KUCHNIA W STYLU RUSTYKALNYM

drewniana podłoga w kuchni

CO OZNACZA RUSTYKALNY?

Nazwa tego stylu wywodzi się od łacińskiego słowa rusticus, co oznacza wiejski. Charakteryzuje go prostota, funkcjonalność oraz naturalne materiały. To styl pełen uroku i ciepła. Choć kojarzony z domami na wsi, z powodzeniem może być stosowany również w miastach w blokach mieszkalnych.

JAK WYGLĄDA STYL RUSTYKALNY?

Styl rustykalny jest bliski naturze. Dominują w nim naturalne barwy i materiały. Kolorystyka jest stonowana. Typowymi kolorami dla tego stylu są:

  • biały,
  • brązowy,
  • beżowy,
  • błękitny,
  • zielony,
  • szary.


Podstawowymi materiałami w kuchni rustykalnej są: drewno, kamień, len, glina, cegła. Efekt przytulności i „starości” można uzyskać wykorzystując postarzane deski, pochodzące np. z rozbiórek. Decydując się na takie drewno, będziemy mieć pewność, że jest nie tylko wytrzymałe, ale również naturalnie wpisuje się w rustykalny styl. Jeśli zdobycie naturalnych materiałów okazałoby się problematyczne, możemy je zastąpić imitacjami. W przypadku podłogi możemy np. wykorzystać materiał imitujący drewno. Efekt nie będzie może tak spektakularny, natomiast styl i charakter wnętrza będzie zachowany. Możemy się również pokusić o samodzielne postarzanie drewnianych desek.

czarne szafki kuchenne

KUCHNIA W WIEJSKIM STYLU

W takiej kuchni nie może zabraknąć charakterystycznych podsufitowych belek i innych elementów z drewna, dzięki którym uzyskamy efekt przytulności i sielskości. Meble, najlepiej drewniane, odnowione lub stylizowane na stare, powinny być w stonowanych kolorach. Szafki kuchenne z ozdobnymi frezowanymi frontami, mogą mieć zakryte lub przeszklone witryny. Te drugie sprawdzą się idealnie do wyeksponowania ceramicznych naczyń.

Rustykalna kuchnia to idealne miejsce na stary kredens czy meble i elementy z drugiej ręki. Często takie kuchnie mają piece kaflowe oraz sprzęty retro. Jej dopełnieniem będzie jadalnia z drewnianym stołem i krzesłami, która nie tylko posłuży do spożywania posiłków, ale również będzie miejscem spotkań.

BIAŁA KUCHNIA

Klasyczna kuchnia w stylu rustykalnym wyposażona w białe meble, z białymi ścianami i drewnianą podłogą. Taka kuchnia ma być przede wszystkim jasna i przestronna. Dodatki w innych kolorach ożywią jej wnętrze, jednak należy je umiejętnie dobierać, tak by zachować jasną kolorystykę. Ściany możemy pomalować białą farbą lub jako alternatywę wykorzystać np. białą boazerię, czy białą cegłę.

belki sufitowe

NOWOCZESNA KUCHNIA RUSTYKALNA?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnię w stylu rustykalnym zaaranżować w sposób bardziej nowoczesny. W tym celu możemy np. połączyć elementy drewniane z elegancką czernią. Bardziej współczesny efekt uzyskamy również, jeśli zamiast klasycznej bieli zestawimy ze sobą meble i dodatki w odcieniach szarości.

DODATKI W STYLU RUSTYKALNYM

Dekoracyjne elementy w kuchni mogą spełniać funkcję estetyczną albo praktyczną. Praktycznymi dekoracjami będą np. emaliowane garnki, ceramiczne kubki czy porcelanowe filiżanki, które można wyeksponować na specjalnych uchwytach z haczykami.
 
Elementami typowo dekoracyjnymi będą bukiety świeżych lub suszonych kwiatów, niewielkie obrazy oraz powieszone na ścianach ozdobne talerze.

W rustykalnej kuchni nie powinno zabraknąć rękodzieła oraz elementów ludowych. Charakterystyczne będą więc dla takiego wnętrza ręcznie haftowane obrusy, serwetki, zasłony, kwiatowe wzory czy materiały w drobną kratkę. Wzory powinny być raczej delikatne i drobne.
 
Mile widziane są wszelkie dodatki z naturalnych materiałów, np. lnu, bawełny, wikliny, kamienia.

białe szafki kuchenne

STYL RUSTYKALNY W TWOIM DOMU

Zastanawiasz się, czy styl rustykalny jest dla Ciebie? Jeśli szukasz nowych inspiracji, skontaktuj się z nami. Nasz zespół podpowie Ci, jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym, tak aby spełniało Twoje oczekiwania. NARYSUJEMY realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz współpracę zdalną na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

JAKI TO JEST STYL RUSTYKALNY?

To styl blisko natury, wzorujący się na spokojnym i sielskim życiu na wsi. Charakteryzują go naturalne barwy i naturalne materiały. Wnętrze urządzone w tym stylu jest przytulne i ciepłe. Można się w nim poczuć komfortowo i swobodnie. Ideą tego stylu jest powolne, spokojne życie.

CO TO ZNACZY KUCHNIA RUSTYKALNA?

To kuchnia w wiejskim stylu, w której dominuje drewno. Charakterystyczne dla niej są meble wykonane ze starego drewna lub stylizowanego na stare. Taka kuchnia jest prosta i funkcjonalna. Przeważają w niej dodatki z naturalnych materiałów oraz przedmioty ręcznie robione, przez co staje się ona pomieszczeniem z duszą.

JAKIE KOLORY DOMINUJĄ W STYLU RUSTYKALNYM?

Styl rustykalny wyróżnia się stonowanymi kolorami, które występują w naturze. Oprócz białego, charakterystyczne dla tego nurtu będą również odcienie: brązu, szarości, beżu, błękitu, zieleni.

JAKIE DODATKI PASUJĄ DO KUCHNI RUSTYKALNEJ?

Do takiej kuchni pasują dodatki w stylu wiejskim. Ręcznie malowana ceramika, haftowane obrusy, dekoracyjne talerze, suszone zioła i bukiety kwiatów. Nie powinno ich być zbyt wiele, aby kuchnia nie została zagracona nadmiarem przedmiotów. Warto wybrać dekoracje, które oprócz funkcji estetycznej będą miały również zastosowanie praktyczne.