DOBÓR I ŁĄCZENIE KOLORÓW W ARANŻACJI DOMU

kolorowe wnętrze

Kolorowy wystrój wnętrz

Tworząc projekt wnętrza, niezależnie czy jest to małe mieszkanie, czy duża rezydencja, stoimy przed wyzwaniem wybrania kolorów i połączenia ze sobą różnych odcieni. Jak połączyć kontrastujące barwy a jednocześnie stworzyć harmonijną i spójną aranżację? W jaki sposób ożywić wnętrze, nadać ciepłego bądź chłodnego charakteru, poprawnie dobierając barwy? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Najważniejszym narzędziem wykorzystywanym przez projektantów do wyboru kolorystyki aranżacji, jest paleta barw. Znajdują się na niej uporządkowane kolorystycznie odcienie, od kolorów głównych, przez akcentowe, aż po kontrastowe. Dowiedz się, czym się charakteryzują!

niebieska ściana i dodatki, biała sofa

Kolory główne

Te kolory idealnie sprawdzają się na dużych powierzchniach i często wykorzystywane są jako tło dla całej aranżacji. Mówimy o barwach, które najczęściej spotkamy na ścianach i sufitach. Oczywiście od wyboru koloru głównego zależy w następnej kolejności dobór elementów kontrastowych i akcentowych, tak aby tworzyły spójną, estetyczną całość.

Kolory kontrastowe

Projektując przestrzeń, z reguły wybieramy jeden kolor kontrastowy, tak aby zachować we wnętrzu ład i harmonię. W przeciwieństwie do kolorów głównych, kontrastujące odcienie znajdują się na meblach i mniejszych elementach wyposażenia, które chcemy szczególnie podkreślić w stylizacji mieszkania. 

Kolory akcentowe

Są to odcienie dodatków, które wybieramy, aby dopełnić nasze wnętrze. Powinny być dobrane rozsądnie, tak aby podkreślały barwy główne, wykorzystane w danej przestrzeni. Warto pamiętać, że to kolory główne mają być na pierwszym planie i stanowić esencję aranżacji, natomiast barwy akcentowe mają za zadanie je uwydatniać a nie przytłaczać!

Jak uzyskać kontrast kolorystyczny?

Urządzając domy czy mieszkania, musimy brać pod uwagę dobieranie i łączenie ze sobą różnych kolorów i odcieni.  Świadomie operując kontrastami, możemy nadać danej barwie zupełnie innego charakteru. Dowiedz się, jak sprawić, aby przytłumić działanie koloru lub wprost przeciwnie – uwydatnić jego siłę i wyrazistość. Wyróżniamy siedem różnych rodzajów kontrastu, jednak skupimy się na 4 najważniejszych z nich:

  • Kontrast totalny

Na kontrast totalny składają się trzy barwy, które zupełnie odstają od siebie, na przykład: czerwień, żółć i niebieski. Ten typ kontrastu doskonale ilustruje obraz awangardowego artysty – Pieta Mondriana „Kompozycja z czerwienią, błękitem i żółcią”.

  • Kontrast dopełniający

Takie zjawisko zauważymy wtedy, gdy po wymieszaniu dwóch barw otrzymamy odcień szaro-czarny. Każdy kolor na gamie barw posiada tylko jedną barwę dopełniającą. Dobrym sposobem na łatwe wyznaczenie barw dopełniających, jest posłużenie się kołem barw – znajdują się wtedy naprzeciwko siebie. Przykładami kontrastu na zasadzie dopełnienia są: błękit i pomarańcz, zieleń i czerwień oraz fiolet i żółć.

  • Kontrast nasycenia

Możemy wyróżnić dwa rodzaje barw, biorąc pod uwagę stopień ich nasycenia: przytłumione i zgaszone oraz świetliste i dobrze nasycone. Wykorzystując we wnętrzach czerń, sprawimy, że pozostałe kolory stracą swoje nasycenie. Podobny efekt uzyskamy przez wprowadzenie do aranżacji odcieni szarości, która neutralizuje wyraziste i jaskrawe kolory. Co się stanie, jeśli w mieszkaniu kolorem głównym będzie klasyczna, ponadczasowa biel? Wówczas wszystkie inne akcenty kolorystyczne nabiorą chłodniejszej barwy.

  • Kontrast jasności

Przede wszystkim kontrast między bielą i czernią. Możemy określić to zjawisko jako stopień świetlistości barwy. Przyglądając się odcieniom, zazwyczaj bez większego trudu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany kolor jest świetlisty, czy też ciemny i przygaszony.

salon w ciepłych odcieniach

Czerń i biel we wnętrzu

Określa się je mianem kolorów achromatycznych, czyli takich, których nie uzyskamy poprzez połączenie ze sobą barw podstawowych: błękitu, żółci i czerwieni. Kontrastujące ze sobą biel i czerń bardzo intensywnie oddziałują na wszystkie pozostałe odcienie z gamy barw. Biała aranżacja sprawi, że inne odcienie, wykorzystane do urządzenia wnętrza, staną się mniej promienne, każdy kolor wyda nam się ciemniejszy w takim pomieszczeniu. Przeciwny efekt uzyskamy wykorzystując czerń, w kontakcie z nią pozostałe barwy nabierają świetlistości i stają się w naszych oczach jaśniejsze.

Ciepłe i zimne barwy w aranżacjach

Wnętrza o ciepłym charakterze to z reguły takie, w których dominują żółcie, czerwienie i odcienie pomarańczy. Takie barwy działają na nas pobudzająco, zwłaszcza czerwień, więc lepiej unikać jej w sypialni lub pomieszczeniach służących do relaksu i wyciszenia. Aby nie stworzyć zbyt wyrazistego i energetycznego wnętrza, postaw na czerwone akcenty w dekoracjach i akcesoriach aranżacji. Ciepłe barwy idealnie sprawdzają się jako dopełnienie stonowanych, monochromatycznych pomieszczeń, ożywiając przestrzeń. Klasycznym połączeniem jest również czarno–białe wnętrze wykorzystujące czerwone elementy. Cała aranżacja nabiera wówczas elegancji i szyku. Elementy w różnych odcieniach żółci wprowadzą do mieszkania radość, sprawią, że wnętrze wyda nam się bardziej słoneczne i rozświetlone. Kolor pomarańczowy, kojarzący się z radością i chęcią do działania, świetnie sprawdzi się we wnętrzach o młodzieżowym charakterze.

Zimne barwy ochładzają wnętrze, przez co postrzegamy przestrzeń jako świeżą i bardziej przewiewną. Idealnym przykładem na osiągniecie tego efektu jest niebieska gama barw. Przez swoją uniwersalność stanowi doskonałe dopełnienie wszystkich pomieszczeń w domu. Udowodniono, że barwa niebieskozielona wprowadza nas w stan odprężenia. Warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu sypialni lub kącika relaksacyjnego.

Urządzanie przestrzeni a wrażenia optyczne

  • Jak sprawić, aby przestrzeń wydawała się większa?
błękitna ściana, białe meble kuchenne

Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało na większe i bardziej przestronne, warto skupić się na jasnych kolorach oraz naturalnym świetle. Jasne ściany i sufity oraz meble, również zachowane w jasnych odcieniach, z pewnością powiększą optycznie wnętrze. Wybierając dodatki warto zdecydować się na te wykonane z gładkich materiałów, to spotęguje wrażenie dużej przestrzenności aranżacji. W jaki sposób naturalne światło powiększa przestrzeń mieszkania? W połączeniu z wnętrzem utrzymanym w jasnej kolorystyce, światło przebijające się z okien pięknie rozświetli wnętrze, odbijając się od białych, gładkich powierzchni. Odwrotny efekt otrzymamy wybierając ciemne barwy jako motyw przewodni naszej aranżacji. Wyposażenie w ciemnej kolorystyce zmniejszy optycznie pomieszczenie, czarne ściany natomiast sprawią, że wnętrze wyda nam się niższe, niż jest w rzeczywistości. Na taki efekt mogą zdecydować się mieszkańcy dużych przestrzeni, nie będzie to jednak najlepsze rozwiązanie w małych, ciasnych aranżacjach.

  • W jaki sposób nadać wnętrzu chłodniejszego lub cieplejszego charakteru?

Wykorzystując porady dotyczące optycznego zwiększenia przestrzeni, jak jasna kolorystyka, gładkie powierzchnie, możemy uzyskać również efekt chłodniejszego wnętrza. Odcieniami, które dodatkowo ochłodzą aranżację, są szarości i błękity. Jak uzyskać odwrotny efekt? Dla miłośników ciepłych, przytulnych wnętrz idealnym pomysłem będzie wykorzystanie dużej ilości drewna, najlepiej w naturalnej barwie. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach.

UNIKALNE WNĘTRZA, STWORZONE TYLKO DLA CIEBIE

Eksperci z grupy NARYSUJEMY pomogą Ci odnaleźć się w świecie kolorów i kontrastów. Stwórz z nami oryginalną aranżację, łącząc ulubione odcienie i rozwiązania kolorystyczne. Otocz się barwami, które sprawią, że w Twoim wnętrzu to Ty poczujesz się najlepiej!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym jest paleta barw?

Paleta barw to zdecydowanie jedno z najważniejszych narzędzi dla każdego projektanta wnętrz. Na palecie znajdują się odcienie uporządkowane kolorystycznie: kolory główne, akcentowe i kontrastowe. Kolory główne, to takie które przeważają w całej aranżacji, np. na ścianach, sufitach, wyposażeniu. Przez kolory akcentowe rozumiemy takie, które dopełniają wnętrze w formie akcesoriów i dodatków, mają za zadanie uwydatniać barwy główne. Natomiast kolory kontrastowe najczęściej znajdują się na elementach wyposażenia, dodatkach i meblach, które chcemy wyróżnić na tle aranżacji. Zazwyczaj w jednym pomieszczeniu wykorzystujemy jeden kolor kontrastowy, aby uniknąć chaosu i efektu kolorystycznego przytłoczenia.

Jak czerń i biel oddziałują na pozostałe barwy?

Tworząc wnętrze, w którym dominuje czerń, musimy pamiętać, że pozostałe kolory stracą swoje nasycenie, będą sprawiały wrażenie mniej wyrazistych. Każdy odcień, który znajdzie się w czarnej aranżacji wyda nam się jaśniejszy, niż jest w rzeczywistości. Odwrotny efekt możemy uzyskać, stawiając na białą kolorystykę przestrzeni. W takim wypadku wszystkie odcienie będą miały chłodniejszy charakter, stracą promienność i będą wyglądały na ciemniejsze w towarzystwie bieli.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Naturalne światło i jasna kolorystyka – te dwa elementy sprawią, że aranżacja będzie sprawiała wrażenie większej i bardziej przestrzennej. Ponadczasowa, klasyczna biel na ścianach i meblach oraz wykorzystywanie dodatków z gładkich materiałów sprawią, że promienie słońca pięknie odbiją się od tych jasnych powierzchni. Dzięki temu wnętrze będzie promienne, rozświetlone i wyda nam się większe.

W jaki sposób stworzyć ciepłe wnętrze?

Aby ocieplić przestrzeń i nadać jej nieco przytulności, warto wybrać ciepłe barwy, takie jak: odcienie żółci, pomarańczy czy czerwieni. Należy jednak pamiętać, że kolory te silnie nas pobudzają, więc nawet w niewielkiej ilości – na dodatkach, elementach wyposażenia, z pewnością ożywią każdą aranżację. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego drewna na meblach, podłodze, a nawet ścianach. W końcu materiały pochodzenia naturalnego sprawiają, że czujemy się komfortowo i przytulnie.