Wellness – wnętrze sprzyjające relaksowi

drewniane meble w kuchni

Czym jest wellness? 

Wellness jest filozofią, która skupia elementy pozwalające zadbać o ciało i duszę. Przedstawia zasady zdrowych praktyk i nawyków, które pomogą nam się zrelaksować i żyć w zgodzie ze sobą. Wprowadzenie tego nurtu do wnętrz poprawia samopoczucie i jakość życia. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zaaranżować dom w duchu architektury wellness. 

Cechy wnętrz w stylu wellness

Odpowiednie oświetlenie 

Według filozofii wellness, prawidłowa ilość światła dziennego jest niezbędna do zdrowego funkcjonowania. Mówi ona o jego istocie i oddziaływaniu na nasze samopoczucie. Dostęp do naturalnego światła pozytywnie wpływa na nastrój, zwiększa ilość energii i obniża ciśnienie krwi. Wnętrza aranżowane w tej stylistyce powinny mieć duże, najlepiej niczym nieprzysłonięte okna, przez które wpada duża ilość światła z zewnątrz. Opcjonalnie można zastosować jasne, prześwitujące firany. 

Sztuczne oświetlenie powinno być jasne, jednak niemocno rażące. Barwę światła dobieramy do własnych upodobań, jednak należy wybrać ekologiczne żarówki, które pozwolą zaoszczędzić energię i nie będą szkodzić naszym oczom. Należy również pamiętać, by dobierać oświetlenie odpowiednio do pomieszczeń. Niebieskie światło wpływa pobudzająco, dlatego można je umieścić w miejscu pracy. Sypialnia powinna być go pozbawiona. Nie wstawiamy tam urządzeń elektronicznych, takich jak np. telewizor, a oświetlenie wybieramy łagodne i ciepłe, np. w postaci lampy solnej. 

domowa strefa relaksu

Strefa zen 

Jest to najnowszy trend występujący w aranżacji wnętrz. Polega on na wydzieleniu w domu kawałka przestrzeni lub specjalnego pomieszczenia do relaksu. Miejsce to ma spełniać funkcję azylu, w którym będziemy mogli oderwać się od codziennych problemów i trosk. To obszar, w którym można się wyciszyć i zrelaksować, np. podczas sesji jogi, medytacji, czytania ulubionej książki czy słuchania muzyki. 

Zaprojektowanie strefy zen nie wymaga dużej ilości miejsca. Sprawdzi się nawet mały kącik z odpowiednio dobranymi dodatkami. Warto tutaj zastosować charakterystyczną dla wellness kolorystykę, umieścić zapachowe świece, dyfuzor na olejki eteryczne oraz zielone rośliny doniczkowe. 

Dobra jakość powietrza 

Powietrze jakim oddychamy, ma ogromne znaczenie i odwzorowanie w naszym samopoczuciu. Nadrzędną funkcję spełnia tutaj odpowiednio dobrana wentylacja oraz zastosowanie takich urządzeń jak oczyszczacze czy nawilżacze powietrza. Urządzenia te są nie tylko funkcjonalne, ale mogą również odgrywać rolę ozdobną. Na rynku znajdziemy dekoracyjne dyfuzory i nawilżacze, które dopasujesz do swojego wnętrza. 

Nie bez znaczenia jest również częste wietrzenie pomieszczeń. Należy zwrócić uwagę na obecny stan powietrza, np. używając aplikacji monitorującej. Okna z możliwością uchylenia pozwolą na wymianę powietrza na świeże.  

Pozytywny wpływ na jakość powietrza mają również rośliny doniczkowe. Działają one oczyszczająco, usuwając różne substancje szkodliwe. Wnętrza wellness nie mogą się bez nich obyć! 

Utrzymanie porządku 

Wnętrza zaaranżowane w duchu architektury wellness to przestrzenie minimalistyczne i uporządkowane. Zagracone mieszkanie dostarcza nam zbędnych bodźców i wywołuje dodatkowy stres. Bałagan w naszym otoczeniu powoduje, że dookoła zaczyna panować chaos.  

Wellness pokazuje, że nadmierna ilość rzeczy jest nam zbędna. Stwierdza, że by zapanował porządek i spokój, należy pozbyć się nieużywanych przedmiotów. Dodatkowo pozwoli to uzyskać więcej miejsca. Według filozofii wellness warto maksymalnie wykorzystać powierzchnię. Będziemy mogli pochować zbędne rzeczy i nasze mieszkanie będzie wyglądać na czyste i przestronne. 

Typowe materiały i kolorystyka

Wnętrza wellness inspirowane są przyrodą. Ich zadaniem jest przywrócenie utraconej więzi z naturą, która jest dla nas niezwykle korzystna. Kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i psychikę – łagodzi stres i poprawia zdolności poznawcze. Zwiększa również produktywność i kreatywność.  

sypialnia wellness

Aranżacja mieszkań zgodnie z filozofią wellness skupia się na zastosowaniu organicznych materiałów i wprowadzeniu do przestrzeni żywych roślin doniczkowych. Wyposażenie wellness wykonane jest z materiałów pochodzenia organicznego. Stosuje się również naturalne dodatki i ekologiczne tkaniny. 

Materiały 

Tekstylia 

 • drewno 
 • kamień 
 • szkło 
 • ceramika 
 • bambus 
 • rattan 
 • trawa morska
 • wiklina 
 • len 
 • bawełna
 • wełna
 • juta 

Kolorystyka stanowi istotną rolę. Określa klimat i charakter wnętrza. Zastosowanie konkretnych barw ma różny wpływ na nasze samopoczucie. Może na nas oddziaływać pobudzająco lub uspokajająco, a także energetyzować do działania i wprowadzać w pozytywny nastrój. Paleta barw wellness opiera się na neutralnych i naturalnych odcieniach, takich jak:  

 • biel, 
 • beż, 
 • piaskowy, 
 • kremowy, 
 • błękit, 
 • zieleń, 
 • szarość, 
 • brąz. 

Jasne barwy uznawane są za uspokajające. Mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, działają relaksująco i wyciszająco. Wpływają pozytywnie na stan naszego ducha i wydajność. Zieleń i błękit koją nerwy i łagodzą stres. Stwarzają idealne tło dla wnętrza przeznaczonego do odpoczynku. 

Domowe SPA

Mieszkanie w stylu wellness nie może obyć się bez domowej strefy SPA. Mowa tutaj o odpowiednim zaaranżowaniu łazienki. Zastosowanie naturalnej kolorystyki, dodatków i roślin pozwoli stworzyć klimat odpowiedni do relaksu. Wnętrze powinno być uporządkowane i harmonijne. Kosmetyki i łazienkowe bibeloty należy schować, Na widoku mogą być jasne ręczniki i miękkie szlafroki.  

Łazienka wellness powinna być wyposażona w dużą wannę, najlepiej taką z hydromasażem. Z dodatków koniecznie muszą się pojawić kadzidełka, świece czy masażery do ciała. 

Osoby, które mieszkają w większym domu, mają więcej możliwości. Zamontowanie w łazience jacuzzi lub prywatnej sauny doskonale wpisuje się w nurt wellness.  
 

domowe spa

Nasze projekty to inwestycja w komfort i styl życia

Jeżeli chciałbyś, aby w Twoim życiu zagościła harmonia i spokój wybierz wellness jako motyw przewodni w aranżacji swojego mieszkania. Projektanci wnętrz z NARYSUJEMY stworzą przestrzeń, o jakiej marzysz! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić mieszkanie w duchu wellness?

Mieszkanie wellness to przede wszystkim naturalna paleta barw i organiczne materiały. Zastosuj kolory inspirowane środowiskiem, takie jak zieleń, brąz czy beż. Zainwestuj w wyposażenie z drewna, kamienia, bambusa czy rattanu. Wybierz dodatki z juty lub lnu. 

Czym jest wellness?

Wellness to filozofia, która określa stan harmonii między ciałem i umysłem. Pozwala zadbać o wewnętrzną równowagę i poprawia nasz stan psychiczny. Nurt ten znalazł odwzorowanie w stylistyce wnętrz i cieszy się dużym powodzeniem. 

Co powinno znaleźć się w łazience wellness?

Łazienka w duchu architektury wellness koniecznie musi być wyposażona w dużą, wygodną wannę, najlepiej taką z hydromasażem. Na półkach znaleźć można naturalne kosmetyki, masażery do ciała, miękkie ręczniki i szlafroki. Nie może również zabraknąć zapachowych świecy, kadzideł czy dyfuzorów na olejki eteryczne. 

Jakie materiały zastosować we wnętrzu wellness?

Aranżacje zgodne z nurtem wellness opierają się na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Wyposażenie może być drewniane, z kamienia, rattanu czy bambusu. Dodatki mogą być szklane, ceramiczne, z trawy morskiej, wikliny, wełny, juty, bawełny, czy też lnu.