Elegancka funkcjonalność – nowoczesny styl  

kuchnia w nowoczesnym stylu

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

W czasach ciągłego biegu, natłoku wszelkich rzeczy materialnych większość ludzi rezygnuje z przepychu we wnętrzach na rzecz bardziej stonowanych, harmonijnych alternatyw, pozwalających oderwać się od zgiełku codzienności. Powinno być elegancko, lecz przede wszystkim funkcjonalnie. Dlatego też styl nowoczesny od lat nie traci na popularności, królując w coraz większej ilości domów czy mieszkań. Prostota, przestronne powierzchnie dające poczucie wolności elektryzują, przyciągając nieustannie miłośników uniwersalnych rozwiązań, ale nie tylko. Zapoznaj się zatem z charakterystyką nowoczesnego designu, który dzięki poniższym wskazówkom z łatwością zaprosisz do siebie, tworząc perfekcyjne miejsce do relaksu i wyciszenia się.  

NAD WSZYSTKO FUNKCJONALNOŚĆ

Stylistyka ta kształtowała się przez dekady, począwszy od pierwszej połowy XX wieku, aby ostatecznie zaistnieć w świecie wnętrzarskim jako kompozycja stonowana, spójna pod względem zarówno kolorystyki, jak i wykorzystywanych materiałów. Zatem jest ona opozycyjną formą wobec sposobów projektowania wnętrz wiodących prym w XIX stuleciu – pełnych bogatych, zbytecznych i mało praktycznych rozwiązań. W duchu nowoczesnym nic nie jest przypadkowe, wszystko ma swoje miejsce. Każdy element wyposażenia spełnia określoną funkcję. Nie odnajdziesz tutaj zbędnych dekoracji ani zdobień. Dominują jasne, stonowane odcienie oraz proste wzory. Styl nowoczesny to pełna spójność, a także naturalne wykończenia, przenikające się wzajemnie. Zdawać się może, że nie ma tutaj miejsca na spontaniczność, jednakże w istocie to od właściciela mieszkania czy też domu zależy, w jaki sposób zostaną wykorzystane konkretne komponenty. Nade wszystko istotną rolę odgrywa w tym klimacie praktyczność i komfort użytkowania.  

salon w nowoczesnym stylu z sofą

KOLORYSTYKA

Nowoczesne wystroje wnętrz to minimalistyczny design i maksymalna funkcjonalność. Dotyczy to również doboru kolorów, których wybór ogranicza się do wąskiej palety spokojnych barw, takich jak: biel, czerń, szarość oraz beż. Możesz tworzyć zgrane kompozycje z każdej z nich, jednak w dobrym guście jest, aby ograniczyć się do 3-4 w pomieszczeniu. Styl ten czerpie z minimalizmu, aczkolwiek dozwolone są bardziej wyraziste akcenty, jak choćby dodatki w intensywnych odcieniach, pozłacane zdobienia. W przypadku wykorzystania czerni, nierzadko towarzyszą jej pełne wyrafinowanej elegancji popiele lub antracyty. Zdecydowanie jest to wystrój z charakterem, jeśli zaś odpowiednio zadbasz o niebanalny wygląd, uzyskasz nie tylko łatwe w utrzymaniu czystości wnętrza, ale przede wszystkim wyjątkowo fascynujące aranżacje.  

MATERIAŁY I TKANINY 

Dużą rolę w projektach o nowoczesnej nucie odgrywają proste formy oraz materiały wysokiej jakości. Dominuje nieskomplikowane wzornictwo. Sięgnij zatem po chromowaną, nierdzewną stal, a ponadto wielkoformatowe płytki ceramiczne bądź ceglane. Styl nowoczesny lubi się także z betonem, szkłem i drewnem (najlepszym wyborem będzie dąb). W przypadku tkanin postaw na luksus połączony z otulającą miękkością, abyś mógł cieszyć się pełnym komfortem. Idealnie sprawdzą się do tego:  

  • wełna,  
  • szenil, 
  • alcantara. 
wnętrze z umeblowaniem w nowoczesnym stylu

MEBLE  

Design nowoczesnego umeblowania opiera się na geometrii. Niezwykłym powodzeniem cieszą się białe lub czarne meble w parze z drewnianymi akcentami.  Pośród wykończenia o tym charakterze znajdują się masywne, ale niezwykle wygodne sofy, krzesła, fotele czy siedziska. Uroku dodają również stoliki kawowe, najlepiej z szufladami. Dokonując wyboru wyposażenia, powinieneś kierować się zwłaszcza ich użytecznością, nie zaś zachęcającym wyglądem, chociaż rzecz jasna, ma on znacznie, aczkolwiek drugorzędne. Dlatego pomysłem godnym uwagi jest wybór kanapy z funkcją spania czy podnóżkiem, który łatwo przekształcić w narożnik. Nie zapominaj, aby wykonany był z tapicerki niewymagającej wiele wysiłku przy czyszczeniu. Stałym elementem każdego wnętrza w nowoczesnej stylistyce są klasyczne komody, regały, witryny, półki ścienne czy inne zabudowania, pozwalające na przechowywanie różnorakich drobiazgów. 

Przestrzenie te pełne są wszelkiego rodzaju schowków, stąd też stworzone są dla takich pomieszczeń, jak np. kuchnia, dzięki nim nietrudno będzie utrzymać porządek. Nie ma nic lepszego niż przygotowywanie posiłków w przyjemnym, ponadto zorganizowanym miejscu.  

Przy wykańczaniu sypialni warto zadbać o odpowiednie łóżko, najlepiej prostokątne o prostej formie. Minimalistyczne rozwiązania nie zawierają zbędnych przedmiotów mogących przeszkodzić w odpoczynku. Liczy się konsekwencja oraz umiar. Niemniej jeżeli chcesz, aby wnętrza zyskały oryginalnego klimatu, zabaw się kolorystyką albo sięgnij po designerskie lampy. Pamiętaj, że ma być interesująco, ale nie zanadto krzykliwie.  

nowoczesny styl, akcent kolorystyczny we wnętrzach

WRAŻENIE PRZESTRONNOŚCI  

W stylu nowoczesnym dużą wagę przywiązuje się do przestrzeni, która powinna być jak najbardziej rozbudowana i dobrze oświetlona, zapewniając uczucie komfortu. Jeśli jednak nie dysponujesz takim miejscem, bez obaw, gdyż łatwo możesz to uzyskać za pomocą odpowiednich elementów wyposażenia. Przede wszystkim postaw na lustra, ponadto dobrze sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania, jak składane łóżka, gniazdka elektryczne schowane w blatach, a nawet telewizor ukryty w modułowej zabudowie z odsuwanymi drzwiami. Charakterystyczna dla tego designu oszczędność w dodatkach także potęguje wrażenie przestronności. Dobrym pomysłem, o ile możesz sobie pozwolić na wprowadzenie go w życie, jest rezygnacja ze ścian działowych.  

Nowoczesne wnętrza to sposób na wystrój, w którym panuje komfort, funkcjonalność i harmonijna estetyka daleka od zbędnych dodatków. Ten niezwykle praktyczny, ale elegancki wygląd daje poczucie spokoju i pozwala wziąć głęboki oddech, oczyszczając myśli. Królują tutaj przemyślane rozwiązania, proste linie i minimalizm, ale pozbawiony swego ascetycznego ducha, gdyż bez obaw możesz bawić się aranżacją, delikatnie urozmaicając pomieszczenia. Nade wszystko liczy się jakość, nie zaś liczba posiadanych przedmiotów. To także przestronne przestrzenie, dzięki którym nigdy nie stracisz poczucia wolności w swoim domu.  

TWOJE NOWOCZESNE WNĘTRZE

Stylowe, a ponadto komfortowe stylizacje wnętrzarskie to przepis na wnętrza idealne. Dlatego zaproś je do swojego domu! Najlepsze efekty pozwolą uzyskać Ci doświadczeni miłośnicy projektowania z NARYSUJEMY, którzy stworzą aranżacje w każdym stylu. Niech Twoje pomieszczenia staną się miejscem nie tylko gustownym, lecz również klimatycznym. Zatem skontaktuj się z nami! Działamy na terenie Warszawy oraz zdalnie – w całej Polsce.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jaki jest styl nowoczesny?

To połączenie minimalistycznego designu z pełną funkcjonalnością oraz komfortem użytkowania. W nowoczesnych aranżacjach akcent położony jest na prostotę form i wysoką jakość materiałów. Jednak nie brakuje tu miejsca również na oryginalne rozwiązania, np. kolorystyczne.  

Jakie kolory dominują we wnętrzach w stylu nowoczesnym?

Paleta barw jest bardzo stonowana, to przede wszystkim: biel, czerń, beż czy szarość. Jednak nie musisz obawiać się monotonności we wnętrzu, gdyż bez obaw możesz tworzyć z nimi zgrane kompozycje kolorystyczne oraz stawiać na nieszablonowe akcenty. Jednak wszystko z umiarem, ponieważ styl ten to przede wszystkim harmonia i funkcjonalność.