Rozdziały:
Wprowadzenie
Kwintesencją stylu glamour są niezwykle stylowe meble, eleganckie dodatki i wszechobecne kontrasty. Wnętrza urządzone w ten sposób muszą zaskakiwać. Jedni są nimi wprost oczarowani, dla innych zaś charakterystyczny dla stylu przepych jest zdecydowaną przesadą. Moda na szykowne aranżacje została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych w czasach rozkwitu przemysłu filmowego. Wtedy to gwiazdy filmowe pojawiały się na prestiżowych uroczystościach odziane w eleganckie i spektakularne stroje. Z czasem styl uwielbiany przez znanych aktorów przeniósł się także na ekrany. Nie były to już tylko kreacje – coraz częściej szykowne stawały się także wnętrza.
Styl glamour niezaprzeczalnie ewoluował na przestrzeni lat, jednak nadal jest on dość popularny. W dzisiejszych czasach nie kojarzy się już z takim przepychem, jak kiedyś – jest zdecydowanie bardziej stonowany.
Blask, złoto i połysk
Styl glamour słynie z przepychu, wszechobecnego blasku i swoistej magii, jednak aranżując w ten sposób wnętrze, należy pamiętać, by urządzić je ze smakiem i nie przesadzić z konwencją. Przestrzenie aranżowane w tym nurcie, są zazwyczaj eklektyczne – szyk i elegancję przełamują nowoczesne dodatki. Charakterystycznym zabiegiem, stosowanym przy urządzaniu takiego wnętrza, jest zestawianie ze sobą mebli na zasadzie kontrastu. Miłośnika stylu glamour nie dziwi więc pojawienie się w jednym pomieszczeniu minimalistycznego stolika i fotela inspirowanego czasem baroku.
Meble w omawianym stylu swoją stylistyką nawiązują do historii, chociażby do wspomnianego już baroku. Posiadają ekstrawaganckie kształty i oryginalne, bogate ornamenty. Mają się one kojarzyć przede wszystkim z przepychem i elegancją, dlatego takie elementy wystroju jak uchwyty czy klamki, powleczone są zazwyczaj warstwą srebra lub złota. W jadalni zaaranżowanej w tym stylu często spotkamy szklane stoły, okrągłe stoliczki kawowe czy krzesła z pikowanymi obiciami.
Chcąc urządzić salon glamour, należy mieć na uwadze główne przeznaczenie pomieszczenia – ma ono przede wszystkim służyć domownikom do odpoczynku, dlatego znajdujące się w nim meble muszą być wygodne i funkcjonalne. W pokoju dziennym znajdziemy więc głównie kanapy, fotele, krzesła, komody czy witryny. Meble te odznaczają się zdobnymi rzeźbieniami czy miękkimi, pikowanymi obiciami, co dodatkowo ma oddać luksusowy klimat.
Najczęściej spotykanymi elementami aranżacji pokoju dziennego, są kominek portalowy czy pikowana sofa. W sypialni natomiast ma się roztaczać aura intymności i spokoju, dlatego pomieszczenie to powinno pozostać niezwykle ciepłe i przytulne. Sprawdzą się tutaj miękkie materiały – delikatne tekstylia, czyli firany, poszewki czy narzuty. Spektakularnie w takiej sypialni prezentować się będzie pikowany zagłówek łóżka. Warto przemyśleć także ustawienie lustrzanych szafek nocnych czy siedziska i powieszenie na ścianie dużego lustra z ozdobną ramą.
Bogata kolorystyka
Do aranżacji wnętrz w stylu glamour stosuje się dość bogatą paletę kolorystyczną. Zdecydowanie dominują tutaj najróżniejsze odcienie różu czy fioletu. Nie należy zapominać także o charakterystycznym, czekoladowym brązie czy delikatnej nucie szarości. Istotą stylu glamour są raczej stonowane barwy, dlatego na wyjątkowo nasycone kolory nie ma tutaj miejsca. Z pewnością doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju beże lub nawet subtelne zielenie.
Tajemniczości i delikatności nada pomieszczeniu także barwa popielata. Wnętrza urządzone w duchu tego nurtu obfitują w wiele złotych lub srebrnych elementów, a kolory te w dodatku fantastycznie łączą się z podstawową kolorystyką danego pomieszczenia. Ze złotem czy srebrem nie należy jednak przesadzać, użyte w nadmiarze potrafią skutecznie przytłoczyć i przyćmić pozostałe dekoracje.
Eleganckie i luksusowe dodatki
Przepych i szyk stylu glamour oprócz mebli doskonale dopełniają różnego rodzaju dekoracje i drobiazgi. Do tak zaaranżowanego wnętrza z pewnością pasować będą dodatki w kolorze złota lub srebra.
- W salonie świetnie będą prezentować się świeczniki i duże misy.
- W sypialni warto umieścić akcent w postaci okazałego lustra z ozdobną ramą.
- Obowiązkowym elementem wnętrza zaaranżowanego w stylu glamour, jest masywny, kryształowy żyrandol, podkreślający luksusowy charakter pomieszczenia.
- Zaprojektowane tak wnętrza już od progu przykuwają uwagę atłasowymi materiałami czy lakierowanymi elementami.
Nowoczesne oświetlenie
Do wnętrz glamour najczęściej wybiera się lampy stojące i kinkiety, jednak niezwykle popularne jest stosowanie okazałych, kryształowych żyrandoli, pomimo ich wysokiej ceny. Kryształy niewątpliwie przyciągają uwagę, jak również dobrze rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenie optycznie staje się większe. Wybierając lampę do wnętrza glamour, najlepiej szukać szklanych oraz metalizowanych elementów w kolorze złota lub srebra.
Stwórz swoje wymarzone wnętrze
Jesteśmy zespołem profesjonalistów, a śledzenie najnowszych trendów wnętrzarskich to dla nas priorytet. Wierzymy, że razem stworzymy przestrzeń Twoich marzeń! Zobacz przygotowaną przez nas ofertę i wyraź siebie w swoim wnętrzu!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Skąd wywodzi się styl glamour?
Styl glamour zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w latach 30.-40. XX wieku, kiedy to zaczął rozwijać się przemysł filmowy. Gwiazdy prezentowały szykowne kreacje na czerwonym dywanie, a z czasem wytworne i eleganckie stały się także wnętrza. Styl glamour kojarzy się z ekstrawagancją, przepychem i luksusem.
Jaka jest główna kolorystyka stylu glamour?
W stylu glamour dominują głównie róże i fiolety, natomiast do aranżacji wnętrz wykorzystuje się również stonowane biele czy szarości, przygaszone beże lub nawet butelkową zieleń. Popularnym trendem jest także złoto oraz srebro, zwłaszcza w postaci dekoracji.
Jakie materiały najczęściej wykorzystuje się w stylu glamour?
Znakiem rozpoznawczym stylu glamour, jeśli mowa o materiałach, jest z pewnością ich wyjątkowa jakość. Luksusowe materiały, takie jak jedwab czy marmur, dodadzą wnętrzu charakteru. Na rynku istnieje wiele świetnych zamienników drogich elementów, którymi możemy ozdobić swoje wnętrza nie wydając przy tym fortuny. Styl glamour lubi się także z naturalnym drewnem, najlepiej w ciemnych odcieniach.
Jakie elementy wystroju są najbardziej charakterystyczne dla stylu glamour
Wymienia się tu przede wszystkim fantazyjne meble z bogatymi ornamentami, pikowane obicia krzeseł czy kanap, szklane stoły czy złote uchwyty mebli. W żadnym salonie urządzonym w stylu glamour nie może zabraknąć kryształowego żyrandola, który nadaje całemu wnętrzu szyku, przepychu i elegancji.