Królestwo kolorów w pokoju dziecka

kolorowy pokój dla dziecka

Kolorowy pokój dziecka

Wielu rodziców, którzy decydują się na aranżację pokoju dla swojego dziecka, myśli głównie o doborze najważniejszych mebli, ich funkcjonalności i jakościowym wykonaniu, jednak zanim w ogóle można zabrać się za dobieranie wyposażenia, warto skupić się na samej pustej przestrzeni. Jaki kolor wybrać dla swojej pociechy, aby zarówno trafił w gusta przyszłego mieszkańca, jak i komponował się z pomysłem rodziców oraz przyszłymi meblami i dodatkami. Jak dobrać kolor dla dziecka, które nie chciałoby stereotypowego, nudnego, niebieskiego lub różowego wystroju, a marzy mu się kolor taki, jak: pomarańcz, fiolet lub żółć z czernią? Ważną kwestią jest też zrozumienie, jak potrzeby zmieniają się w zależności od małego dziecka, do nastolatka. Czy warto iść w intensywne barwy i szalone połączenia, a może lepiej postawić na prostotę i delikatność?

tapeta ze zwierzętami

Własny kąt dla noworodka

Zazwyczaj sądzi się, że im mniejsze dziecko, tym na więcej kolorów można sobie pozwolić  w urządzaniu jego pokoju. Jednak nie jest to do końca prawdą. Sporo kolorów w jednym miejscu może rozpraszać lub męczyć i to od najmłodszych lat. Zwłaszcza u maluchów, które nie widzą perfekcyjnie barw, taka ich ilość i natężenie może powodować rozdrażnienie oraz dyskomfort. Nie znaczy to jednak, że z koloru i to bardziej żywego, trzeba od razu rezygnować. Należy jedynie pamiętać o umiarze, skupić się na kilku kolorach, do których dobierze się potem dodatki i meble  lub wybierać kolory o niezbyt mocnej intensywności. Dobrze sprawdzą się spokojniejsze, klasyczne barwy: szarości, biele, odcienie różu czy brązu. Można też postawić na jaśniejsze odcienie danych kolorów lub wersje pastelowe. Zamiast wybrać ciemniejszy lub bardzo pstrokaty niebieski, można zdecydować się na jego pastelową wersję, bardziej przystępną i łagodną. Właśnie takie rozwiązania sprawdzą się u malucha, są delikatne i uspokajają, nadają gracji i subtelności. Jednocześnie mogą powiększać pokój, przez co wydaje się on bardziej przestronny. Pokój dla dziecka nie musi jednak być jednolicie biały albo pastelowo-różowy. Popularną praktyką  w ostatnich latach jest dobieranie duetów kolorystycznych. Do bieli pasuje niemal wszystko,  jej zestawienie z jasnym niebieskim, beżem czy delikatnym żółtym, to idealne rozwiązanie  na przełamanie monotonii.

Jakie kolory dla chłopca?

Najczęstszym wyborem do pokoju dla chłopca są wszelkie wariacje niebieskiego. Sprawdzają się idealnie dla malca marzącego o swoim pokoju, jak również są prostym wyborem dla rodziców. Jednak czy dla chłopaka sprawdza się tylko ten kolor? Co, jeśli dziecko nie lubi niebieskiego lub ma swoje preferencje i woli czerwień czy pomarańcz? Poza różnymi wariantami niebieskiego, czy to jasnymi, czy ciemnymi, o dziwo dobrym wyborem  są szarości lub barwy klasyczne. Są one uniwersalne, wpasują się we wszystko i wyglądają elegancko oraz modnie. Można do nich dobrać niemal każdy dodatek w różnych barwach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również kontrast bieli i czerni albo bieli z szarościami. Na białym tle zwracać uwagę mogą ciekawe wzory, jak: grochy, zygzaki lub inne proste malunki w klasycznych barwach. Można również w takim pokoju postawić na kontrastujące akcenty, jak żółć. Co jednak, jeśli nasza pociecha upiera się przy kolorze, a nie zawsze jest to jednolity niebieski? Tu możliwości jest wiele, można dopasować się do preferencji swojego dziecka. Dobrym pomysłem jest zieleń, także odcienie morskie, nieco ciemniejsze, fiolety lub też akcenty żółci, bardziej przygaszone. Także tutaj można postawić na jeden kolor lub iść w kreatywny duet.

Jakie kolory dla dziewczynki?

Pokój dla dziewczynki to również nie tylko róż na ścianach. Owszem, możesz zrobić z nim wiele ciekawych rzeczy, przykładowo dobrać bardziej ciemny odcień i wpasować w biele i barwy stonowane, tradycyjne lub zdecydować się na pastelowe szaleństwo, jednak róż może też się świetnie wkomponować jako niewielki akcent koloru. Pokój, przeważnie jasny z bielą, przetykany miętą w zespole z różem, zyska na świeżości i oryginalności. Warto jednak pochylić się nad wyborem innych, jasnych kolorów lub pasteli: turkus, fiolet, czerwień. Jeśli mała księżniczka lubuje się w różu, dobrym sposobem jest wykorzystanie jego różnych rodzajów, przełamuje to monotonię jednej barwy. Również w pokoju dla dziewczynek można postawić na szarości czy kontrast z czernią, dodać interesujące wzory. Połączenie bieli z czernią, wzbogacone o niewielką dawkę różu, na pewno zwróci uwagę. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić wnętrze o tapetę w krajobraz lub we wzór, jaki wkomponuje się w koloryt całego pokoju. Taki krajobraz albo wzory da się również namalować lub przygotować z szablonu.

różowy pokój dla dziewczynki

Modne lokum dla nastolatka

Podczas gdy kolory i cała praca w kwestii aranżacji pokoju małego dziecka spoczywa na rodzicach, gdy zaczynamy projekt pokoju dla nastolatka, warto zaangażować go w przyszłe wybory do własnego wnętrza. Dobrze jest kierować się wskazówkami i pomysłami, jakie posiada. Jednocześnie, warto jest także przyglądać się modnym rozwiązaniom i kolorom na topie. Żywe kolory jak róż, niebieski zielony na wszystkich ścianach, tapety w dinozaury lub tęczowe wzorki, to nie jest świat dojrzewającego człowieka, tu należy stawiać na proste rozwiązania i minimalizm. Barwy stonowane i niewyróżniające się, tradycyjna biel, szarość, czerń, beż, brązy, w tym piaskowe czy kawowe odcienie. Kwestia doboru koloru niech pozostanie niuansem, upiększeniem całości. Ogranicz pomysł  do jednego konkretnego i pozostaw na niewielkiej powierzchni ściany, najlepiej jednej, w ciekawym miejscu przy łóżku lub w jakiejś wnęce. Jeśli zdecydujesz się na wzór, niech pozostanie minimalistyczny, dobra forma to wzory geometryczne. Efektywnym rozwiązaniem może być użycie na ścianach drewna lub imitacji skały czy marmuru. Doda to większej ilości kształtów w prostym projekcie pokoju.

Psychologia koloru w pokoju

Czasem pomimo rad i przeglądania wielu ciekawych pomysłów na połączenia kolorystyczne w pokojach, rodzic dalej nie może znaleźć nic odpowiedniego. Ma w głowie swoją wizję kolorów, jakie widziałby u swej pociechy, zastanawia się, czy warto łączyć ze sobą dane odcienie, ale na razie nie znalazł nic dla siebie. Podstawą do samodzielnego wybrania koloru jest nie tylko zaobserwowanie, jakie kolory ze sobą współgrają, ale również poznanie ich właściwości, dlaczego wybrać akurat ten i co chcemy nim przekazać. 

  • Niebieski – idealny do relaksu i regeneracji.
  • Zielony – pozytywnie wpływa na samopoczucie i dodaje energii.
  • Różowy – kolor optymizmu, żywotności i emocji.
  • Żółty – kojarzony z wakacjami i zabawą, pobudzający do pracy.
  • Pomarańcz – zwiększa optymizm i lekko pobudza.
  • Fioletowy – barwa pobudzająca wyobraźnię i kreatywność.

Kolory dla dziecka autystycznego

Przed rodzicami i opiekunami dzieci w spektrum autyzmu często stoi nie lada wyzwanie,  jak stworzyć dla pociechy idealny kąt do zabawy, jednocześnie dbając o jego potrzeby i wymogi. Kiedy dobierasz kolory do wnętrza pokoju dla dziecka z autyzmem, pamiętaj o farbach, które mają łagodniejszy zapach, ponieważ mocne i intensywne mogą działać na Twoje dziecko o wiele silniej niż na jego rówieśników. W kwestii kolorów wcale nie trzeba się ograniczać, należy jednak pamiętać o ich ilości i natężeniu. Wybierając róż czy pomarańcz dla malucha, pozostań przy spokojnych odcieniach, mniej intensywnych, przygaszonych i delikatnych, pastelowych. Dobrze komponować się będą kolory blade lub jaśniejsze, ale nie jaskrawe. W kwestii liczności kolorów na ścianach, najlepiej ograniczyć się do 2-3 i unikać zbyt wielu wzorów. Jeśli się pojawią, lepiej by były minimalistyczne i nie rozpraszały dziecka.

pokój dla bobasa

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

Ożyw dziecięcy pokój kolorami! Nasz doświadczony projektant wnętrz z NARYSUJEMY specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji kolorowych pokojów dla dzieci. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu i kreatywności, stworzymy przestrzeń, która inspiruje i rozwija wyobraźnię Twojego dziecka. Skorzystaj z naszego projektu i przekształć pokój Twojego malucha w miejsce pełne radości i kreatywności.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kolory w pokoju dziewczynki?

Również w pokoju dla dziewczynki można postawić na szarości czy kontrast z czernią, dodać interesujące wzory. Połączenie bieli z czernią, wzbogacone o niewielką dawkę różu, na pewno zwróci uwagę. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby udekorować wnętrze tapetą z motywem krajobrazu lub we wzór.

Modne kolory ścian dla nastolatka?

Barwy stonowane i nie wyróżniające się, tradycyjna biel, szarość, czerń, beż, brązy w tym piaskowe czy kawowe odcienie. Kwestia doboru koloru niech pozostanie niuansem, upiększeniem całości. Ogranicz pomysł na kolor do jednego, konkretnego i pozostaw na niewielkiej powierzchni ściany, najlepiej jednej, w ciekawym miejscu przy łóżku lub w jakiejś wnęce.

Jakie kolory w pokoju małego dziecka i noworodka?

Dobrze sprawdzą się spokojniejsze, klasyczne barwy: szarości, biele, odcienie różu czy brązu. Można też postawić na jaśniejsze odcienie danych kolorów lub wersje pastelowe. Zamiast wybrać ciemniejszy lub bardzo pstrokaty niebieski, można zdecydować się na jego pastelową wersje, bardziej przystępną i łagodną.

Jaki kolor w pokoju dla dziecka z autyzmem?

W kwestii kolorów wcale nie trzeba się ograniczać, należy jednak pamiętać o ich ilości i natężeniu. Wybierając róż czy pomarańcz dla malucha, pozostań przy spokojnych odcieniach, mniej intensywnych, przygaszonych i delikatnych, pastelowych. Dobrze komponować się będą blade kolory lub jaśniejsze, ale nie jaskrawe.