KOLOROWE WNĘTRZA — NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE BARW

kolorowe wnętrze

WIĘC CHODŹ, POMALUJ MOJE WNĘTRZE, NA ŻÓŁTO I NA NIEBIESKO

Projektując wnętrza należy pamiętać nie tylko o wizualnym efekcie, ale także funkcjonalności, proporcjach i odpowiedniej kombinacji. Warto wiedzieć, jakie kolory współgrają ze sobą, a jakich połączeń lepiej unikać.

PROPORCJA W ARANŻACJI WNĘTRZ

Zgodnie z opinią niektórych ekspertów, projektując wnętrza należy mieć na uwadze zasadę proporcji, to jest 70-20-10 lub 60-30-10. Oznacza to, że 60-70% wnętrza powinno być pomalowane na neutralne barwy, co będzie stanowić bazę naszej aranżacji. Kolejne 20-30% to kolor dopełniający, który ożywi wnętrze a tylko 10% to barwa, która będzie kontrastowała z pozostałymi. Takie proporcje pozwolą na uniknięcie kolorystycznego nieładu. Podstawową zasadą przy projektowaniu wnętrz jest umiar. Zastosowanie jednego koloru w całym pomieszczeniu (ściany, meble, dodatki) spowoduje uczucie monotonii i może przytłoczyć.

kolorowa nowoczesna kuchnia, hokery

WIELKOŚĆ POMIESZCZENIA A WYBÓR KOLORÓW

Pamiętajmy, że wybór koloru determinuje nasze odczucia i postrzeganie wnętrza. Wielkość pomieszczeń ma znaczenie przy połączeniach kolorystycznych i stosowanych sztuczkach. 

Jeżeli urządzamy małe pomieszczenie, poleca się ograniczenie do 3 kolorów bazowych, przy czym dobrze, aby były to jasne kolory. Takie barwy lepiej odbijają światło, tworząc tym samym wrażenie większej przestrzeni. Mocniejsze akcenty można zastosować w dodatkach, takich jak na przykład dekoracyjna poduszka w intensywnych kolorach czy ciekawa grafika na ścianie.

Większe ryzyko można podjąć przy projektowaniu dużych pokoi. Tutaj mocny akcent kolorystyczny na ścianie nie stłamsi pomieszczenia a może spowodować, że będzie się ono wydawać bardziej przytulne. 

Dla wnętrz długich, ale wąskich dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie krótszych ścian ciepłym, intensywnym kolorem a dłuższe jasnym, chłodnym, neutralnym. Nadamy tym samym pomieszczeniu odpowiednich proporcji.

OŚWIETLENIE PRZY WYBORZE KOLORÓW

Ważnym elementem przy aranżacji wnętrza jest oczywiście światło. Chcąc osiągnąć możliwie najlepszy efekt, uzyskując pełną głębie koloru, wybierz ścianę przeciwległą do okna. Pamiętajmy także, że naturalne światło sprawia, że niektóre kolory stają się wizualnie jaśniejsze i cieplejsze, co pozwala na zastosowanie trochę chłodniejszych barw w mocno przeszklonych pomieszczeniach. Także przed wyborem koloru i jego odcienia zastanów się od której strony (wschodniej, południowej, zachodniej) wpada światło do danego pokoju.

KOLORTERAPIA W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ

Nasz gust i preferencje co do wyboru stylu aranżacji wnętrz, będą odgrywały dużą rolę w naszych odczuciach i nastroju, jakie to pomieszczenie będzie w nas powodować. Warto mieć jednak na uwadze barwy jakie zastosujemy, gdyż zgodnie z nauką o kolorach, w ten sposób możemy wpłynąć w jakimś stopniu na nasz nastrój. Koloroterapia (lub też chromoterapia) jest to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Przedstawia ona wpływ barwy na samopoczucie, apetyt czy nawet zdrowie. Ta gałęź medycyny zakłada, że każdy kolor emituje jakąś kombinację drgań, co jest tożsame z komórkami ciała ludzkiego. Chromoterapia ma bardzo szeroki zakres od koloru naszych ubrań po kolor jedzenia, jakie spożywamy no i oczywiście wykończenie wnętrz, w których przebywamy. Ciepłe barwy będą powodować odprężenie, poprawę nastroju oraz sprawiać wrażenie wyższej temperatury w pokoju. Jednocześnie wybierając chłodny kolor do pomieszczenia, organizm podświadomie będzie miał odczucia niższej temperatury.

mały salon w kolorze morskim, niebieskie ściany, beżowe meble kuchenne

CECHY POSZCZEGÓLNYCH KOLORÓW

Znając już pojęcie psychologii kolorów i chromoterapii, warto zastanowić się, jaki kolor będzie najbardziej odpowiedni do poszczególnych wnętrz. Poniżej przestawiono cechy podstawowych kolorów. 

 • KOLOR BIAŁY

Optycznie powiększa wnętrze, dając wrażenie przestronności. Odbija też światło i może stanowić neutralne tło dla prawie każdego dodatku, szczególnie o intensywnych kolorach. Przywołuje uczucie spokoju iodprężenia, gdyż kojarzy się z czystością, niewinnością, jednak zastosowany w nadmiarze może sprawiać wrażenie osamotnienia i pustki. Świetnie sprawdzi się dla osób narażonych na silne bodźce wzrokowe w ciągu dnia.

 • KOLOR SZARY

Podobnie jak kolor biały, jest doskonałym tłem dla wielu dodatków i świetnym połączeniem z bardziej intensywnymi barwami. Przy zastosowaniu tego koloru we wnętrzu, należy pamiętać o odpowiedniej proporcji. W nadmiarze bowiem może spowodować stany depresyjne i melancholię. We właściwych ilościach ma właściwości odprężające.

 • KOLOR CZARNY

Jak przy większości kolorów, tak i tu bardzo ważna jest proporcja i odpowiednia ilość. Czerń zastosowana w nadmiarze powoduje optyczne zmniejszenie pomieszczenia, nadając mu tym samym ponury nastrój. Często wykorzystywana jest w luksusowych domach i apartamentach, gdyż we właściwych ilościach świetnie potrafi podkreślić wyjątkowość i elegancje wnętrza. Jest to kolor dla osób zdecydowanych i pewnych siebie. Doskonale wpływa na koncentrację i wyciszenie emocji. Jeżeli jednak jesteś osobą chorującą na depresję, powinieneś unikać tego koloru we wnętrzach.

 • KOLOR ŻÓŁTY

Poprawia nastrój i uczucie odprężenia. Kojarzy się z optymizmem, radością. Sprzyja dobrej energii oraz koncentracji, co stymuluje do działania. Kolor żółty świetnie potrafi rozładować napięcie, jednak w nadmiernych ilościach może spowodować rozdrażnienie czy nawet irytację. Jest to doskonały kolor do codziennych wnętrz, gdzie spędzamy czas wolny. Jego odcienie wpadające w złote akcenty dodadzą wnętrzu luksusowego akcentu.

 • KOLOR POMARAŃCZOWY

Jako że jest to pochodna koloru żółtego, ma podobne cechy. Niesie za sobą pozytywne cechy oddziałowujące na nas. Pomaga w redukcji stresu i uwolnieniu się od negatywnych emocji. Ciepło i wygoda to określenia jakie nasuwają się przy zastosowaniu tego koloru. Ciekawostką jest fakt, że kolor ten może wpływać na uczucie głodu, ponieważ pobudza soki trawienne. Dzięki tej właściwości będzie idealną barwą do kuchni czy jadalni. Podobnie jak kolor żółty, w nadmiernej ilości może być powodem rozdrażnienia.

 • KOLOR RÓŻOWY

Często kojarzony z delikatnością oraz kobiecością. W umiarkowanych ilościach sprawdzi się nie tyko w pokoju dziecięcym czy sypialni. Świetnie uwydatnia on styl glamour. Potrafi eliminować napięcie, działając na nas łagodząco. Idealnie sprawdzi się dla pewnych siebie osób, nie bojących się pokazywać emocji. Jak w każdym kolorze ważny jest umiar, gdyż nadmiar może przytłaczać.

 • KOLOR CZERWONY

Uznawany za dominującą barwę, niezwykle pobudzającą, przyciągającą uwagę. Często wykorzystywany do podkreślenia wnętrza sypialni, wprowadzając tym samym romantyczny nastrój. Może pomóc z depresją lub zmęczeniem, jednak jego nadmiar spowoduje zbyt duże pobudzenie co doprowadzić może do przemęczenia.

 • KOLOR NIEBIESKI

Chłodne odcienie niebieskiego pomogą wizualnie powiększyć pomieszczenie. Jest to barwa rześka, pomagająca w uspokojeniu nerwów. Pobudza także koncentrację i kreatywność. Sprzyja podejmowaniu decyzji. W zbyt dużych ilościach może powodować przygnębienie.

 • KOLOR FIOLETOWY

Chcąc dodać tajemniczości i elegancji pomieszczeniu, zdecyduj się na ten kolor. Rozwija intuicję i kreatywność. Sprawdzi się dla osób, które szukają ciszy, spokoju. Jednocześnie w nadmiarze może powodować przygnębienie i smutek.

 • KOLOR ZIELONY

Powszechnie kojarzony z naturą, harmonią i spokojem. Powoduje uczucie bezpieczeństwa, świeżości. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach wypoczynkowych, gdyż obniża poziom stresu. Może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi oraz napięcia mięśniowego. W nadmiarze wpływa na spadek energii i bierność w działaniach.

zielony nowoczesny salon, zielone ściany, lamele. białe meble w salonie, zielona sofa
 • KOLOR BRĄZOWY

Jedna z najcieplejszych barw, kojarzona podobnie jak kolor zielony z naturą. Użyty we właściwych proporcjach uwydatni ekskluzywność pomieszczenia. To co charakteryzuje tę barwę to bezpieczeństwo, stabilizacja, przytulność. W nadmiernej ilości powoduje przygnębienie i obniża nastrój.

Projektując wnętrze, warto połączyć kilka, współgrających ze sobą kolorów, co pozwoli nam zachować harmonię i umiar we wnętrzach. Postaw na neutralny bazowy kolor, wokół którego będziesz rozbudowywać bardziej intensywne na przykład pod postacią dodatków.

Projekt, który Cię zaskoczy

NARYSUJEMY może Ci pomóc w doborze odpowiednich kolorów przy projektowaniu wnętrza. Jesteśmy tutaj przede wszystkim dla Ciebie, aby spełnić najskrytsze marzenia związane w wykończeniem wnętrz i stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się bezpiecznie i komfortowo.