Image Alt

Sypialnia w stylu vintage 

szara sypialnia z krzesłami vintage

Sypialnia z nutką przeszłości 


Czerpanie z bogatej estetyki i kultury dawnych dekad, a nawet stuleci, zdaje się panować nie tylko w świecie mody czy sztuki, ale również we wnętrzarstwie. W pogoni za oryginalnością coraz częściej zwracamy się ku dawnym rozwiązaniom, znanym nam z mglistych pobytów u babci lub starych filmów. Sprzeciwiając się bezdusznej współczesności, na nowo chcemy zapaść się w wiekowym, kwiecistym fotelu lub spojrzeć na kojące żółte światło lampy retro. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu sypialni vintage. 

Podstawy estetyki vintage

Styl vintage nie ma jednej, spójnej wizji, ponieważ w zależności od tego, jakimi latami chcemy się inspirować, możemy uzyskać nieco inny klimat. Wydaje się jednak, że najpopularniejszymi skojarzeniami z wnętrzami vintage są te, bazujące na modzie ostatnich pięćdziesięciu lat. O czym jednak warto pamiętać, niezależnie od wybranej przez nas dekady? 
 
Po pierwsze – o barwach, wydaje się, że nie ma tu większych ograniczeń, ale na kolory bazowe najlepiej wybrać beż i jasny brąz. Taka neutralna podstawa daje wrażenie ciepła, tak ważnego w sypialni, oraz świetnie komponuje się praktycznie z każdą inną paletą. Spokojną bazę możemy dowolnie przełamywać żywszymi kolorystycznie dodatkami, wtedy jedynie wyobraźnia ogranicza naszą decyzję. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje na sypialniane barwy

  • butelkowa zieleń, 
  • głęboki fiolet, 
  • ciepła, kanarkowa żółć, 
  • aksamitna czerwień. 
fotel retro w sypialni

Po drugie, jeśli chodzi o wzory, to stare wnętrza lubią wypełniać się kwiecistymi, geometrycznymi, a nawet zwierzęcymi motywami. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie czy wolimy surowy minimalizm, czy wzorzysty przepych. Takie wzory chętnie zagoszczą na ścianach naszej sypialni, poduszkach czy ceramice. W tym miejscu warto również wspomnieć o pewnym eklektyzmie, którym zdaje się być okraszona współczesna estetyka vintage. Nie bój się łączenia mebli, wzorów czy konceptów z różnych dekad – nowoczesna inspiracja dawnymi wnętrzami to w sporej mierze luźne czerpanie z pasujących nam rozwiązań! 

Vintage a retro

Zanim przejdziemy dalej, warto zwrócić uwagę na pewne istotne rozróżnienie stylu vintage od retro. Podczas, gdy ten pierwszy bazuje na odtworzeniu dawnych wnętrz poprzez zastosowanie autentycznych mebli i dodatków, które mają na swoim koncie już ładne kilkadziesiąt przesłużonych lat, drugi jest wypełnieniem przestrzeni nowymi meblami, które wzorowane są na dawnych projektach. Dlatego, jeśli w naszej sypialni ustawimy wyposażenie z psich targów czy zabrane ze strychu babci egzemplarze, bliżej nam będzie do stylu vintage. Jeżeli natomiast postawimy na nowe, stylizowane meble i dodatki, osiągniemy wnętrze retro. To rozróżnienie wydaje się jednak dosyć plastyczne i często w praktyce część mebli jest wiekowa, a część zupełnie świeża.

żółte krzesło vintage

Czym wypełnić sypialnię vintage? 

Oczywiście zaczynamy od odpowiedniego łóżka. Jeśli nie mamy sprecyzowanych preferencji, nawet zwykły, drewniany egzemplarz wpasuje się w estetykę wnętrza vintage. Jednak w zależności od preferencji dekadowych możemy sięgnąć np. po drewniane, malowane na biało, proste łóżko rodem z amerykańskiego filmu z lat 90. lub obite w żywe kolory, tapicerowane łoże na lekkich, drewnianych nóżkach. Dodatkowo pościel może dodać klimatu całemu projektowi – wybierając jasną, z drobnym nadrukiem lub falbankami, dodamy nostalgicznego wydźwięku naszej sypialni. 
 
No dobrze, a co z resztą mebli? Tutaj również sporo zależy od tego, jakimi czasami się inspirujemy. Dla miłośników lat 20. i 30. dobrze sprawdzi się bogata estetyka art déco. Jeśli jednak bliżej nam do klasycznego, polskiego PRL-u, możemy urozmaicić naszą sypialnię np. drewnianym, malowanym kredensem lub sławnym fotelem Chierowskiego 366. Jeżeli nie jesteśmy fanami radykalnych rozwiązań, dobrze również dobrać pojedynczy mebel w nieco nowocześniejszej i neutralnej odsłonie (np. szafę), aby wprowadzić zdrowy balans do naszej przestrzeni. 

Akcenty przeszłości 

Jakie dodatki wzmocnią naszą vintage sypialnię? Dobrym pomysłem może okazać się minimalistyczna, inspirowana latami 70. lampa wolnostojąca lub wręcz przeciwnie – taka z imponującym abażurem. Dobieranie akcesoriów vintage to prawdziwe eklektyczne szaleństwo! Możesz zdecydować się również na lustro w bogatej, złotej ramie i fikuśny szklany stoliczek kawowy. Dla osób lubiących pocztówki czy stare zdjęcia dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie części ściany na tablicę pamiątkową usianą ulubionymi fotografiami (te z polaroida będą jeszcze efektowniejsze). Również akcenty z ceramiki czy PRL-owskie „kryształy” wzbogacą Twój pokój o niepowtarzalny klimat. 

Stare jest piękne 

A czy Ty również zakochałeś się w powiewie dawnych dekad, który możesz wyczarować we własnej sypialni? Styl vintage to eklektyczna zabawa, gdzie współczesna wrażliwość chyli czoła dawnej użyteczności, przywracając do życia najlepsze rozwiązania z ubiegłego (i nie tylko) wieku. Jeśli również jesteś zafascynowany starymi, autentycznymi przestrzeniami, pamiętaj o naszych radach. W celu uzyskania pomocy przy urządzaniu domu lub mieszkania skontaktuj się z naszymi specjalistami z NARYSUJEMY, aby jeszcze łatwiej przywrócić nostalgiczny blask Twojemu wnętrzu. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie kolory do sypialni vintage?

Teoretycznie większość kolorów będzie pasować do sypialni w stylu vintage, ale dobrze jest wykorzystać jako podstawę biel, beż i brąz. Ciemniejsze barwy lub ich pastelowe warianty sprawdzą się świetnie na meblach bądź dodatkach – wtedy polecamy np. delikatną oliwkę czy kanarkową żółć. 

Czym różni się styl vintage od retro?

Zazwyczaj terminy te używane są zamiennie, jednak warto wiedzieć, jaka jest między nimi różnica. Vintage mówimy w przypadku, gdy wykorzystujemy meble i dodatki, które autentycznie pochodzą z dawnych lat. Estetyka retro natomiast to wszelkie przedmioty, które współcześnie projektanci tworzą, inspirując się dawnymi modelami. 

Jakie dodatki pasują do sypialni vintage?

Dodatków w stylu vintage jest mnóstwo i mogą przybierać najróżniejsze kolory i wzory – od pstrokatych, geometrycznych figur lat 70. po romantyczne, kwiatowe priny. Sięgnij po oryginalną ceramikę z psich targów, plakaty w stylu retro czy kultowe PRL-owskie fotele.