POKÓJ DLA NASTOLATKA

kolorowe ściany w pokoju

BYCIE RODZICEM NASTOLATKA

Bycie rodzicem nastolatka to nie lada wyzwanie. Jednym z większych zadań do wykonania jest urządzenie pokoju dorastającego dziecka. Każdy wie, że nastoletni wiek wiąże się z buntem, poszukiwaniem własnego „ja” oraz ekspresją własnej osobowości. Te, jak i inne czynniki trzeba mieć na uwadze, aranżując miejsce w domu dla „dużych” dzieci. W tym artykule nasi specjaliści przedstawią inspiracje i sposoby na efektywne projektowanie pokoju nastolatka.

JAK URZĄDZIĆ POKÓJ NASTOLATKA?

Pokój nastolatka powinien mieć trzy strefy:

  • nauki,
  • sypialnianą,
  • relaksu.

Zastanawiając się, jak urządzić pokój nastolatka, zaangażujmy swoje dorastające dziecko do wspólnego aranżowania wnętrza, szukania mebli czy dodatków. To bowiem dobry czas na kształtowanie osobowości nastolatka i naukę brania odpowiedzialności za podjęte decyzje. Warto wybierać się do sklepu razem z nastolatkiem i pomóc mu w znalezieniu najlepszych meble oraz dodatków, które pomogą uczyć się czy rozwijać pasje i zainteresowania.

młodzieżowe biurko

KOLORY W POKOJU NASTOLATKA

Podobnie, jak meble i akcesoria, również wybór kolorów powinien zostać uzgodniony razem z nastolatkiem.  W swoim pokoju powinien czuć się komfortowo i swobodnie, by móc w pełni rozwijać swoje pasje, ale także mieć odpowiednią przestrzeń do nauki. Kolory w pokoju nastolatka można dostosować do jego preferencji, stylu i zainteresowań. Oto kilka popularnych kolorów i pomysłów, które można rozważyć:

  • niebieski,
  • różowy,
  • szary,
  • zielony,
  • fioletowy,
  • pomarańczowy,
  • żółty.

Pamiętajmy, że wybór kolorów zależy od gustu i stylu konkretnej osoby, więc zawsze warto zapytać nastolatka o jego preferencje i wspólnie z nim zaplanować wystrój pokoju.

PRZESTRZEŃ DO NAUKI

Czas nastoletni wiąże się z dużą ilością nauki, dlatego przestrzeń do niej powinna być miejscem nie tylko ładnym, ale również funkcjonalnym. Bez wątpienia musi się w niej znaleźć biurko z blatem, dostosowanym indywidualnie do nastolatka. Równie istotne jest ergonomiczne krzesło z regulacją wysokości, które zapewni solidne podparcie dla kręgosłupa, umożliwiając komfort użytkowania. Najlepiej, by mebel znajdował się przy oknie, zapewniając tym samym dostęp do naturalnego światła. Warto zapewnić nastolatkowi biurko z szufladami lub półkę z organizerami, a także dodatkowe, punktowe światło nad blatem. Jeżeli dysponujemy miejscem, przyda się nad biurkiem tablica magnetyczna lub korkowa, na której nastolatek będzie mógł zamieszczać nie tylko notatki, ale również złote myśli czy wizerunki swoich idoli.

wygodny fotel na kółkach

POKÓJ MŁODZIEŻOWY DLA DZIEWCZYNY

Jak urządzić pokój dla nastoletniej dziewczyny? Oprócz uwzględniania powyższych wskazówek pamiętajmy również o iście kobiecym kąciku – oczywiście, jeśli Twoja nastoletnia córka sama go potrzebuje. Jeżeli mamy miejsce na toaletkę, wstawmy ją albo przynajmniej zapewnijmy przestrzeń mieszczącą małe lusterko, kuferek na kosmetyki czy szkatułkę na biżuterię. Może przyda się też dodatkowe miejsce na garderobę? Z kolei, dla bardziej artystycznej duszy, warto postawić sztalugę czy małą maszynę do szycia, w zależności od osobistych zainteresowań. Przydatne mogą się okazać również kolorowe bibeloty, stanowiące akcentowe wykończenie pomieszczenia.

POKÓJ MŁODZIEŻOWY DLA CHŁOPAKA

Kiedy dziecko coraz częściej wspomina o zamianie zabawkowych samochodzików na te prawdziwe, to znak, że dorosłość zbliża się nieuchronnie. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla chłopaka? Tutaj również warto uwzględnić jego osobiste zainteresowania. Gdy nastolatek lubi muzykę i wszystko, co z nią związane, z pewnością nie powinno zabraknąć w pomieszczeniu muzycznych akcentów, takich jak gitara czy płyty winylowe, nie tylko jako dekoracyjny element. Z kolei, jeśli pała miłością do motoryzacji – może przydadzą się plakaty samochodów lub ich modele do sklejania? Natomiast u młodych sportowców nie powinno zabraknąć elementów, które wzmocnią motywację i miłość do ulubionych dyscyplin.

wygodny fotel na kółkach

ARANŻACJE POKOJU DLA NASTOLATKA

Jeżeli nadal zastanawiamy się, jak urządzić pokój nastolatka, oprócz skorzystania z powyższych porad, warto pamiętać również o solidnych meblach. Postawmy na dobrej jakości meble, które będą służyć przez wiele lat. Warto więc, podczas wyboru wyposażenia, uwzględnić modele do rozbudowania w przyszłości. Najlepiej niech będą to klasyczne, ponadczasowe wzory, którymi z łatwością będzie można w późniejszym czasie manewrować. Pozwoli to na dużą elastyczność podczas aranżacji wnętrza.

PROFESJONALNE PROJEKTOWANIE WNĘTRZ DLA NASTOLATKA

Projektowanie pokoju dla nastolatka to niemałe wyzwanie. Nasz doświadczony projektant pomoże Ci w stworzeniu funkcjonalnej i stylowej przestrzeni. Dzięki naszemu profesjonalnemu podejściu do aranżacji wnętrz oraz kreatywnym rozwiązaniom, Twój nastolatek zyska komfortową oazę do nauki, relaksu i rozwoju. Skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz NARYSUJEMY, aby stworzyć pokój, który spełni oczekiwania Twojego dziecka i będzie odzwierciedleniem jego osobowości.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego urządzenie pokoju dla nastolatka jest wyzwaniem?

Urządzenie pokoju dla nastolatka jest wyzwaniem ze względu na zmieniające się zainteresowania, potrzeby i osobowość młodej osoby, która wchodzi w okres dorastania.

Jakie strefy powinny być uwzględnione w pokoju nastolatka?

Pokój nastolatka powinien zawierać trzy strefy: nauki, sypialnianą i relaksu.

Jakie kwestie powinno się uwzględnić przy wyborze kolorów do pokoju nastolatka?

Wybór kolorów powinien być uzgodniony z nastolatkiem, aby stworzyć przestrzeń, w której będzie się czuł komfortowo. Stonowane kolory mogą pomóc w wyciszeniu emocji.

Dlaczego warto inwestować w solidne meble do pokoju nastolatka?

Inwestowanie w solidne meble do pokoju nastolatka ma sens, ponieważ pozwalają one na długotrwałe korzystanie z przestrzeni, a nastolatek może wracać do nich w przyszłości.