PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA DLA POKOJU DZIECKA

biały koń na biegunach

FUNKCJONALNE ROZWIĄZANIA DOPASOWANE DO WIEKU

Planowanie i urządzanie pokoju dla dziecka to wyjątkowe wyzwanie dla każdego rodzica. Chcemy, aby ten kącik był nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny, rozwijający i przede wszystkim, odpowiadający na zmieniające się potrzeby naszej pociechy. Warto zastanowić się nad tym, czy meble w pokoju dziecka muszą być wymieniane co kilka lat. Może warto postawić na rozwiązania, które będą rosły razem z dzieckiem? W tym artykule przyjrzymy się praktycznym rozwiązaniom, które przetrwają próbę czasu w pokoju dziecięcym.

POKÓJ DLA ROCZNEGO DZIECKA

Na początek przyjrzyjmy się, jak urządzić pokój dla najmłodszych. Kołyska to urocze rozwiązanie, ale szybko wyrasta się z niej. Zamiast tego, warto zainwestować w łóżeczko ze szczebelkami, które będzie odpowiednie dla dzieci w wieku 0–3 lat. Długość łóżeczka wynosząca 120–140 cm pozwoli na jego dostosowanie do potrzeb malucha. Możemy także zamontować podstawę na dwóch różnych wysokościach, co będzie przydatne, gdy dziecko nauczy się podnosić. Co do mebli, na razie komoda na ubranka będzie wystarczająca, ponieważ niemowlaki nie potrzebują jeszcze zbyt wiele miejsca na przechowywanie rzeczy.

biała podłoga

POKÓJ DLA MAŁEGO DZIECKA

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby i zainteresowania. Pokój dla małego dziecka powinien być miejscem, które sprzyja zabawie, nauce i zdobywaniu nowych umiejętności, dlatego warto urządzić go tak, aby było w nim miejsce na gry, eksperymenty i odkrywanie świata. Drabinki, schowki i miejsca do wspinania się i ukrywania są idealnymi rozwiązaniami. Teraz możemy także zastanowić się nad pełnowymiarowym łóżkiem, które będzie bezpieczne, dzięki bocznym barierkom. Dziecko pokocha także łóżko piętrowe z baldachimem i schowkiem w dolnej części.

POKÓJ DLA DZIEWCZYNKI

Pokój dziecięcy dla dziewczynki powinien być miejscem, które wspiera rozwijającą się kreatywność i uwzględnia zainteresowania dziecka. Nie trzeba ograniczać się do stereotypowego, różowego wystroju – warto wybierać dekoracje, które można łatwo zmieniać, aby dostosować pokój do zmieniających się gustów dziewczynki. Zamiast malować ściany na różowo, warto wybrać neutralne kolory ścian i mebli, które pozostaną modne przez wiele lat, niezależnie od wieku dziecka. Przechowywanie skarbów i plastycznych dzieł dziecka to ważny element aranżacji – ozdobne pudełka i funkcjonalne meble pomogą utrzymać porządek. Stwórzmy przytulny zakątek do zabawy, na przykład w postaci namiotu, który może zmieniać się w zamek, sklepik czy inny magiczny świat, zgodnie z zainteresowaniami dziewczynki.

białe organizery

POKÓJ DLA CHŁOPCA

Współczesna aranżacja pokoju dla chłopca niekoniecznie musi opierać się na tradycyjnym kolorze niebieskim – często wybiera się biel, odcienie szarości, zieleń i akcenty w innych barwach. Dla energicznego chłopca warto rozważyć dodanie elementów umożliwiających ruch i zabawę, takie jak drabinki, huśtawka czy zjeżdżalnia z łóżka piętrowego. Organizacja przestrzeni do przechowywania jest kluczowa, aby utrzymać porządek w pokoju chłopca – meble z szufladami, skrzyniami i pojemnikami mogą pomóc w schowaniu zabawek i książek. Warto zadbać o różnorodność zabawek i akcesoriów, takie jak klocki, samochody, gry czy książki, aby chłopiec miał możliwość rozwijania swoich zainteresowań i kreatywności.

KOLORYSTYKA POKOJU DZIECIĘCEGO

Odpowiednia kolorystyka pokoju dla dziecka odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju i samopoczuciu.  Dobrze przemyślana paleta barw może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie dziecka, tworząc przyjazne i harmonijne otoczenie. Odpowiednio zaaranżowany pokój dziecięcy zapewni spokojną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i nauce. Poznaj najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować przy urządzaniu pokoju dziecięcego:

  • Pokoje dziecięce najlepiej urządzać w delikatnych, pastelowych kolorach, z wyłącznie subtelnie wprowadzonymi akcentami kolorystycznymi.
  • Unikajmy intensywnych barw na większych powierzchniach, takich jak czerwień, pomarańcze czy ciemne brązy, a zamiast tego wykorzystajmy je jako ozdobne detale, takie jak dywany czy narzuty.
  • Warto dać pierwszeństwo bielom, beżom, szarościom oraz delikatnym odcieniom zieleni, błękitu i różu na ścianach, suficie i podłodze, dodając drewniane elementy dla ocieplenia atmosfery.
  • Dla odmiany, wzorzyste tapety mogą być stosowane na niewielkiej części jednej ściany, szczególnie w przypadku małych pokoi dziecięcych, aby zachować uczucie przestronności i spokoju.

OŚWIETLENIE – KLUCZ DO KOMFORTOWEJ PRZESTRZENI

Oświetlenie pełni istotną funkcję w pokoju dziecka, ponieważ ma ogromny wpływ na jego komfort i bezpieczeństwo. Dzieci często odczuwają lęk przed ciemnością, dlatego warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, które pomoże im poczuć się bezpiecznie w swojej przestrzeni. Nastrojowe oświetlenie, które można zostawić włączone na noc, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Lampki nocne, które pozwalają regulować natężenie światła, stanowią doskonałą opcję, ponieważ dziecko może dostosować je do własnych potrzeb. Co więcej, lampki pulsujące lub zmieniające kolory mogą stworzyć przyjemną atmosferę, która uspokoi malucha i pomoże mu zasnąć. Istotne jest także umieszczenie oświetlenia na poziomie wzroku dziecka, co ułatwi mu dostęp do światła i stworzy przyjazne środowisko do zabaw i nauki.

białe łóżeczko dziecięce

PRZECHOWYWANIE W DZIECIĘCYCH POKOJACH

Kolejnym ważnym elementem pokoju dziecięcego jest miejsce do przechowywania. Komoda to podstawowy mebel do organizacji ubrań, ale warto także rozważyć zakup szafy. Organizery na ubrania to dobre rozwiązanie do utrzymania porządku w pokoju dziecięcym. Mogą one pomóc w segregowaniu i przechowywaniu odzieży dziecka, sprawiając, że ubrania są łatwo dostępne i zorganizowane. Pudła, kosze i kolorowe pojemniki na przedmioty to kolejny sposób na utrzymanie porządku, po zakończonej zabawie.

ZAARANŻUJ PRZESTRZEŃ DLA DZIECKA

Zaaranżowanie pokoju dziecięcego to kluczowy krok w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych. Współpraca z doświadczonym projektantem wnętrz może przynieść liczne korzyści. Aranżacja z wykorzystaniem eksperta gwarantuje optymalne wykorzystanie przestrzeni, ergonomiczne ułożenie mebli oraz dopasowanie kolorystyki do potrzeb i preferencji dziecka. NARYSUJEMY oferuje wsparcie w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych pokojów dziecięcych, dbając o harmonię między estetyką, a funkcjonalnością. Dzięki temu, zapewnimy maluchowi idealne miejsce do zabawy, nauki i snu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dlaczego warto inwestować w meble, które będą rosły razem z dzieckiem?

Meble, które rosną razem z dzieckiem, pozwalają na uniknięcie częstych wymian i dostosowują się do potrzeb dziecka.

Jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju dziecka, aby spełniał on wiele funkcji?

Pokój dziecka powinien zawierać miejsce do snu, nauki, zabawy oraz przechowywania ubrań i zabawek.