Loftowe mieszkanie w stylu glamour

fototapeta 3D na ścianie w salonie

Klasyczny loft

Posiadając klasyczne, loftowe mieszkanie wcale nie jesteśmy zobligowani do tego, by ograniczać się jedynie do z góry narzuconego stylu. Chociaż trend loft nadal utrzymuje się wysoko i jest ceniony wśród posiadaczy tych wyjątkowych nieruchomości to ci bardziej odważni decydują się na jego nową odsłonę.  A gdyby tak surowość i przemysłowy charakter wnętrz złamać elegancją i błyskiem glamour? Sprawdź i dowiedz się, jak umiejętnie połączyć oba te style, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.  

Historia stylu loft 

Styl loft wziął swój początek w latach 50-tych dwudziestego wieku w Nowym Jorku w dzielnicy Soho. Tamtejsze budynki przemysłowe chętnie kupowane były przez artystów, którzy urządzali w nich nie tylko swoje pracownie, ale także wydzielali przestrzeń do życia. Z początku niechciane otwarte przestrzenie i wysokie sufity z czasem stały się synonimem luksusu i obiektem pożądania nie tylko nowojorczyków, ale w późniejszych latach trend ten rozpowszechnił się na cały świat. Moda na mieszkania w stylu loftowym trafiła także do Polski.   

Cechy charakterystyczne stylu loft 

Wnętrze loftowe charakteryzuje surowy, przemysłowy wystrój. Beton, cegła czy drewno na ścianach oraz widoczne, niczym nieosłonięte grzejniki, instalacje elektryczne to jego znak rozpoznawczy. Surowa stal, belki na sufitach i ścianach to także osobliwość loftów. Wysokie sufity sprzyjają ekspozycji lamp o długich przewodach, ich charakter także powinien być przemysłowy, świetnie sprawdzą się tu żarówki Edisona lub typowe, reflektory rodem z hal produkcyjnych. Wysokie okna nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i co najważniejsze wprowadzają dużą ilość naturalnego światła. Meble loftowe wykonane są z reguły z metalu i drewna. Wyjątek stanowią kanapy, które choć obite przyjemnym materiałem powinny zostać utrzymane w prostej formie oraz stonowanej kolorystyce. Kolory ścian to przede wszystkim biel i szarość. Okna i dodatki często są w kolorze czarnym.  

salon loft

Historia stylu glamour 

Styl glamour najpierw wykształcił się w modzie amerykańskiej lat 30-tych dwudziestego wieku. Następnie przeniósł się i rozkwitł w willach Hollywood najsłynniejszych filmowych gwiazd tamtej epoki. Ówczesne diwy hollywoodzkiego kina swój status okazywały poprzez błysk brylantów i satynę nie tylko w swoim ubiorze, ale także we wnętrzach. Styl gwiazd filmowych szybko został rozpropagowany przez media i kino. Opisując styl glamour w dwóch najprostszych słowach to luksus i blask.    

sypialnia

Cechy charakterystyczne stylu glamour 

Wnętrze glamour czerpie przede wszystkim z epoki baroku. Spotkać w nim można charakterystyczne barokowe krzesła zestawione ze szklanym stołem o ludwikowskich, rzeźbionych nogach. Historyczna, pałacowa klasyka miesza się tu z nowoczesnością. Szklane stoliki i błyszczące srebrne elementy wyposażenia ożywiają wnętrze i nadają mu lekkości. Materiały używane do obicia mebli tapicerowanych powinny się mienić i odbijać światło, dlatego najodpowiedniejszymi będą: atłas, welur i satyna. Jako elementy dekoracyjne znakomicie sprawdzą się lustra, a także obrazy w złotych i srebrnych ramach. Wybierając lampy i żyrandole do wnętrza glamour projektanci skłonią się zapewne ku kryształowym żyrandolom oraz lustrzanym i szklanym lampom. Oświetlenie powinno być punktowe, co doda przytulności i wprowadzi harmonię. Dominujące kolory ścian to biel, jasne beże i ciepłe pastele.  

Zestawienie obu styli  

Cecha Loft Glamour  
Kolorystyka  biel, szarość, czerń jasne beże  
Meble metalowe krzesła, drewniane stoły klasyczne, szklane blaty, lustrzane komody 
Materiały  metal, drewno, cegła welur, satyna 
Oświetlenie  przemysłowe lampy, żarówki Edisona kryształowe żyrandole, lustrzane lampy  
Ściany  beton, czerwona cegła barokowe sztukaterie
Dodatki  wyłącznie użytkowe ozdobne  

Jak połączyć ze sobą te dwa style?  

Styl loft i glamour są względem siebie zupełnie przeciwne. Można je połączyć czerpiąc z obu to, co najlepsze i zestawiając sprytnie w subtelnej, spójnej odsłonie. Przestrzeń loftowa dzięki swojemu metrażowi i wysokim sufitom daje projektantom rzadką możliwość wyeksponowania błyszczących dodatków glamour. Duży, okazały kryształowy żyrandol nigdzie nie będzie się tak efektownie prezentował jak zawieszony wysoko ponad głowami domowników. Ściana z czerwonej cegły pięknie wyeksponuje i podkreśli klasyczną, pikowaną kanapę z błyszczącymi guzikami.

Kolejnym miejscem na podkreślenie wyjątkowości loftowego wnętrza są wysokie okna. Dekorując je satynowymi zasłonami w neutralnych, ciepłych kolorach otrzymamy efekt “wow”. Projektując wnętrze spójne kolorystycznie możemy zgrabnie połączyć zalety obu tych stylów. Otwartą loftową przestrzeń możemy podzielić na strefy dzięki przemyślanemu ustawieniu mebli i dodatków. Czerwone ceglane ściany dzięki zawieszonym lustrom nie tylko nadadzą wnętrzu przytulności, ale będą pięknie odbijać naturalne światło z okien. 

salon z ceglaną ścianą

Pomożemy zaprojektować Twoje wnętrza!

Chcesz poznać inne inspiracje na ciekawe połączenia stylów we wnętrzach? Zapraszamy do naszego biura w centrum Warszawy oraz do kontaktu telefonicznego. Realizujemy projekty wnętrz także online w całej Polsce! Zespół NARYSUJEMY to ludzie, którzy projektują z pasją. Pomożemy Ci zrealizować marzenie o harmonijnym wnętrzu.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są cechy charakterystyczne stylu loft?

Wnętrze loftowe charakteryzuje surowy, przemysłowy wystrój. Beton, cegła czy drewno na ścianach oraz widoczne, niczym nieosłonięte grzejniki i instalacje elektryczne to jego znak rozpoznawczy. Surowa stal, belki na sufitach i ścianach to także osobliwość loftów. Wysokie sufity sprzyjają ekspozycji lamp o długich przewodach, ich charakter także powinien być przemysłowy, świetnie sprawdzą się tu żarówki Edisona lub typowe, reflektory rodem z hal produkcyjnych. 

Jak połączyć ze sobą loftową surowość z blaskiem glamour?

Oddzielnie styl loft i glamour są względem siebie zupełnie przeciwne. Można je połączyć czerpiąc z obu to, co najlepsze i zestawiając sprytnie w subtelnej, spójnej odsłonie. Przestrzeń loftowa dzięki swojemu metrażowi i wysokim sufitom daje projektantom rzadką możliwość wyeksponowania błyszczących dodatków glamour.