STYL INDUSTRIALNY W TWOIM DOMU

czarne szafki kuchenne, drewniane meble

MIESZKANIE W STYLU INDUSTRIALNYM

Podstawą stylu industrialnego są przestronne pomieszczenia, w których dominuje minimalizm. Kompozycje wnętrz aranżowane w tym kierunku zyskują na popularności nie tylko w mieszkaniach czy domach, ale również przestrzeniach publicznych. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się styl industrialny, poznasz jego historię oraz przykładowe aranżacje różnych wnętrz w tym stylu.

Trochę o historii tego stylu

Powstał w Nowym Jorku w XX wieku, kiedy niegdysiejsza postindustrialna przestrzeń zaczęła dostosowywać się do warunków mieszkalnych. Strefy oraz poddasza zostały przekształcone w tak zwane lofty. Loft, który dziś uważany jest za kolebkę stylu industrialnego, pokochali artyści z Brooklynu. Wyjątkowa estetyka oraz niska cena w szczególności zwróciły uwagę artystów. Obecnie jednak styl ten charakteryzuje się jedną z najwyższych cen na rynku.

Lofty stały się modne w Polsce stosunkowo niedawno. Wysoko ceniony i lubiany przez mieszkańców metropolii styl industrialny, zwraca szczególną uwagę swoim unikalnym designem w industrialnym układzie oraz kojarzy się z prestiżem i nowoczesnym stylem życia.

home office, rośliny doniczkowe, zielona tapeta

Charakterystyka stylu industrialnego

Styl industrialny uwielbia duże przestrzenie, aczkolwiek wyjątkowo dobrze sprawdza się również w aranżacji kawalerki. Styl ten jest bardzo minimalistyczny, dzięki czemu łatwo jest zapobiec stworzeniu przytłaczającego wnętrza. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń wymagają połączenia salonu z kuchnią oraz jadalnią czy nawet sypialnią tak jak w przypadku kawalerki.

W kwestii kolorystyki najlepiej jest zachować neutralność. Kolory takie jak szary beżowy lub biały, połączone z naturalną cegłą, stworzą świetne aranżacje. Warto jest również pomyśleć nad ożywieniem wnętrza z pomocą intensywnych, akcentujących kolorów. Możesz postawić na kolory kojarzące się z przestrzeniami industrialnymi, takie jak żółty i pomarańczowy lub zdecydować się na bardziej odważne barwy w odcieniach butelkowej zieleni, kobaltowego błękitu czy turkusu.

Materiały

Metalowe szafki, antyczne odnowione meble czy ceglane wykończenia, są elementami, które dominują w stylu industrialnym. Znakiem rozpoznawczym tego stylu pozostają jednak wykończenia metalowe. Są one integralną częścią takiej aranżacji wnętrz. Lampy, meble czy dekoracje mogą być, np. wykonane ze stali chromowanej tudzież miedzianych blach.

Podczas aranżacji pomieszczeń w tym stylu dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie, możemy wybrać bardzo ciekawą opcję, jaką są lampy w stylu Edison. Lampy w tym stylu charakteryzują się surowym wyglądem, są to żarówki wyłącznie oplecione metalową konstrukcją, pozbawione jakiejkolwiek innej osłony – wpasowują się one perfekcyjnie w industrialny wystrój wnętrz.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, cegła we wnętrzach w stylu industrialnym zawsze świetnie się sprawdzi. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na naturalną cegłę, czy jej imitację, za każdym razem stanowić będzie znakomity dodatek do wnętrza. Dla równowagi możemy zdecydować się również na elementy wykonane z drewna lub szkła.

drewniana rama łóżka z europalet

Przykładowa aranżacja korytarza

Styl industrialny jest niedrogi w wykonaniu. W korytarzu możemy postawić na prostotę naturalnego kamienia w kolorze piaskowca a ściany zachować w kolorystyce beżu. Dodatkowo na całej wysokości ścian możemy zastosować drewniane ażurowe dekoracje.

W przełamaniu naturalnej kolorystyki pomogą nam elementy wykonane z metalu. Świetnie będą się prezentować lampy w stylu Edison lub pokrewne.

Salon w stylu industrialnym

Salon zawsze powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby tworzył przytulną przestrzeń. Należy dobrze zaplanować elementy wystroju, aby osiągnąć ten efekt, ponieważ jest to stosunkowo trudne do osiągnięcia w tak surowym stylu industrialnym. Można postawić na drewniane dekoracje, one z całą pewnością pomogą w osiągnięciu zamierzonego celu.

Jakość materiałów wykorzystanych w aranżacji jest również istotna. Koniec końców nie możemy czuć się dobrze w pokoju, gdy meble nie są wygodne i nie mają przyjemnego dla oka koloru, prawda? W kąciku wypoczynkowym postawmy więc na wysokiej jakości materiały o ciepłej barwie.

Następnie przechodząc do oświetlenia, najlepszą opcją jest wybór ciepłego światła. Zdecydowanie odradzamy stosowanie zimnych barw, ponieważ pogłębi to już surowy charakter pomieszczenia zaaranżowanego w stylu industrialnym.

Kuchnia & jadalnia

Podstawową cechą tych przestrzeni są minimalizm i prostota. Wprowadzenie drewnianych elementów na pewno nie zaszkodzi, a nawet pomoże! Ociepli to wnętrze, zupełnie jak w przypadku salonu. Stawiamy więc na drewniane lub metalowe szafki kuchenne, a lampy przemysłowe ładnie dopełnią charakterystyczny surowy styl industrialny. W części jadalnej można postawić duży drewniany stół – ociepli on atmosferę i nada pomieszczeniu rustykalnego charakteru. Ściany mogą zostać wyłożone, np. kamieniem, który dobrze wpasuje się w estetykę stylu industrialnego.

minimalistyczna sypialnia

Home office

Szafa biegnąca przez całą szerokość ściany, pomieści dużą ilość dokumentów oraz książek. Aby jednak nie zmniejszała wizualnie pomieszczenia, pozostawiamy część półek otwartych. Na przeciwległej ścianie proponujemy tapetę w pięknym odcieniu butelkowej zieleni. Dodatkowym elementem dekoracji, który ożywi pomieszczenie, mogą być rośliny. Wszelkiego rodzaju zielone rośliny doniczkowe stworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu. Pozostałe wyposażenie biura to sofa utrzymana w neutralnym kolorze, biurko oraz lampy, które należą do stylu loft. Takie połączenie z całą pewnością pozwoli na zachowanie harmonii, a to pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Stylowe wnętrze pozwoli nam się skupić, a elementy utrzymane w barwach zieleni ukoją zmęczone od pracy przy komputerze oczy.

Sypialnia

Sypialnia, która większości z nas kojarzy się z przytulnym wnętrzem pełnym ciepła, puszyste dywany czy eleganckie narzuty, w zasadzie jest całkowitym przeciwieństwem sypialni w stylu industrialnym. Niemniej jednak nie musi tak być! Surowy charakter sypialni można ożywić dobrze dobranymi dekoracjami (jak w przypadku biura) i meblami, np. zamiast wybrania klasycznego dla tego stylu łóżka metalowego, można postawić na drewnianą ramę zrobioną z europalet. Dodatkowym atutem wybrania takiego rozwiązania jest znacznie niższa cena.

Pomoc specjalisty

W sytuacji, gdy masz już wybrane materiały, które chcesz wykorzystać w aranżacji, ale nie do końca wiesz, jak je połączyć, aby stworzyć estetyczne industrialne wnętrza – skorzystaj z pomocy specjalisty. Przykładowe zalety korzystania z pomocy projektanta wnętrz:

  • pomoże w doborze odpowiedniego oświetlenia w danym pomieszczeniu,
  • zaproponuje niekonwencjonalne rozwiązania, które sprawią, że charakter wnętrza przestanie być taki surowy,
  • pomoże w wyborze odpowiednich kolorów ścian w danym pomieszczeniu,
  • stworzy wizualizacje wszystkich pomieszczeń, aby klient mógł łatwiej wyobrazić sobie końcowy efekt.

Projektanci NARYSUJEMY znajdą rozwiązanie dopasowane do każdego klienta oraz pomogą w podjęciu dobrych decyzji.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Skąd wywodzi się styl industrialny?

Powstał w Nowym Jorku w XX wieku, Kiedy niegdysiejsza postindustrialna przestrzeń zaczęła dostosowywać się do warunków mieszkalnych. Strefy oraz poddasza zostały przekształcone w tak zwane lofty, które dziś uważane są za kolebkę stylu industrialnego.

Czy można wybrać styl industrialny do małych domów lub mieszkań?

Styl industrialny jest bardzo minimalistyczny, dzięki czemu łatwo jest zapobiec stworzeniu przytłaczającego wnętrza. Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń wymagają połączenia salonu z kuchnią oraz jadalnią czy nawet sypialnią, tak jak w przypadku kawalerki.

Jak ożywić surowe wnętrza industrialnego stylu?

Wszelkiego rodzaju zielone rośliny doniczkowe stworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu, a elementy utrzymane w barwach zieleni ukoją zmęczone od pracy przy komputerze oczy oraz pozwolą nam się skupić. Wprowadzenie drewnianych elementów również nie zaszkodzi, a nawet pomoże! W znacznym stopniu wpłynie na pozytywny odbiór wnętrz, ocieplając je.