Image Alt

Wyjątkowe mieszkanie w stylu vintage

zdjęcie kuchni w stylu vintage

Styl vintage – czyli jak przenieść swoje mieszkanie do innej epoki 

Z pozoru styl wnętrzarski, który nie może niczym już nas zaskoczyć. Okazuje się, że stylizacje z innej epoki, nie tylko jeszcze wiele przed nami kryją, ale stają się coraz chętniej wybieranym stylem we wnętrzach. Przekonaj się, jak wiele jeszcze nie wiemy o stylu vintage! 

 

Czym jest styl vintage? 

Pochodzące z języka angielskiego słowo vintage nawiązuje do terminologii winiarskiej oznaczając wino wyprodukowane z winogron zebranych w jednym sezonie. Natomiast w terminologii wnętrzarskiej słowo to uznawane jest za wyznacznik dobrego gustu, jednocześnie kojarzone z produktami zyskującymi na wartości z biegiem czasu. Aranżacja mieszkania w stylu vintage głównie nawiązuje do mody wnętrzarskiej charakterystycznej dla lat 50. 60. i 70. ubiegłego stulecia. Styl vintage wyróżniają intensywne kolory, nieszablonowe wzornictwo oraz geometryczne kształty. To ponadczasowy styl, który z łatwością można połączyć ze współczesnymi meblami i dodatkami, dzięki czemu wnętrze nabiera swoistego charakteru. Mieszanie stylu nowoczesnego z vintage to bardzo dobra fuzja, idealnie komponująca się w każdym wnętrzu.  

 

Meble w stylu vintage 

Meble w stylu vintage można z łatwością rozpoznać, ponieważ charakteryzują się specyficznymi cechami danego okresu. Zupełnie inny charakter mają połyskujące meblościanki pasujące do okresu PRL-u, a inny komoda stylizowana na czasy wiktoriańskie. 

Ogólnie mówiąc, meble w stylu vintage charakteryzują się cechami, do których należą: 

  • Specyficzna forma – meble wytworzone w stylu vintage (szczególnie te nawiązujące do lat 50. XX w.) odznaczają się siedziskiem w kształcie muszli, cienkimi lub toczonymi nóżkami fotela, czy kanapą przykrytą pluszową narzutą. Dodatkowo meble takie są strzeliste, lekkie i przede wszystkim minimalistyczne. 
  • Zdecydowana barwa, wyraziste wzory czy eleganckie tkaniny – króluje krata, paski, grochy i pepitka, meble zazwyczaj pokryte są welurową tkaniną, często spotkać można rozmaite dodatki – zasłony, narzuty czy poszewki na poduszki. 
  • Specyficzna tekstura – meble produkowane w stylu vintage nie rzadko są poprzecierane i postarzane, co nadaje im charakteru rodem z innej epoki, czasem można spotkać meble, w których zabezpieczono powierzchnię lakierując ją na wysoki połysk (wykończenie charakterystyczne dla lat 60. minionego stulecia). 

Nowoczesne kolekcje mebli w stylu vintage posiadają niepowtarzalny charakter z jednoczesnym zachowaniem lekkości kształtu, przez co rozwiązania te sprawdzają się zarówno w dużych i przestronnych wnętrzach, jak i w niewielkich pomieszczeniach. 

Retro dodatki do wnętrz 

Zwieńczeniem procesu aranżacji wnętrz jest wybór dekoracji i dodatków.W pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu vintage idealnie pasować będą postarzałe dodatki. W takim pomieszczeniu można wykorzystać: pikowane pokrycia ławek, duże skrzynie, proste formy lamp w stylu vintage, poduszki ozdobne, wzorzyste rolety, ciężkie zasłony z welwetu czy gładkie lub geometrycznie-wzorzyste dywany. We wnętrzach w stylu retro idealnie sprawdzają się także nowoczesne dodatki. Nieco odważniejsi mogą zdecydować się na połączenie obu stylów – nowoczesna komoda z retro, stylizowanymi nóżkami czy nowoczesny stolik z zastosowaniem starego, drewnianego blatu. 

 

Barwy inspirowane przeszłością 

Jeśli chcemy stworzyć pomieszczenie w stylu retro wówczas najlepiej sprawdzą się spokojne, jasne kolory w otoczeniu – szarość, biel, błękit – podkreślają one piękno retro brył. Jednakże styl vintage jest odznacza się również mocnymi i wyrazistymi akcentami takimi jak ceglana ściana czy tapeta w kolorze butelkowej zieleni. Aranżując wnętrze w stylu vintage warto wiedzieć, że ów styl dobrze współgra zarówno z drewnianymi dodatkami, jak i surowym klimatem w stylu loftowym – z wykorzystaniem betonu czy surowej cegły. Dodatkowo chętnie wykorzystywane są niejednolite powierzchnie czy poprzecierane struktury, wskazujące na nadgryzienie zębem czasu. 

 

Styl vintage łatwo wkomponować w niemalże każde wnętrze. Idealnie pasuje jako całość aranżacji, dobrze sprawdzi się także ze współczesnymi elementami wystroju.

d
Sed ut perspiclatis unde olnis iste errorbe ccusantium lorem ipsum dolor