom – szukali nowego sposobu na życie w zgodzie z przyrodą, odchodząc od tego, co masowe i narzucone.

Boho czerpie także z tradycji hipisowskiej oraz stylu etno. W projektach wnętrz znajdziemy zarówno elementy lokalnej kultury ludowej, jak i etniczne akcenty nawiązujące do afrykańskiego i amerykańskiego folkloru. Aranżacje w stylu boho są zatem różnorodne i egzotyczne, ale przede wszystkim przytulne i naturalne.

salon w stylu boho

KOLORY BOHO

Pierwotnie wnętrza w stylu boho były kolorowe i pstrokate. Z czasem, pod wpływem minimalistycznych trendów, ujednolicono aranżacje do spokojniejszych barw ziemi. Obecnie w wystrojach dominują beże, biele oraz ciemne zielenie. Nie brakuje także jasnych i ciemnych brązów oraz czarnych dodatków. Zwolennicy kolorowych akcentów stawiają również na fiolet, granat i pomarańcz, które kontrastują ze spokojnym tłem i nadają wnętrzom bardziej hipisowskiego charakteru.

projektowanie wnętrz boho

MATERIAŁY BOHO

Styl boho kocha niekonwencjonalne połączenia. W imię mody na eklektyzm miesza stare z nowym, miksuje prostotę z bogactwem i łączy to, co pozornie do siebie nie pasuje. Nieoczywiste kombinacje dotyczą również materiałów oraz ich faktur. Na ścianach mogą znajdować się tynki gipsowe lub masy dekoracyjne, przełamane ozdobnymi tapetami. W przypadku mebli i dodatków pożądane jest zarówno drewno, wiklina czy rattan, jak i szkło, ceramika i glina. Charakterystyczny akcent stanowią rzemyki i pióra, ale też surowce roślinne – trawa morska, bambus czy liście bananowca. Chociaż wnętrza w stylu boho cechuje duża dowolność doboru elementów, warto pamiętać, że całość powinna mieć subtelny, nieprzesadzony charakter.

MEBLE

We wnętrzach boho ważną rolę odgrywają lekkie meble z naturalnych materiałów. Króluje rękodzieło i rzemieślnictwo, a serca projektantów skradają odrestaurowane antyki, przedmioty z drugiej ręki i meble vintage. Drobne skazy i przebarwienia nie stanowią problemu – nadają wnętrzu oryginalny charakter i czynią je niepowtarzalnym. Ze stylem boho kojarzą się przede wszystkim podwieszane rattanowe fotele, wiklinowe stoliki i ażurowe krzesła. Istotne są też drewniane elementy, w postaci stołów i szafek, a także miękkie i wygodne kanapy i pufy. Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Sprawdzą się lampy z kloszami z plecionki, dekoracyjne girlandy czy żyrandole zdobione jutowymi sznurami.

DODATKI

Styl boho nie istnieje bez dodatków. Do najbardziej charakterystycznych niewątpliwie należą makramy i makatki, czyli okazałe dekoracje ścienne, wykonane z ręcznie plecionych wełnianych sznurków. Na ścianach znajdują się też plakaty przedstawiające egzotyczne krajobrazy czy sztuczne poroża. W modzie są urokliwe łapacze snów oraz dekoracje z naturalnych materiałów – wiklinowe doniczki i kosze, jutowe dywany z frędzlami czy drewniane figurki i ramki do zdjęć. W kuchni królują naczynia z gliny i praktyczne bambusowe przybory. Przytulności wnętrzom dodają koce i poszewki o etnicznych wzorach i motywach, a także kotary, którymi zastąpić można niektóre z drzwi wewnętrznych. O odpowiednią atmosferę zadbają też zapachowe świece i kadzidełka oraz rośliny – juki, monstery czy palmy, a nawet suszone kwiaty – które podkreślą egzotyczny klimat wystroju.

makrama na ścianę

BOHO WE WNĘTRZACH

Styl boho nie bez przyczyny utrzymuje się w modzie od wielu lat. Jest połączeniem tajemniczej i fascynującej egzotyki z pożądaną wolnością i otwartością na zmiany. Nadaje wnętrzom wyjątkowy charakter, dzięki któremu stają się spokojną, ciepłą i klimatyczną przestrzenią. Pozwala też na kreatywność – zarówno w doborze, jak i w kreowaniu elementów wystroju. Tworzy przytulny kąt, do którego wracasz z nieopisaną przyjemnością.

Stwórz z nami idealną przestrzeń

Chcesz dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach? NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, których połączyła wspólna pasja do aranżacji wnętrz. Pragniemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, aby razem tworzyć wymarzone wnętrza! Zapraszamy do kontaktu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

CZYM JEST STYL BOHO?

Styl boho to luźny i nieformalny trend aranżacyjny, wyrażający zamiłowanie do wolności, natury i swobody w projektowaniu wnętrz. Wywodzi się z dziewiętnastowiecznej Francji, w której funkcjonowała jego inspiracja – awangardowa artystyczna cyganeria, zwana bohemą.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ STYL BOHO WE WNĘTRZACH?

Aranżacje w stylu boho są różnorodne i egzotyczne, ale przede wszystkim przytulne i naturalne. Boho miesza stare z nowym, miksuje prostotę z bogactwem i łączy to, co pozornie do siebie nie pasuje. We wnętrzach ważną rolę odgrywają lekkie meble z naturalnych materiałów oraz liczne dodatki, w tym rękodzieło.

JAKIE KOLORY PASUJĄ DO STYLU BOHO?

W wystrojach dominują beże, biele oraz ciemne zielenie. Nie brakuje także jasnych i ciemnych brązów oraz czarnych dodatków. Zwolennicy kolorowych akcentów stawiają również na fiolet, granat i pomarańcz.