STYL INDUSTRIALNY – POMYSŁOWE ZAGOSPODAROWANIE STAREJ FABRYKI

surowy styl wnętrz

Styl industrialny jest fascynujący. Łączy elementy prostoty, surowości i funkcjonalności. Można się pokusić o przyrównanie go do stylu skandynawskiego, jednak style te są tylko pozornie podobne. Wnętrza w stylu industrialnym są dobrze przemyślane, dlatego nie ma tu miejsca na szaleństwa zakupowe, jak w przypadku stylu eklektycznego. Takie pomieszczenia możecie zaaranżować na wiele sposobów, dlatego przedstawimy Wam ciekawostki i pomysły na aranżacje mieszkania w stylu industrialnym

ściana z cegły w salonie

POCHODZENIE STYLU INDUSTRIALNEGO

Sam styl pojawił się już w latach 50. XX wieku. Tak samo, jak styl glamour, miał swoje początki w USA. Gdy w tym kraju nastały czasy recesji, postanowiono zagospodarować stare magazyny i fabryki, które stały puste i niszczejące. Na początku ludzie, którzy tam mieszkali, byli postrzegani za biednych, jednak po jakimś czasie wnętrza te postrzegano jako ekskluzywne i minimalistyczne. Takie niecodzienne pomieszczenia zaczęli zauważać ludzie sztuki, którzy rozprzestrzenili ten styl na domy, hotele, restauracje oraz sklepy. 

KOLORYSTYKA

Mówiąc o kolorach, które występują we wnętrzach w stylu industrialnym, jest nieco trudno jednoznacznie je określić. Zważywszy na to, że istnieje także styl loftowy, który jest odmianą stylu industrialnego. Jednak każdy znajdzie coś dla siebie.  

Kolory, które możecie tu spotkać, są dosyć powszechne, ale także, pozwalają na to, aby główną rolę grały dodatki i meble. Odcienie bieli, beżu czy szarości to główne kolory, które kojarzą się z tą aranżacją. Spotkać można też czerń czy brąz. Jeżeli jednak nie jesteście przekonani, możecie dodać do nich także inne kolory. Przy wyborze pamiętajcie jednak, aby nie były jaskrawe. 

Często także w takich wnętrzach można spotkać ściany, które są w połowie pomalowane lub odnowione. Dzięki zabiegowi ścierania w kilku miejscach farby, można uzyskać postarzony wygląd ściany. Należy jednak robić to ostrożnie, ponieważ może wyjść efekt niedopracowania. Potrzeba w tym nieco finezji i doświadczenia, by otrzymać taki efekt. 

kanapa ze skóry

WYGLĄD POMIESZCZEŃ

Jeżeli już zdecydowaliście się na styl industrialny, przydadzą się Wam wskazówki, jak to zorganizować.  

W całej aranżacji chodzi o to, aby wszystkie pomieszczenia były otwarte. Z wyjątkiem łazienki, gdzie będziecie mieć chwilę na prywatność. Jeżeli nie macie dużo miejsca, ale dysponujecie wysoką przestrzenią, warto pomyśleć o antresoli. Możecie tam zrobić kolejną sypialnię, domowe biuro lub biblioteczkę. Dobrym pomysłem są także szklane ściany działowe. 

Dobrą inwestycją jest wiele okien i lamp. Dzięki temu nie będziecie się martwic o oświetlenia całego mieszkania. Starajcie się szukać starych lamp i lampek z gołymi żarówkami. Dodacie tym klimatu całemu wnętrzu. Patrząc na fabryki, nie można sobie tam wyobrazić firanek i zasłon, dlatego nie zaopatrujcie się w nie, a zamiast nich wybierzcie żaluzje i rolety.  

Jeżeli chodzi o ściany i sufity, nie musicie się martwić. W tym stylu nie trzeba ich tynkować i malować. Rury i części od wentylacji też możecie zostawić na wierzchu, a ściany możecie przyozdobić prostymi plakatami lub malowanymi grafikami. Takie pomieszczenia mają nawiązywać wprost do fabryk, dlatego musi być w nich nawiązanie do dawnego, przemysłowego wyglądu. 

MEBLE I ELEMENTY DEKORACYJNE

W takich wnętrzach przede wszystkim chodzi o zachowanie historii każdego elementu. W stylu industrialnym meble często są stare lub odnowione. Jeżeli jednak nowe, to takie, które zrobione są ze starych maszyn czy ich elementów. Stolik z silnikiem, okrągły stół ze szpuli na kable czy kanapa zrobiona z palet. To tylko jedne z tysięcy pomysłów na aranżacje takiego wnętrza. Warto zwracać uwagę na meble, które są proste i ponadczasowe. Wszystko, co będzie zrobione z drewna, szkła, stali czy betonu, będzie tu pasowało. 

Wybierając dodatki, nie można z nimi przesadzić. Wybierajcie takie, które wpasowują się w styl wnętrza, ale także takie, które są oryginalne i ponadczasowe. Jest to w gruncie rzeczy styl artystyczny i nonszalancki, dlatego tak ważne jest, aby wnętrza były przestronne i funkcjonalne. 

metalowe regały i szafki

STYL INDUSTRAILNY W SKRÓCIE:

 • ekskluzywny minimalizm, 
 • surowy klimat, 
 • pomieszczenia są jedną całością, 
 • przemysłowa estetyka, 
 • jak najwięcej okien, 
 • przemysłowe lampy, 
 • funkcjonalność, 
 • widoczne belki, 
 • stare drewno, 
 • proste formy mebli i dekoracji, 
 • szklane ściany ze szprosami, 
 • naturalne materiały (np. len, skóra, zamsz), 
 • lite drewno,  
 • skórzana lub tapicerowana kanapa, 
 • ciemne barwy (chociaż nie wyklucza się trochę koloru, nawet wyrazistego), 
 • kamień, szkło, metal i beton, 
 • proste pomieszczenia, 
 • dostosowane do siebie kolory, 
 • stonowane i chłodne materiały, 
 • drewniane i metalowe meble i dodatki. 

Zagospodarowanie fabrycznej przestrzeni

Wnętrza w stylu industrialnym są oryginalne i bardzo funkcjonalne. Dzięki takiej aranżacji będziecie mogli być elastyczni przy wyborze innych mebli czy dekoracji, ponieważ tu przeszłość łączy się z teraźniejszością. Jeżeli nadal jesteście ciekawi, co możecie wprowadzić do swojego industrialnego wnętrza skontaktujcie się z nami. Projektanci z NARYSUJEMY pomogą Wam na każdym kroku tworzenia projektu idealnego. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble pasują do stylu industrialnego?

Przede wszystkim meble, które mają swoją historię. Pasują także meble nowe. Zrobione z drewna czy stali. Dobrym pomysłem jest, np. zrobienie stolika ze szpuli od kabli czy krzeseł zespawanych ze starych części od maszyn. 

Jakie kolory najlepiej wybierać do wnętrza w stylu industrialnym?

Podstawowymi kolorami są biel, szarość i beż. Jednak nie jest złym pomysłem dodać trochę koloru. Kanapa w kolorze brązu czy czarne akcenty także dodadzą charakteru. 

Jakie dodatki pasują do stylu industrialnego?

Styl industrialny cechuje się przemysłową estetyką. Koła zębate na ścianach, stary silnik jako stolik lub podstawka pod rośliny zrobiona ze starych stalowych skrzyń. Wszystko zależy od tego, co znajdziecie i co się wam spodoba.