JAK URZĄDZIĆ POKÓJ DZIECIĘCY? FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA

Aranżacja wnętrza dziecięcego pokoju

ARANŻACJA POKOJU DLA DZIECKA

Brak pomysłu na urządzenie dziecięcego pokoiku spędza ci sen z powiek? A może jesteś już w trakcie aranżacji wymarzonego wnętrza dla swojego dziecka, lecz brakuje ci praktycznych rozwiązań? Jeśli choć raz odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem, który ułatwi Ci urządzenie wnętrza dla swojego dziecka.

Dodatkowego wyposażenie dziecięcego pokoju, białe meble dziecięce

Pokój dziecięcy – od czego zacząć?

Aranżacja dziecięcego pokoju to wbrew pozorom nie lada wyzwanie, z którym boryka się wielu młodych rodziców. Pokój dziecka powinien być przede wszystkim miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa i komfortu.  Tutaj kluczową rolę odgrywa odpowiednie połączenie kolorów będących motywem przewodnim aranżacji. Ważną kwestią jest stworzenie przytulnej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni dla dziecka, dlatego też warto uwzględnić podział pokoju na odpowiednie strefy, np.:

  • strefę relaksu i odpoczynku,
  • strefę zabawy,
  • strefę przeznaczoną do nauki.

W pracach aranżacyjnych warto uwzględnić potrzeby i zainteresowania, jakie przejawia dziecko – to pomoże stworzyć odpowiednią dla niego przestrzeń.

Idealne kolory do pokoju dziecięcego to …

Istotną częścią aranżacji pokoju dziecięcego jest dobór odpowiedniej kolorystyki ścian, podłóg, a także mebli i dodatków. Barwy pokoju powinny pozytywnie wpływać na samopoczucie Twojego dziecka, a także na jego rozwój i emocje. Wybór koloru powinien być w pełni przemyślany i dostosowany do wieku dziecka. Idealnym rozwiązaniem dla niemowląt i dzieci do lat trzech będzie połączenie kontrastowych barw. Wynika to głównie z faktu, iż dzieci na tym etapie rozwoju nie dostrzegają jasnych, pastelowych barw. W pokoju starszych dzieci również nie powinno zabraknąć żywych kolorów takich jak zieleń, błękit, pomarańcz, żółć czy też elementy czerwieni – dobrze wpłyną na rozwój emocjonalny i koncentrację. Jeśli zdecydujemy się na podział pokoju na strefy, idealnym rozwiązaniem będzie użycie stonowanych barw w strefie relaksu i wypoczynku oraz mocniejszych i bardziej kontrastowych w strefie zabawy. Coraz większą popularnością cieszy się łączenie stonowanych, wyciszających barw z kontrastowymi i żywymi odcieniami. Aby pokój nie był zbyt rażący kolorystycznie, warto stonować go jaśniejszymi barwami, malując jedną bądź dwie ściany mocniejszym kolorem, a resztę ścian dopełnić jasnymi odcieniami. Idealnym rozwiązaniem będzie również wyposażenie jasnych wnętrz w kontrastowe dodatki oraz meble. Dzięki temu zyskamy balans kolorystyczny, a nasz pokój będzie wywarzony i charyzmatyczny.

różowe mebelki, pokój dziecięcy

Meble do dziecięcego pokoju

Jak każde pomieszczenie, dziecięcy pokój również powinien zostać wyposażony w odpowiednie meble. Oprócz standardowych mebli takich jak łóżko, biurko, szafa czy też meble służące do przechowywania książek i zabawek rodzice często decydują się na dodatkowe wyposażenie pokoju – huśtawki, drewniane domki czy też ozdobne namioty. Podczas wyboru mebli należy zwrócić szczególną uwagę na praktyczność i funkcjonalność wyposażenia. W przypadku wyboru fotela lub krzesła do biurka należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:

  • Czy jest w odpowiedni sposób wyprofilowane i nie będzie obciążać kręgosłupa naszego dziecka?
  • Czy jest wygodne?
  • Czy istnieje możliwość regulacji w zależności od wzrostu dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka w oparciu o podział na strefy?

Z racji, iż dziecięce pokoje pełnią wiele funkcji, pomieszczenie to powinno zostać podzielone na strefę relaksu i wypoczynku, nauki oraz zabawy. W strefie przeznaczonej do nauki powinny panować stonowane barwy oraz minimum dodatków. Strefa musi być wyposażona w pomoce naukowe, biurko, wygodne krzesło oraz szafki do przechowywania akcesoriów szkolnych. Warto również zainwestować w półki na książki oraz tablicę korkową bądź magnetyczną. Tablica korkowa umożliwi eksponowanie wykonanych prac dziecka, natomiast tablica magnetyczna pozwoli na zapisywanie niezbędnych informacji. Kącik do nauki powinien znajdować się w miejscu z największym dostępem do światła dziennego, najlepiej nieopodal okna.

Strefa przeznaczona do zabawy powinna zostać urządzona w taki sposób, aby Twoje dziecko z łatwością mogło korzystać z różnych form zabawy. Aby miejsce było bardziej przytulne, warto umieścić w nim ozdobne dywaniki czy też duże poduszki bądź pufy.  W celu zachowania harmonii i porządku warto wyposażyć to miejsce w kosze, pudełka i regały na zabawki. Strefa przeznaczona do wypoczynku powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby dziecko mogło wyciszyć się i odpocząć po ciężkim dniu w szkole bądź intensywnej nauce. W tej sytuacji pomocne okazują się stonowane, pastelowe kolory na ścianach.  Kolorowe pufy, worki do siedzenia, mały stoliczek oraz wygodne łóżko – to idealny zestaw mebli, który nie tylko uatrakcyjni wygląd pokoju, ale stworzy idealny klimat, w sam raz na wspólne zabawy.

miejsce do nauki, zielone ściany, białe meble dziecięce

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Każdy pokój powinien posiadać odpowiednie oświetlenie, szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na oświetlenie pokoju naszego dziecka, w którym spędza znaczną część wolnego czasu. Odpowiednie oświetlenie wpływa także na kondycję naszego wzroku, dlatego warto dokonać przemyślanego wyboru. Zarówno strefa zabawy, jak i nauki powinna być dobrze oświetlona – oprócz podstawowej lampy sufitowej dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w lampkę na biurko oraz lampę podłogową. W strefie wypoczynku powinna znaleźć się lampka zamontowana przy łóżku. Obecny rynek zajmujący się oświetleniem oferuje wiele różnorodnych lamp zarówno klasycznych, jak i tych bardziej kreatywnych. Lampy powinny wizualnie pasować do panującego w pokoju motywu, jak i do różnorodnych dekoracji, i co najważniejsze – zapewniać odpowiednie naświetlenie.

PROJEKTUJEMY Z PASJĄ I DOŚWIADCZENIEM

To tylko niewielka część praktycznych rozwiązań, jakie może zapewnić ci nasza firma NARYSUJEMY. Jeśli brakuje ci pomysłu na innowacyjne rozwiązania mające wpływ na rozwój twojego dziecka, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Zadbaj o odpowiednie wnętrze dla Twojego dziecka!