MIESZKANIE W STYLU SKANDYNAWSKIM

biała sofa

DLACZEGO STYL SKANDYNAWSKI?

Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim to idealny pomysł dla wszystkich ceniących minimalizm, prostotę i funkcjonalność. Duże przestrzenie, jasne kolory i naturalne materiały to tylko niektóre z wielu kwestii wyróżniających ten kultowy wystrój. Czytając artykuł, dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas dobierania mebli oraz jak nie pomylić stylu skandynawskiego z modernistycznym w czasie przygotowań.

STYL SKANDYNAWSKI – CZYM WŁAŚCIWIE JEST?

Styl skandynawski narodził się w Danii w latach 30. XX wieku. Wywodzący się z modernizmu, choć uderzająco podobny, różni się od swego pierwowzoru. Nurt z założenia skupiał się na wykorzystaniu tanich i łatwo dostępnych materiałów, a jego prawdziwy rozkwit nastąpił w Stanach Zjednoczonych w 1957 roku.

kuchnia w szarościach

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ STYL SKANDYNAWSKI?

Jak każdy styl, tak również nurt skandynawski ma swoje cechy charakterystyczne, do których należą:

  • Jasna paleta kolorów – dobierając odcienie, warto pamiętać, by dominowały następujące kolory: biały, beżowy, szary i pastelowy. Ich zadaniem jest wprowadzić przyjemny i atrakcyjny klimat, rozświetlający otoczenie.
  • Materiały – w przypadku tego designu liczą się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, skóra czy rośliny zielone. W ten sposób nasze mieszkanie stanie się o wiele przyjaźniejsze, nie tylko pod względem kolorystycznym, ale i wizualnym.
  • Praktyczne kształty – forma mebli, jak i przedmiotów codziennego użytku, ma być prosta i nieskomplikowana. Ich główną cechą ma być minimalizm oraz funkcjonalność.
  • Duża przestrzeń – ogromny nacisk kładziemy na ilość dostępnego miejsca. Im więcej, tym lepiej. Naszym głównym celem jest wykorzystać jak największą ilość naturalnego światła oraz zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni.
  • Detale – mimo minimalizmu, styl nie rezygnuje z gustownych dodatków. Drobne akcesoria do roślin czy zgrabne lampki to elementy mile widziane w tym stylu.

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ TWÓJ SALON?

Salon to miejsce, w którym gościmy naszą rodzinę i przyjaciół – musi zatem reprezentować całe mieszkanie. Wybierając meble, pamiętaj o dwóch aspektach: kolorze i funkcjonalności. Jeżeli chcemy zamknąć salon w szarym odcieniu, meble takie jak krzesła czy blaty powinny mieć jasny odcień, wybijający się na tle pomieszczenia. Przykładowo, kanapy miałyby jasny, nawet biały odcień. Niewielkie półki byłby w kolorze brązu, a stojące na nich kwiaty miały jasny zielony kolor. Ważne jest, aby zachować kontrast między poszczególnymi elementami. W tym konkretnym przypadku to siedzenia mają się wyostrzyć, więc ściany, półki czy podłoga powinny być w podobnej do siebie kolorystyce.

biała drewniana podłoga

IDEALNY STYL DLA TWOJEJ JADALNI

W przeciwieństwie do salonu, w jadalni można z powodzeniem wykorzystać ciemne kolory mebli. Szafki czy krzesła w takim odcieniu idealnie będą pasowały do skandynawskiej jadalni. Dodatkowe detale w postaci świateł nadadzą blask ciemniejszej przestrzeni. Idealnie wpasują się do drewnianej, jasnej podłogi i wydobędą brakujące ciepło. Oczywiście i tu musimy pamiętać o minimalizmie. Czarne meble doskonale zgrają się z beżem. Kuchnia to odpowiednia przestrzeń, by podkreślić drewniane meble.

JAK PRZYOZDOBIĆ SWOJĄ SYPIALNIĘ?

W sypialni warto umieścić ozdobne tekstylia. Również wykorzystane tkaniny mogą posiadać na sobie jakieś wzory. Pamiętaj o dobrze oświetlonym wnętrzu, minimalizmie i roślinności, której tutaj powinno znaleźć się jak najwięcej. Meble w odcieniach beżu idealnie będą zgrywały się ze słońcem dnia, ocieplając przestrzenie. Jednak nawet tu należy pamiętać, że głównym celem mebli jest funkcjonalność. Warto więc przyozdobić pokój niewielkimi szafeczkami i ozdobnymi lampeczkami.

biała ściana

STYL SKANDYNAWSKI CZY STYL MODERNISTYCZNY?

Styl skandynawski powstał w oparciu o styl modernistyczny, dlatego też łatwo jest je pomylić. Poniższa tabela prezentuje najważniejsze różnice między obiema formami.

Styl skandynawskiStyl modernistyczny
wykorzystuje pełną paletę barw,  wykorzystuje dużą ilość drobiazgów i detali,  opiera się o miękkie kształty i zaokrąglone krawędzie mebli, skupia się na przedstawieniu naturalnego piękna krajobrazu.wykorzystuje głównie zimne kolory, rezygnuje z wykorzystywania drobiazgów i detali,  opiera się o geometryczne i sztywne kształty mebli, nawiązuje do zimnej, przemysłowej estetyki.  
 

WNĘTRZA STWORZONE Z PASJĄ

Wybierając styl skandynawski, decydujesz się na minimalizm, funkcjonalność i prostotę. Ten nurt będzie idealnie pasował do ludzi ceniących sobie przestrzeń, jasne kolory i ciepłą atmosferę zamkniętą w czterech ścianach własnego domostwa. Czy jest to styl dla Ciebie? Zachęcamy do skorzystanie z usług architektów pracowni NARYSUJEMY. Projektujemy z wykorzystaniem wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów, które posłużą przez lata. Nasi architekci pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązania do Twojego mieszkania. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania w zakresie aranżacji wnętrz.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego?

W stylu skandynawskim dominują jasne odcienie takie jak szary, beżowy, biały i pastelowe. Ich głównym celem jest nadanie pomieszczeniu przyjaznych i pełnych radości odcieni.

Jakie materiały są wykorzystywane w stylu skandynawskim?

W stylu skandynawskim wykorzystujemy naturalne zasoby takie jak drewno kamień czy rośliny zielone. Jest to spowodowane dawnym podejściem do oszczędzania na zasobach i chęci uzyskania przyjaznej atmosfery.

Jakie cechy mebli są typowe dla stylu skandynawskiego?

Meble w stylu skandynawskim cechują się funkcjonalnością minimalizmem i prostotą. Najlepiej jest zwrócić uwagę na ich kształt – meble skandynawskie cechują się zaokrąglonymi brzegami i niewielką ilością szczegółów.