Naturalny trend – styl boho

boho styl

Bliżej natury

Styl boho charakteryzuje się swobodną aranżacją pomieszczeń przy wykorzystaniu tego, co naturalne i piękne, artystyczne, ale nie emanujące intensywnością. Stanowi spokojne połączenie jasnych barw, naturalnych materiałów, zielonych roślin. Trend ten jest oddaniem ukłonu w stronę natury.

Lubisz otaczać się tym, co naturalne i proste, a zarazem piękne? W poniższym artykule umieściliśmy wskazówki, które pomogą Ci zaaranżować Twoje wnętrze tak, abyś czuł się w nim jak najlepiej.

Historia bohemy

Nazwa “boho” wywodzi się z języka francuskiego. Słowem “La bohéme” określano francuską cyganerię XIX wieku, która swoim swobodnym podejścia do życia demonstrowała niezależność, artystyczną duszę i brak podporządkowania się obowiązującym regułom. W ich życiu dominował kolor, kontakt z naturą i swoboda. Z czasem cechy wyróżniające francuską bohemę przeniosły się do wnętrz, tworząc unikalny trend, jakim jest styl boho.

Styl boho we wnętrzach

Styl boho na szeroką skalę zaczął się pojawiać we wnętrzach na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Australii i Stanach Zjednoczonych, za pośrednictwem ruchu hipisowskiego. Inspiracje czerpano z kultury afrykańskiej i orientalnej. Fascynowano się wszystkim tym, co swoją fakturą, kolorem, kształtem było jak najbardziej zbliżone do natury. Obecnie styl ten ma coraz więcej wielbicieli szukających w swoich wnętrzach autentyczności i harmonii, jest przeciwieństwem minimalizmu. Charakteryzuje się sporą ilością dodatków, które są stosowne i nieprzesadzone – dobiera się je z rozwagą.

Barwy stylu boho

Styl boho to eksplozja natury. Dominują w nim stonowane kolory, odzwierciedlające harmonię, której poszukujemy w takich wnętrzach. W aranżacjach najczęściej spotykamy więc: 

 • beżowy,
 • brązowy,
 • biały,
 • zielony,
 • nude.
beżowa kanapa z pledem

Meble w stylu boho 

Najbardziej charakterystyczną formą wyrażenia stylu boho są przede wszystkim meble. To dzięki nim po przekroczeniu progu mieszkania możemy poczuć się swobodnie w swoich czterech kątach. Wyposażenie pojawia się w naturalnych, ciepłych barwach, z nutą bieli – stanowi odwrotność minimalizmu. Charakteryzuje się prostotą i delikatnymi żłobieniami czy dekorami, jednak ich ilość jest umiarkowana i nieprzesadzona. Komody, szafy czy regały często posadowione się na nóżkach, co dodaje im lekkości.

tekstylia w etniczne wzory

Boho dodatki

Styl boho wyrazić można również za pośrednictwem dodatków. Do aranżacji wnętrz wykorzystujemy akcesoria wykonane z takich materiałów jak:

 • rattan,
 • trawa morska,
 • wiklina,
 • juta,
 • drewno,
 • wełna,
 • ceramika.

Przy aranżacji wnętrz w stylu boho stawiamy na naturalne i ekologiczne materiały. Rynek wnętrzarski dysponuje szeroką gamą dodatków wpisujących się w tą charakterystyczną estetykę. Lustra, dywany, pufy, wazony, łapacze snów – to tylko nieliczne dekoracje, które można wykorzystać we wnętrzach. Wybierajmy te, które stanowią połączenie naturalnych surowców i ciekawych faktur. Na stole nie może zabraknąć ceramicznego wazonu. Podłogę powinien przyozdabiać dywan z wełny lub bawełny czy mata z trawy morskiej. Puf z rattanowej plecionki czy wełniany pled to również niezbędne elementy, jakie powinny pojawić się w tego typu aranżacji. Całości dopełnią kwiaty oraz trawy pampasowe.

pufa z juty, trawa pampasowa

Oświetlenie w stylu boho

W trendzie boho nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Coraz częściej stosuje się klosze w odcieniach beżu czy jasnego brązu. Przytulny klimat pozwolą nam wprowadzić lampy wykonane z:

 • drewna,
 • ratanu,
 • wikliny,
 • hiacyntu wodnego,
 • bawełny.

Naturalne materiały i delikatne światło ułatwią zachowanie w pomieszczeniu estetyki i równowagi.

lampa z trawy morskiej

Wydobądź ze swojego wnętrza naturalny urok

W NARYSUJEMY  pomożemy wydobyć z Twojej przestrzeni wszystko to, co najlepsze. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne doradztwo w kwestii aranżacji wnętrz. Dysponujemy profesjonalną kadrą, która stworzy projekty dopasowane do Twoich potrzeb. Działamy na terenie Warszawy, ale jeżeli jesteś z innego rejonu Polski, nic straconego. Nasi eksperci są dostępni również online i chętnie udzielą odpowiedzi na Twoje pytania.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie materiały w stylu boso wybrać?

Naturalne materiały i delikatne światło ułatwią zachowanie w pomieszczeniu estetyki i równowagi.

Jakie dodatki dodać do stylu boho?

Styl boho wyrazić można również za pośrednictwem dodatków. Do aranżacji wnętrz wykorzystujemy akcesoria wykonane z takich materiałów jak: rattan, trawa morska, wiklina, juta.