Styl loftowy w łazience – industrialne inspiracje

łazienka w stylu loft

Kilka słów na początek

Łazienki w stylu loftowym stanowią jeden z nowszych nurtów w kwestii aranżacji wnętrz. Pomieszczenia takie cechują się prostą, minimalistyczną estetyką oraz przyjemnym dla oka surowym, industrialnym klimatem. Są one doskonałą alternatywą dla innych, obecnie niezwykle popularnych trendów wnętrzarskich.

Konwencja loftowa powstała podczas pojawienia się potrzeby adaptacji przemysłowych powierzchni jako mieszkań. Do niedawna stylistyka ta wykorzystywana była przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak:

 • jadalnie,
 • kuchnie,
 • salony.

Jednakże użytkownicy coraz częściej wykorzystują ją również w łazienkach, gdzie jej przestronność i uniwersalność wprowadzają powiew świeżego powietrza do wystroju całego domu.

industrialna armatura

Czym charakteryzować się będzie taka łazienka?

Łazienka loftowa pomimo swej prostej, minimalistycznej estetyki to jednak rozwiązanie dość wyraziste i zdecydowanie oryginalne. Trend ten charakteryzuje się odważnymi elementami takimi jak surowy wygląd, jak również nieoczywistym sposobem łączenia różnych materiałów z elementami wykonanymi z nagiego betonu. Jednakże taka stylistyka może wypaść jak najbardziej korzystnie w pomieszczeniu zazwyczaj charakteryzującym się ciepłem i przytulnością. W przypadku wątpliwości aranżacyjnych zawsze warto przedyskutować sprawę z projektantem.

Tego typu łazienki powinny przypominać jak najbardziej pofabryczne, produkcyjne pomieszczenia, najlepiej takie, które nie było w żaden sposób wykorzystywane jako wnętrze mieszkalne. Z tego względu należy postarać się, aby podczas ustalania projektu domu wybrać taki, który zakładać będzie konstrukcję budynku o ogromnych przeszkleniach oraz wysokich sufitach. Poniższa tabela przedstawia wskazówki dotyczące większości poszczególnych elementów wystroju łazienki w stylu loftowym:

Element:Porady:
Elementy konstrukcyjneWarto na samym początku poprosić wykończeniową ekipę budowlaną, aby zostawiła odkryte rury bądź fragmenty murów w łazience na końcowym etapie. Tego typu akcenty są we wnętrzach loftowych jak najbardziej dozwolone, a co więcej, pożądane.
Przestrzeń Otwarta i obszerna, charakteryzująca się nieotynkowanymi strukturami oraz elementami powierzchni takimi jak przypominające murowaną cegłę płytki czy też architektoniczny beton.
KolorystykaPodstawowymi barwami są:
 • biel,
 • czerń,
 • odcienie szarości.

Tą standardową paletę urozmaicić można o nowoczesne dodatki w kolorze czerwonym tudzież pomarańczowym.

Formy Przede wszystkim proste, pozbawione nazbyt fantazyjnych lub obłych kształtów. Układ powinien emanować wrażeniem minimalizmu, funkcjonalnością i bezpretensjonalnym stylem.
ArmaturaZazwyczaj cechująca się wyglądem odmiennym od tradycyjnego wyposażenia łazienkowego. Często użytkownicy decydują się na modele podtynkowe w następujących odcieniach:
 • szarość,
 • antracyt,
 • czerń.
Materiały W większości przypadków surowcami dominującymi w aranżacjach loftowych są:
 • metal,
 • drewno,
 • beton.

Z powodzeniem układ uzupełnić można użytkowymi kafelkami lub ceramicznymi płytkami, jednak te ostatnie najlepiej prezentować się będą stanowiąc imitację prawdziwego drewna.

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Meble

Łazienkowe meble w konwencji loftowej odgrywają rolę nie tylko podręcznych miejsc do przechowywania, lecz stanowią także niezwykle istotny element dekoracyjny. Pamiętać należy, aby charakteryzowały się one wysokim standardem użytkowości, spełniającym wymagania każdego z domowników. Powinny one również idealnie wpasowywać się w obraną konwencję, w której zamierzamy urządzić naszą wymarzoną łazienkę.

Wyposażenie najczęściej dobierane do tego typu łazienek zaopatrzone są w elementy wykonane z drewna oraz metalowe relingi. Często przybiera ono również kształt wąskich, wysokich słupków bądź szafek na nisko gabarytowych nóżkach charakteryzujących się prostotą estetyki. Najważniejszą jego cechą rozpoznawczą pozostaje na pewno otwartość. Industrialne meble najczęściej odznaczają się otwartymi półkami. Niektórzy użytkownicy decydują się także na model szafki półotwartej, instalowanej bezpośrednio pod umywalką tudzież takiego składającego się właściwie jedynie z samego blatu.

Oświetlenie

Podczas doboru odpowiednio dopasowanego oświetlenia, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim właściwości takie jak rozmiar powierzchni wymagającej doświetlenia, a także obecność lub brak okien wypuszczających do wnętrza naturalne światło słoneczne.

W przypadku łazienek urządzanych w nurcie loftowym bardzo dobrze prezentować będą się pokaźnych rozmiarów lampy pająki. Oferują one bezkompromisowe możliwości konfiguracyjne, umożliwiając niezwykle łatwe doświetlenie trudno dostępnych i konkretnych miejsc w pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się również lampy zainstalowane na długich wysięgnikach, które doskonale pasować będą do łazienek projektowanych w minimalistycznej stylistyce.

Jeśli chodzi o większe przestrzenie, to skutecznym rozwiązaniem wnętrzarskim będzie założenie tak zwanych punktów świetlnych, które zainstalować można w kilku miejscach najbardziej newralgicznych, czy to obok wanny, czy też przy lustrze.

szklana kabina prysznicowa

Ciesz się pięknem swojego domu

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czym charakteryzuje się łazienka w stylu loftowym?

Łazienki w stylu loftowym są zazwyczaj pomieszczeniami bardzo przestronnymi, jednakże ze względu na dużą wszechstronność konwencji, optycznie przestronny efekt uzyskać można również na ograniczonym metrażu. Wnętrza te są doskonale oświetlone, zaś ich wyposażenie jest przede wszystkim praktyczne oraz wykonane z solidnych, wytrzymałych materiałów takich jak drewno czy metal.

Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia?

Podczas doboru oświetlenia uwagę zwrócić należy przede wszystkim na jego funkcjonalność oraz minimalistyczną formę. Obie te cechy zapewnią nam modele w formie lamp pająków, czy też takie montowane na długich wysięgnikach, pozwalające na bardzo uniwersalną konfigurację i dynamiczne dopasowywanie oświetlenia do naszych zmieniających się potrzeb.