Image Alt

Styl loftowy w salonie – industrialny klimat

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Krótka historia nurtu

Styl industrialny, z którego bezpośrednio wypływa konwencja loftu, zrodził się w wieku XX, w rzeczywistości powojennej, bazując w głównej mierze na wykorzystywaniu opuszczonych przez galopujący ówcześnie kryzys pomieszczeń fabrycznych, a także magazynowych. Początkowo wnętrza te zagospodarowywane były w głównej mierze przez artystów, jednakże surowy klimat bardzo szybko rozpowszechnił się w nowojorskich mieszkaniach. Popularność tej oryginalnej i funkcjonalnej stylistyki, wciąż rośnie, ciesząc się uznaniem również wśród Polaków, na równi rywalizując z innymi, dobrze znanymi nurtami wnętrzarskimi i wspaniale prezentując się w każdym pomieszczeniu, w tym w pokoju dziennym!

salon w stylu loftowym

Trend industrialny a loftowy

Pomimo, iż oba te określenia stosowane są bardzo często w sposób zamienny, to jednak styl loftowy wyróżnia się nieco na tle industrialnego, od którego pierwotnie pochodzi. Mieszkania w tej konwencji, zwane loftami, inspirację czerpią z bardziej naturalnych, prostszych aranżacji industrialnych, łącząc ich cechy z wpływami modernistycznymi. Oryginalnie, wnętrza te są raczej surowe oraz chłodne, koncentrujące się na prostocie form.

Nurt loftowy odznacza się klimatem nieco bardziej przytulnym, w którym surowość i odniesienia do atmosfery fabrycznej poddane zostają lekkiemu złagodzeniu. W skrócie charakteryzuje się on:

 • materiałami takimi jak:
  • stal,
  • beton,
  • drewno,
  • szkło.
 • ociepleniem względem industrialu,
 • dużą ilością światła,
 • przełamywaniem fabrycznej surowości nieco żywszymi kolorami oraz ocieplającymi klimat dodatkami,
 • przestronnością,
 • dużymi oknami, wpuszczającymi mnóstwo światła naturalnego,
 • wysokim sufitem,
 • prostotą estetyki,
 • paletą barw, reprezentowaną głównie przez:
  • czerń,
  • biel,
  • odcienie szarości.
sofa obita ciemną skórą

Meble

Podczas doboru wyposażenia do salonu w stylu loftowym, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na wysoki standard użytkowości oraz minimalizm. Gustownych wpływów pofabrycznych dostarczą meble wykonane głównie z drewna oraz stali, czy też łączące jeden i drugi materiał. Warto spróbować wykorzystać w sposób subtelny wyposażenie na wzór tego z dawnej fabryki bądź przedmioty oryginalne z epoki, jeśli uda nam się takie znaleźć. Podstawowe materiały, charakterystyczne dla tego stylu, to:

 • szkło,
 • stal,
 • drewno.

Taki zestaw nadaje stylistyce dużej uniwersalności, połączonej z ponadczasową solidnością – dzięki czemu salon łatwo poddawać się będzie modyfikacjom, w zależności od potencjalnie zmiennych preferencji. Oto kilka krótkich porad, dotyczących poszczególnych elementów wyposażenia:

Meble:Wskazówki:
PółkiPojedyncze, solidne, jak najbardziej funkcjonalne, umożliwiające komfort posiadania różnych przedmiotów na wyciągnięcie ręki.
RegałyPodobnie jak półki, pojedyncze i poręczne. Najlepiej pasować będą modele otwarte, na metalowych nogach, które dodadzą wyposażeniu wrażenia lekkości.
KomodaMoże wyróżniać się nieco z reszty wystroju, aby dodać wyrazistszego, odważnego akcentu układowi. Podobnie jak w przypadku regału, meble na cienkich nogach, wykonanych z metalu, spowodują ułagodzenie optycznej ciężkości modelu.
StółGłówny stół powinien być obszerny i wykonany z drewna. Warto, jak w przypadku reszty wyposażenia, zadbać o metalowe nogi. Alternatywę stanowi wysoki blat z hokerami, wykonanymi z metalu i drewna. Odpowiednio dobrany, loftowy stolik kawowy może, podobnie jak komoda, wyróżniać się z całości układu.
SofaNajczęściej występująca w formie tapicerowanego narożnika w kolorze kontrastującym z podstawową paletą stylu. Równie dobrze sprawdzą się tkaniny strukturalne tudzież bardziej mięsiste, jak i naturalna skóra.
SiedziskaWybór charakterystycznych modeli, utrzymanych w konwencji, jest dość szeroki. Poeksperymentować można z układami asymetrycznymi, wykorzystującymi kombinacje krzeseł, taboretów i hokerów w jednej aranżacji.

Dodatki

W stylu loftowym bardzo istotna jest koncentracja na detalach. Podkreślać one będą lekki powiew chłodu, charakterystyczny dla konwencji. Przemysłową atmosferę wnętrza najlepiej podkreślą dodatki takie jak:

 • rośliny zielone (jednakże zadbać należy, aby nie zdominowały one przestrzeni, stanowiąc nic więcej jak miły dla oka akcent),
 • elementy maszyn, zapożyczone z fabryk jako elementy dekoracyjne,
 • obrazy abstrakcyjne,
 • tkaniny ozdobione ciekawymi, geometrycznymi wzorami o jak najbardziej widocznej strukturze.

Podczas aranżacji loftowego salonu pamiętać należy, iż w przeciwieństwie do innych popularnych konwencji, dodatki odgrywają tu w układzie dużą rolę. Mimo to nie można pozwolić, aby elementy tego typu zdominowały wystrój. Najlepiej będzie, jeśli dobierzemy dekoracje pojedyncze, z umiarem, które nadadzą pomieszczeniu swoistego, przemysłowego charakteru. Jeśli chodzi o dekorację okien, to odradza się wykorzystywanie zasłon czy firan.

Oświetlenie

Charakterystycznym elementem dla industrialnego stylu loftowego, są okna o dużej powierzchni, wpuszczające jak największą ilość światła naturalnego. Jednakże nie zawsze w naszych wnętrzach takie okna będziemy posiadać. Niezależnie od wymiarów okien każde pomieszczenie należy doświetlić odpowiednio.

Lampy typowe dla stylistyki loftowej, są bardzo wszechstronne. Wybór modeli jest niezwykle szeroki, tak w przypadku tych stojących, jak również wiszących. W większości przypadków przybierają formy dużych żarówek, które umocowane zostają na kablach w czarnym kolorze. Odradza się wykorzystywanie kloszy, w celu zapewnienia jak najbardziej funkcjonalnego i nieograniczonego niczym światła. Warto zwrócić również uwagę na modele imitujące reflektory. Poniżej przedstawiono kilka porad i wskazówek projektantów:

 • Zwisające z sufitu na kablach żarówki dekoracyjne z uwidocznionymi żarnikami, zdecydowanie podnoszą standard użytkowości loftowego wnętrza.
 • W pojęciu ogólnym, oświetlenie salonu powinno charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością, jednakże powinno również być ozdobnie estetyczne. Bardzo dobrze prezentują się systemy ściemniaczy. Dzięki nim uzyskamy możliwość dowolnej regulacji natężenia światła oraz zadbamy, aby każdej czynności wykonywanej w salonie towarzyszyła odpowiednia atmosfera.
 • Bardzo odpowiednią i funkcjonalną alternatywą dla pojedynczych lamp w loftowym salonie, będzie oświetlenie szynowe, z zainstalowaną wysoką ilością reflektorów, które zapewni, że światło docierać będzie do każdego kąta pomieszczenia.
 • Niezwykle interesującym rozwiązaniem są żarówki stylizowane na projekt pierwszych żarówek Edisona.
 • Dodatkowe barwy, jakie wykorzystać możemy podczas doboru oświetlenia, to między innymi:
  • miedź,
  • chrom,
  • czerń,
  • biel.
 • Oświetlenie wykorzystane może zostać również jako trik wnętrzarski, wydzielający poszczególne strefy salonu. Innego rodzaju lamp użyć można ponad stołem jadalnianym, zaś jeszcze innego w przypadku kanapy czy stolika kawowego.
łazienka w stylu loft

Harmonia w każdym detalu

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym charakteryzuje się salon w stylu loftowym?

Przede wszystkim wnętrza takie są cieplejsze niż te urządzone w stylu bezpośrednio industrialnym. Głównie wykorzystywane materiały, to między innymi stal, beton, drewno oraz szkło. Pod względem kolorystycznym dominują czerń, biel a także odcienie szarości. są to pomieszczenia bardzo dobrze oświetlone, zazwyczaj wyposażone w duże okna. Nieco żywsze kolory oraz ciepłe dodatki przełamują bardziej tradycyjną, fabryczną surowość.

Czy styl loftowy sprawdzi się jedynie w dużych wnętrzach?

Otóż nie. Styl loftowy, wywodzący się z konwencji industrialnej, to trend niezwykle uniwersalny, dzięki czemu tego typu wystrój zastosować można będzie w pomieszczeniach zarówno obszernych, jak i tych o ograniczonym metrażu. Prosta estetyka oraz bezkompromisowy, wysoki standard użytkowości, połączone z uniwersalnością, sprawiającą, iż wnętrza w tym nurcie łatwo poddają się modyfikacjom, składają się na spójną całość świetnie sprawdzającą się na każdej przestrzeni.