Łazienka ze skosem – aranżacje przestrzeni na poddaszu

duża łazienka z oknem dachowym

Zagospodarowane poddasze użytkowe najczęściej pełni rolę strefy nocnej, to tam spotykamy łazienki ze skosem, których aranżacja może sprawiać problemy. Choć taka przestrzeń wydaje się być całkowicie nieustawna, wystarczy kilka wskazówek, by była stylowa i funkcjonalna. 

W łazience pod spadzistym dachem największe zamieszanie wprowadza niski skos, którego aranżacja jest nie lada wyzwaniem. Przed rozpoczęciem zakupu materiałów i dekoracji, należy nie rozstawać się z metrówką, by dokładnie zmierzyć i wyliczyć przestrzeń, którą dysponujemy. 

duża łazienka z oknem dachowym

Łazienka pod skosami 

Urządzając łazienkę na poddaszu trzeba pamiętać, by nie sugerować się powierzchnią podłogi – zwróć uwagę na pełnowartościową powierzchnię łazienki, którą wyznacza przestrzeń 190 cm, gdzie Ty i każdy Twój gość może spokojnie się wyprostować. 

Aranżacyjne trudności sprawia ściana kolankowa, czyli najniższa znajdująca się w tym pomieszczeniu. W zależności od jej wysokości, będziemy dobierać wyposażenie i armaturę, stąd konieczność użycia miarki już na etapie planowania. Nie jest to jednak przestrzeń stracona, nawet gdy nie przekracza 100 cm – możemy zabudować tę przestrzeń schowkami i półkami na wszelkiego rodzaju chemię gospodarczą, ręczniki czy drobne sprzęty. Miejsce to idealnie nadaje się na zainstalowanie grzejnika. 

Pamiętajmy, by każde urządzenie odsunąć nieco od ściany kolankowej, w ten sposób wstając z toalety nie uderzymy głową o sufit, a wyjście z wanny nie będzie groziło wypadkiem. 

Armatura łazienkowa na poddasze

Mimo, że urządzenie łazienki pod skosami nie należy do łatwych zadań, na rynku możemy znaleźć już kabiny prysznicowe ze ściętą odpowiednio obudową. W takim miejscu doskonale sprawdzają się niskie brodziki oraz brodziki podpłytkowe. Jeżeli skos w łazience pozwala swobodnie się wyprostować, warto postawić na designerską strefę prysznicową, wystarczy zamówić docięte na wymiar drzwi szklane. 

W tej nieoczywistej przestrzeni świetnie prezentują się urządzenia wolnostojące. Wanna na nóżkach prezentuje się szczególnie elegancko, dlatego w aranżacji łazienki na poddaszu warto ją wykorzystać i uczynić z niej główny punkt całego pomieszczenia, idealnie wpasuje się do stylu glamour, retro czy vintage.  

szklana kabina prysznicowa pod skosem

Sposoby na skosy

Aranżacja skosu w łazience wydaje się niemożliwa, jednak nawet tę przestrzeń można praktycznie wykorzystać poprzez wstawienie okna dachowego, które zagwarantuje dużo naturalnego światła oraz dopływ świeżego powietrza. Jeśli tuż pod nim postawisz wannę, stworzysz wyjątkową przestrzeń kąpielową służącą do odpoczynku i relaksu. Ponieważ w łazience występują wahania temperatur i panuje wysoka wilgoć, zalecane jest zainstalowanie specjalnego okna dachowego, które jest dostosowane do takich ekstremalnych warunków.  

W jakim stylu urządzić łazienkę na poddaszu?

Posiadając dużą powierzchnię kąpielową możesz zaszaleć przy wyborze sprzętów i armatury, świetnie sprawdzi się wówczas styl retro, w którym kluczowe jest wyeksponowanie designu poszczególnych urządzeń. W takiej łazience nie może zabraknąć dużej wolnostojącej wanny oraz dużego lustra. Jeśli chodzi o umywalkę, rozejrzyj się za modelem nawiązującym do starodawnej misy lub balii. 

narożna wanna na poddaszu

Chcesz, by twoja łazienka zachwycała szykiem i luksusem? Postaw na styl glamour, gdzie nieodzowne są kryształki, złoto i srebro. Możesz zaszaleć przy wyborze mebli, kupując szafki w stylu ludwikowskim lub wybierając nieoczywiste, oryginalne wykończenia. Istotną rolę w stylu glamour odgrywają lustra, kryształowe lampy i kinkiety. 

W łazience ze skosem urządzonej w stylu skandynawskim stawiamy przede wszystkim na jasne kolory, dużo dziennego światła oraz naturalne materiały, na przykład drewno. Urządzona jest w prosty i funkcjonalny sposób, podstawowym kolorem jest biel, a towarzyszy jej beż, szarość, ewentualnie barwy zastosowanych w tym pomieszczeniu desek. Styl skandynawski wymaga prostych mebli i ekologicznych materiałów, ogranicza zbędne ozdoby i dekoracje do minimum.