Minimalizm dla planety — zero waste we wnętrzach

minimalistyczny salon

Nie wyrzucaj…i nie tylko

Idea zero waste, czyli zero marnowania, podpowiada, jak kupować, by używać przez wiele lat, nie wyrzucać, a tym samym nie generować niepotrzebnych odpadów zaśmiecających nasze otoczenie. Dziś, mając na uwadze stan środowiska naturalnego, staramy się wybierać przedmioty roztropnie, zwracając uwagę na proces produkcji, który za nimi stoi oraz materiały, z jakich są wykonane. Dowiedz się, jak wprowadzić do swojego domu zasady zero waste i stworzyć tym samym ekologiczne, czyste i uporządkowane wnętrze.

Na czym polega domowe zero waste?

Życie w zgodzie z zasadami zero waste z pewnością nie jest łatwe do wdrożenia w codzienność, ale jak najbardziej osiągalne. Jakiś czas temu na naszym rynku wydawniczym pojawiła się książka Marie Kondo “Magia sprzątania”, w której autorka opisuje sposoby na lepszą organizację swojego otoczenia. Uczy pozbywania się rzeczy, które nie są nam niezbędne w codziennym życiu. Książka ta okazała się prawdziwym bestsellerem i zachęciła czytelników do ograniczenia konsumpcji i niepotrzebnych zakupów — aby nasza przestrzeń stała się maksymalnie funkcjonalna, a przy tym generowała mniej odpadów.

Warto pamiętać, aby nie narzucać sobie od razu zbyt dużych wymagań i nie stawiać przed sobą celów, które będą niezwykle trudne do osiągnięcia. Tym sposobem łatwiej się zniechęcimy — zacznij od małych kroków, które same poprowadzą cię w stronę domu zero waste.

szare meble kuchenne, minimalistyczne oświetlenie

Pięć zasad zero waste

Bea Johnson, działaczka ruchu ochrony środowiska i promotorka idei zero waste opracowała 5 prostych zasad (tzw. 5xR), które pozwalają na stopniowe wprowadzanie zmian w życie domowe. Może którąś z nich stosujesz już teraz?

 • Refuse (odmawiaj) — Nie kupuj pod wpływem impulsu. Odmawiaj, gdy sprzedawca oferuje ci kolejną rzecz, kolejną reklamówkę, kolejne opakowanie. Niech twoje zakupy będą przemyślane.
 • Reduce (ograniczaj) — Kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz. Nadmiar niepotrzebnych rzeczy zawsze będzie oznaczał kolejne odpady.
 • Reuse (wykorzystaj ponownie) — Postaw na rzeczy, które posłużą ci na długie lata, oraz takie, których można użyć wielokrotnie. Dla starych, zużytych przedmiotów możesz spróbować znaleźć nowe zastosowanie. Może potrzebny ci stół roboczy w garażu? Stwórz go ze swojego starego biurka.
 • Recycle (segreguj) — Wybierz przedmioty, które są produkowane z naturalnych materiałów, lub takich, które nadają się do recyklingu.
 • Rot (kompostuj) — Resztki jedzenia można wykorzystać jako nawóz dla roślin, lub jako składniki domowych kosmetyków.

To ty posiadasz swoje rzeczy

Niby proste, a jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdy gromadzimy coraz więcej przedmiotów, coraz to trudniej nam się z nimi rozstać. Budzą się w nas nowe potrzeby na produkty, których jeszcze nie mamy. To sprawia, że w pewnym momencie nasze rzeczy przejmują nad nami kontrolę, a my poddajemy się kolejnym impulsywnym zakupom. Podczas generalnych domowych porządków zastanów się, czy rzeczywiście ta rzecz, którą tak uparcie chcesz zatrzymać, jeszcze kiedyś ci się przyda — może jednak komuś innemu posłużyłaby lepiej i częściej? Nie chomikuj oddaj, sprzedaj lub po prostu się pozbądź i nie kupuj więcej.

Zasady zero waste dotyczą każdego obszaru naszego życia – także projektowania naszych wnętrz. Postaw na dobre jakościowo, niezbędne meble i akcesoria, które będą wdzięczną ozdobą w Twoim otoczeniu i wprowadzą harmonię, a poza tym będą służyć przez długi czas.

minimalistyczna kuchnia

Porządki w szafie – na dobry początek!

Zagracona szafa jest bardzo częstym problemem w naszych domach. Oto kilka porad, które pozwolą Ci zachować w niej większy porządek:

 • Postaw na jakość. Lepiej jest zainwestować w droższe, lepszej jakości spodnie niż mieć w szafie kilkanaście par, które zużyją się po kilku miesiącach.
 • Kupuj mniej. Unikaj impulsywnych zakupów.
 • Rób zakupy z drugiej ręki — w second-handach, na portalach ogłoszeniowych, czy od znajomych.
 • Zadbaj o świadome zakupy. Zrezygnuj z popularnych sieciówek — kupuj ubrania, które zostały wyprodukowane w Polsce, lub mają oznaczenie fair-trade.
 • Nie wyrzucaj — naprawiaj! Skorzystaj z usług krawcowej lub naucz się samodzielnie przerabiać ubrania.
 • Zamiast wyrzucać — oddaj lub sprzedaj.

Kuchnia zero waste — kilka pomysłów

 • Nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Zamiast tego zacznij pić wodę z kranu — możesz zainwestować w specjalny filtr do wody kranowej, a także we własną wielorazową butelkę ze szkła, metalu lub grubego plastiku i napełniać ją przed każdym wyjściem z domu.
 • Pozbądź się jednorazowego plastiku. Na zakupy noś ze sobą bawełniane torby, używaj pudełek wielorazowego użytku do przechowywania żywności i kupuj produkty na wagę.
 • Nie wyrzucaj jedzenia — planuj posiłki i listy zakupów, aby kupować tyle żywności, ile rzeczywiście potrzebujesz.
 • Zużywaj resztki jedzenia. Dziś możemy znaleźć mnóstwo poradników o tym, jak wykorzystać obierki z warzyw lub ich rzadziej używane części.

Łazienka bardziej ekologiczna

 • Kosmetyki w plastikowych butelkach możesz zamienić na te w kostce.
 • Postaw na domowe środki czystości — ocet, soda oczyszczona, czy proszek do pieczenia poradzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami!
 • Wybierz kosmetyki naturalne i nietestowane na zwierzętach. Aktualnie można znaleźć też wiele poradników, jak wykonać niektóre kosmetyki samodzielnie.
 • Zacznij stosować środki higieniczne wielokrotnego użytku. Mogą być to na przykład kubeczki menstruacyjne lub maszynki z wymiennymi żyletkami.
beżowa sofa, białe dodatki

Funkcjonalność tkwi w prostocie

Przestrzeń niezagracona, to przestrzeń, w której łatwiej nam pracować, odpoczywać, w której łatwiej utrzymać porządek i czystość — a to wszystko idzie w parze z lepszym samopoczuciem i poczuciem spokoju. Choć może brzmi to nierealnie, to prawdą jest, że im bardziej minimalistyczne wnętrze, tym bardziej jest funkcjonalne. Kupowanie coraz to kolejnych półek, szafek, komód, skrzyni, czy innych przedmiotów służących do przechowywania rzeczy generuje tak naprawdę potrzebę, aby je po prostu czymś wypełnić — co skutkuje niekończącymi się zakupami, a tym samym generowaniem niepotrzebnych odpadów. Lepiej postawić na jedną, pojemną, dobrej jakości szafę, która będzie odpowiadała naszym realnym potrzebom i posłuży nam na lata.

Wnętrze minimalistyczne jest dziś symbolem nie tylko eleganckiej prostoty, ale także świadomego podejmowania wyborów konsumenckich. Mamy nadzieję, że porady zawarte w tym artykule pomogą ci wdrażać w swoją codzienność zasady zero waste.

Zaprojektujemy wnętrza, które pokochasz

Razem z NARYSUJEMY możesz zaprojektować swoje wymarzone minimalistyczne wnętrze. Realizujemy projekty online w całej Polsce, a stacjonarnie znajdziesz nas w Warszawie!