WYJĄTKOWE MIESZKANIE W STYLU VINTAGE

kuchnia w stylu vintage

MIESZKANIE Z INNEJ EPOKI 

Z pozoru to styl wnętrzarski, który nie może niczym już nas zaskoczyć. Okazuje się, że stylizacje z innej epoki, nie tylko jeszcze wiele przed nami kryją, ale stają się coraz chętniej wybieranym stylem we wnętrzach. Przekonaj się, jak wiele jeszcze nie wiemy o stylu vintage! 

salon w stylu vintage

 

CZYM JEST STYL VINTAGE?

Pochodzące z języka angielskiego słowo vintage nawiązuje do terminologii winiarskiej i oznacza wino wyprodukowane z winogron zebranych w jednym sezonie. Natomiast w terminologii wnętrzarskiej słowo to uznawane jest za wyznacznik dobrego gustu i jest kojarzone z produktami zyskującymi na wartości z biegiem czasu. Aranżacja mieszkania w stylu vintage nawiązuje do mody wnętrzarskiej charakterystycznej dla lat 50. 60. i 70. ubiegłego stulecia. Styl vintage wyróżniają intensywne kolory, nieszablonowe wzornictwo oraz geometryczne kształty. To ponadczasowy styl, który z łatwością można połączyć ze współczesnymi meblami i dodatkami, dzięki czemu wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru. Mieszanie stylu nowoczesnego z vintage to bardzo dobre połączenie, idealnie komponujące się w każdym wnętrzu.  

SPECYFICZNE MEBLE

Meble w stylu vintage można z łatwością rozpoznać, ponieważ charakteryzują się wyglądem z danego okresu. Zupełnie inny charakter mają połyskujące meblościanki pasujące do okresu PRL-u, a inny komoda stylizowana na czasy wiktoriańskie. Ogólnie mówiąc, cechy charakterystyczne mebli stylu vintage to:

  • Specyficzna formameble w stylu vintage (szczególnie te nawiązujące do lat 50. XX w.) odznaczają się siedziskiem w kształcie muszli, cienkimi lub toczonymi nóżkami fotela, czy kanapą przykrytą pluszową narzutą. Dodatkowo meble takie są strzeliste, lekkie i przede wszystkim minimalistyczne. 
  • Zdecydowana barwakróluje krata, paski, grochy i pepitka. Meble vintage zazwyczaj pokryte są welurową tkaniną.
  • Specyficzna teksturameble produkowane w stylu vintage są często poprzecierane i  postarzane, co nadaje im charakteru rodem z innej epoki. Czasem są to meble, w których zabezpieczono powierzchnię lakierując ją na wysoki połysk (wykończenie charakterystyczne dla lat 60. minionego stulecia). 

Nowoczesne kolekcje mebli w stylu vintage posiadają niepowtarzalny charakter z jednoczesnym zachowaniem lekkości kształtu, przez co rozwiązania te sprawdzają się zarówno w dużych i przestronnych wnętrzach, jak i w niewielkich pomieszczeniach. 

biała sofa, biała ściana

RETRO DODATKI

Zwieńczeniem procesu aranżacji wnętrz jest wybór dekoracji i dodatków.W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu vintage idealnie pasować będą postarzane dodatki. Możemy wykorzystać pikowane pokrycia ławek, duże skrzynie, proste formy lamp w stylu vintage, poduszki ozdobne, wzorzyste rolety, ciężkie zasłony z welwetu czy gładkie lub wzorzyste dywany. We wnętrzach w stylu retro idealnie sprawdzają się także nowoczesne dodatki. Warto również zdecydować się na połączenie obu stylów – nowoczesna komoda z nóżkami w stylu retro, czy nowoczesny stolik z zastosowaniem starego, drewnianego blatu. 

BARWY PRZESZŁOŚCI

Jeśli chcemy stworzyć pomieszczenie w stylu retro, wykorzystajmy spokojne, jasne kolory w otoczeniu. Szarość, biel i błękit podkreślają piękno ponadczasowych wnętrz. Jednakże styl vintage odznacza się również mocnymi i wyrazistymi akcentami, takimi jak ceglana ściana czy tapeta w kolorze butelkowej zieleni. Aranżując wnętrze w stylu vintage warto wiedzieć, że styl ten dobrze współgra zarówno z drewnianymi dodatkami, jak i surowym klimatem betonu i surowej cegły w stylu loftowym. Dodatkowo możemy wykorzystać niejednolite powierzchnie, poprzecierane struktury materiałów i surowców, co nada odpowiedniego charakteru w naszym wnętrzu. 

beżowa sofa, półki w ścianie

TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!

Styl vintage w Twoim wnętrzu może przynieść ukojenie w zabieganej codzienności. Projektowanie mieszkania w tym klimacie to sztuka, w której pomogą doświadczeni projektanci wnętrz z NARYSUJEMY. Nasi eksperci w aranżacji wnętrz odnajdą piękno starych wnętrz i nadadzą im nowe życie. Styl vintage to harmonia przeszłości i teraźniejszości, a nasz doświadczony zespół projektantów potrafi ją wydobyć w każdej przestrzeni. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oznacza słowo „vintage” w terminologii wnętrzarskiej?

W terminologii wnętrzarskiej, słowo „vintage” oznacza aranżację mieszkania nawiązującą do mody wnętrzarskiej lat 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia, charakteryzującą się intensywnymi kolorami, nietypowym wzornictwem oraz geometrycznymi kształtami.

Jakie cechy charakteryzują meble w stylu vintage?

Meble w stylu vintage wyróżniają się specyficzną formą, z lekkimi i minimalistycznymi detalami. Takie meble mają często siedziska w kształcie muszli oraz cienkie nóżki. Ponadto zazwyczaj są pokryte welurową tkaniną i mają postarzane wykończenie lub wysoki połysk.

Jakie dodatki pasują do wnętrza urządzonego w stylu vintage?

W pomieszczeniu w stylu vintage idealnie pasują postarzane dodatki, takie jak pikowane pokrycia, skrzynie, lampy w stylu vintage, poduszki ozdobne, wzorzyste rolety oraz ciężkie zasłony z welwetu. Można także połączyć elementy nowoczesne z vintage.

Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu vintage?

Styl vintage często wykorzystuje spokojne, jasne kolory, takie jak szarość, biel i błękit. Jednakże cechuje się także wyrazistymi akcentami, takimi jak ceglana ściana czy tapeta w kolorze butelkowej zieleni.