Styl industrialny w biurze – przemysłowe akcenty

biuro w stylu industrialnym

Kilka słów wstępu

Styl industrialny nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych konwencji wnętrzarskich, tak w Polsce, jak i na całym świecie. Prostota estetyki oraz niekwestionowany standard ergonomii, stanowią spójną całość, goszczącą często w pomieszczeniach najróżniejszych rodzajów. Między innymi w:

 • kuchniach,
 • salonach,
 • łazienkach,
 • sypialniach.

Kolejnym wnętrzem, w przypadku którego warto zwrócić uwagę na tę szykowną stylistykę, jest biuro. Przestrzenie w tym nurcie są niezwykle praktyczne, charakteryzując się:

 • bardzo wysoką funkcjonalnością,
 • cieszącą oko, przemysłową estetyką (zapożyczoną z hal produkcyjnych, fabryk i magazynów),
 • wygodą użytkowania.

Na wszystkich tych właściwościach bardzo zależy nam podczas planowania wystroju wymarzonego gabinetu, który dzięki temu trendowi stanie się bezpretensjonalnie ekstrawagancki oraz odznaczać się będzie rześkim minimalizmem, ułatwiającym skupienie przy pracy.

krzesło w konwencji loftowej

Czym jest industrial? Jak będzie wyglądać takie biuro?

Początek konwencji industrialnej datuje się na lata 50. XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Panująca podczas tego okresu recesja powodowała pojawianie się na rynku nieruchomości tanich lokali, będących niczym innym jak pomieszczeniami dotychczas fabrycznymi lub magazynowymi. Wraz z upływem czasu, wnętrza tego typu zainspirowały powstanie nowego stylu, który cieszy się niezwykłym uznaniem do dziś.

Podczas urządzania industrialnego gabinetu, pamiętać należy o jego podstawowych cechach charakterystycznych:

Kolorystyka

Przede wszystkim:

 • czerń,
 • odcienie szarości,
 • biel.

Taką podstawę z powodzeniem urozmaicić można takimi barwami jak:

 • ceglana pomarańcz,
 • czerwień.

Materiały

Najważniejszymi surowcami, wykorzystywanymi w wystroju industrialnych wnętrz, są:

 • cegła,
 • drewno,
 • beton,
 • metal.

Elementy strukturalne

Przemysłowego akcentu dodadzą pomieszczeniu następujące zabiegi wnętrzarskie:

 • ściany nieotynkowane bądź pokryte cegłą,
 • wyeksponowane elementy instalacji,
 • widoczne krokwie dachowe oraz belki stropowe,
 • ciężkie drzwi wykonane z metalu,
 • podłogi wyłożone postarzanymi deskami lub szarym cementem,
 • elementy dekoracyjne wykonane z betonu,
 • wydzielenie poszczególnych stref pracy kartonowo-gipsowymi ściankami działowymi, niekoniecznie sięgającymi sufitu,
 • Wystające, miedziane rury tudzież elementy rdzy.

Akcenty przestrzenne

 • duże okna,
 • mnóstwo wolnej przestrzeni,
 • wysokie sufity.

Meble

Wyposażenie w stylu industrialnym stanowi wysoce istotny element układu. Widoczny szkielet oraz metalowe elementy, to tylko niektóre z wyjątkowych cech charakteryzujących meble w tej oryginalnej konwencji. Swoisty, warsztatowy klimat stworzyć pomoże pobieranie modeli wykonanych z metalu w połączeniu z obszernymi elementami drewnianymi w jak najbardziej naturalnych odcieniach.

Aranżację wybornie dopełnią skórzane fotele w kolorach brązowym tudzież czarnym, budujące charakterystyczną surowość atmosfery, zarazem zapewniając wysoki komfort podczas długich godzin pracy przy biurku.

Skoro już o biurku mowa, to warto przyjrzeć się temu konkretnemu elementowi wyposażenia nieco bliżej, gdyż stanowić ono będzie jeden z najważniejszych mebli w biurze. Jak w przypadku reszty, modele wykonane powinny być z materiałów surowych, jak metal oraz drewno. Zazwyczaj odznaczać się będą konstrukcją otwartą, pozwalającą zawsze widzieć to, co znajduje się na półkach, w środku. Powinny przybierać formy geometryczne, okrągłe bądź prostokątne. Nogi lub ich brak to właściwość o jakiej decyzję należy podjąć zgodnie z indywidualnymi preferencjami, jednakże blat powinien być dość obszerny.

Biurka industrialne utrzymane są w większości przypadków w prostej, nieskomplikowanej estetyce. Ogólnie dominująca stylistyka wspaniale dopełniona zostanie modelem wykonanym z drewna mahoniowego lub dębowego. W przypadku, gdy nasze potrzeby zakładają klimat nieco surowszy, doskonałą alternatywą będzie połączenie z nim stali nierdzewnej. Nowoczesne biurka industrialne to meble niezwykle praktyczne, zapewniające wspaniałe warunki pracy, zarazem podkreślając pofabryczny, przemysłowy wyraz całości wystroju.

osoba pracująca przy biurku

Oświetlenie

Wnętrza industrialne cieszą się bardzo szerokim wachlarzem opcji, na jakie zdecydować możemy się podczas doboru oświetlenia. Głównym źródłem światła mogą być lampy ledowe, przyjmujące rozmaite formy oraz rozmiary, bądź lampy sufitowe o odpowiednim, warsztatowym wyglądzie. Na pewno przyda się również oświetlenie dodatkowe w postaci, na przykład lampy biurkowej oraz podłogowej. Najlepiej, aby wykonane były one ze szkła bądź metalu i charakteryzowały się klasycznym kształtem.

Bardzo ważnym jest, aby oświetlenie nie utrzymywane było w miękkim, neutralnym tonie. doskonale sprawdzą się lampy podłogowe i stołowe dające światło ciepłe, unikać zaś należy stosowania lamp halogenowych, czy też żarowych.

Najbardziej odpowiednią ilość światła, optymalną do wypełniania obowiązków zawodowych, zapewni połączenie lampki biurkowej z większą lampą podłogową oraz szeroko sięgającym oświetleniem ledowym.

Jeśli chodzi o duże okna, charakterystyczne dla wnętrz tego typu, to w ich przypadku najlepiej zrezygnować jest z rolet, czy też zasłon, aby mogły wpuszczać one jak największą ilość naturalnego światła. Styl oświetlenia powinien dobrany być w sposób uzupełniający resztę elementów wystroju, tworzący z nimi spójną całość.

stary stół i nowoczesne pomieszczenie

Projekt zgodny z Twoimi potrzebami

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

Najczęściej zadawane pytania:

Czym charakteryzuje się biuro w stylu industrialnym?

Biuro w stylu industrialnym jest przede wszystkim przestronne, zagospodarowane wyposażeniem w sposób praktyczny, z zachowaniem prostoty estetyki. To wszystko, w połączeniu z dużymi oknami i doskonałym oświetleniem tworzy wnętrze, w którym odetchnąć można pełną piersią, stymulujące inspirację podczas wypełniania obowiązków zawodowych, jak również pozbawione zbędnych elementów, które przeszkadzałyby w skupieniu przy pracy.

Czy styl industrialny sprawdzi się również w mniejszych pomieszczeniach?

Zdecydowanie tak. Konwencja industrialna jest trendem niezwykle uniwersalnym, bogatym w zabiegi wnętrzarskie, sprawdzające się bardzo dobrze nie tylko na większych powierzchniach, ale również służące doskonale optycznemu powiększeniu tych mniejszych. Ta daleko idąca wszechstronność powoduje, iż w tej oryginalnej stylistyce każdy znajdzie coś dla siebie.