MIESZKANIE DLA SENIORA

brak progów w drzwiach

NOWE MIESZKANIE CZY PRZYSTOSOWANIE STAREGO?

Decyzja dotycząca mieszkania dla osób starszych jest istotnym krokiem, który wymaga rozważenia wielu aspektów. Odpowiednie miejsce zamieszkania dla seniorów powinno spełniać ich potrzeby, a także zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego mieszkania, czy też przystosowanie obecnego lokum. W tym artykule nasi specjaliści pomogą w zrozumieniu, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.

LOKALIZACJA DOPASOWANA DO POTRZEB

Kiedy rozważasz zakup mieszkania dla osoby starszej, lokalizacja jest jednym z istotniejszych czynników. Odpowiednie położenie może znacząco wpłynąć na jakość życia seniora. Najważniejszą kwestią jest bliskość:

  • sklepów,
  • aptek,
  • przychodni,
  • banku,
  • poczty,
  • przystanku autobusowego.

Jednak nie zapominajmy o aktywności fizycznej, więc bliskość, na przykład parków również jest ważna, umożliwiając spacery i relaks na łonie natury. Warto także zwrócić uwagę na sąsiedztwo. Jeśli rodzina i znajomi seniora mieszkają w okolicy jego obecnego domu, dobrze jest poszukać mieszkania położonego w niedalekim obszarze.

podłoga antypoślizgowa

OPTYMALNY METRAŻ DLA SENIORA

Rozmiar mieszkania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb seniora. Jednak należy pamiętać, że zbyt ciasne kawalerki lub mieszkania z wąskimi korytarzami mogą być utrudnieniem dla osób mających problemy z poruszaniem się. Z drugiej strony, duże domy lub mieszkania mogą wymagać od seniorów nadmiernego wysiłku, zwłaszcza jeśli trzeba utrzymywać porządek na znacznych powierzchniach, kontrolować stan techniczny budynku lub dbać o ogród. Dodatkowo, duże przestrzenie generuje wyższe koszty ogrzewania i ewentualnych prac remontowych. W takim wypadku warto rozważyć zamianę na nieco mniejsze mieszkanie, co może przyczynić się do zwiększenia komfortu i ograniczenia wydatków.

WYBIERAJĄC BUDYNEK DLA OSOBY STARSZEJ

W miarę upływu czasu trudniej jest utrzymać sprawność fizyczną, co czyni dostęp do budynku i brak barier architektonicznych niezwykle ważnymi kwestiami. Przy wyborze mieszkania dla osoby starszej zwróćmy uwagę na lokale umiejscowione na parterze lub z dostępem do windy. Sprawdźmy także wejście do budynku – czy jest podjazd, niskie schody lub śliskie stopnie. Drzwi i korytarze powinny być na tyle szerokie, aby umożliwić swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim, jeśli to konieczne. Unikajmy także mieszkań na ostatnim piętrze, szczególnie jeśli nie mają one klimatyzacji. Wysokie temperatury latem mogą być uciążliwe dla seniorów. Dodatkowym atutem jest obecność wideofonu, który zwiększa bezpieczeństwo, ograniczając ryzyko wpuszczenia do domu obcych osób.

BEZPIECZNE I KOMFORTOWE

Zanim przystąpimy do urządzania mieszkania dla osoby starszej, zastanówmy się nad jej upodobaniami i zwyczajami. Zaplanujmy przestrzeń tak, aby była przytulna i dobrze oświetlona. Dla miłośnika książek warto zadbać o kącik czytelniczy z odpowiednim oświetleniem i miejscem na książki, a dla pasjonata telewizji, duży telewizor z wygodnym fotelem. Pamiętajmy, że każda osoba potrzebuje miejsca, gdzie czuje się swobodnie i bezpiecznie. Osoby wymagające opieki, pielęgnacji i rehabilitacji powinny przebywać w zindywidualizowanym, komfortowym otoczeniu.

kabina prysznicowa bez brodzika

PRZYJAZNE ŚRODOWISKO DLA OSÓB STARSZYCH

Podczas urządzania mieszkania dla osoby starszej warto unikać progów i wybierać podłogi minimalizujące ryzyko upadku. Jeśli istnieją schody, warto je oznaczyć antypoślizgową taśmą i zapewnić odpowiednie oświetlenie. Schody powinny mieć szerokie stopnie i wygodną poręcz. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową, szafki i sanitariaty powinny być dostosowane do indywidulanych potrzeb, umożliwiając wygodne korzystanie.

KUCHNIA BEZPIECZNA DLA SENIORÓW

W kuchni należy ograniczyć liczbę urządzeń i sprzętów do tych najbardziej potrzebnych. Warto dostosować wysokość zabudowy kuchennej, aby senior korzystał z blatów, na przykład siedząc. Unikajmy zawieszania szafek zbyt wysoko i stosujmy drzwiczki przesuwne z wygodnymi uchwytami. Stół w kuchni ułatwi korzystanie z tego pomieszczenia, umożliwiając seniorowi jedzenie w przyjemnym otoczeniu.

ŁAZIENKA BEZPIECZNA DLA KAŻDEGO

Łazienka dla seniora to miejsce, które warto dostosować do specjalnych potrzeb i zapewnić w niej maksymalne bezpieczeństwo. Warto zainstalować antypoślizgowe płytki na podłogę, zapewnić odpowiednią przestrzeń między urządzeniami, wybierać prysznice zamiast wanien, a także dostosować wysokość muszli klozetowej. Montaż uchwytów i poręczy jest niezbędny, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Maty antypoślizgowe pomogą uniknąć poślizgnięć.

SALON DOSTOSOWANY DO WIEKU

Salon dla seniora może być przestrzenią, która łączy wygodę z funkcjonalnością. Wybierając meble z odpowiednim wsparciem ergonomicznym, zapewnia się komfort podczas siedzenia i wstawania. Jasna kolorystyka oraz odpowiednie oświetlenie tworzą przyjazne środowisko dla wzroku. Montaż uchwytów i poręczy może być pomocny przy zachowaniu równowagi i bezpiecznym poruszaniu się. Przemyślana aranżacja salonu pozwoli seniorowi cieszyć się tym pomieszczeniem w pełni, zachowując niezależność i komfort.

duża sypialnia z telewizorem

PRZYJAZNA SYPIALNIA

Sypialnia dla seniora powinna być miejscem, które przede wszystkim sprzyja spokojnemu snu. Wybierając łóżko o odpowiedniej wysokości, ułatwiamy wstawanie i kładzenie się. Jasne kolory ścian oraz odpowiednie oświetlenie tworzą przyjazne i bezpieczne środowisko. Przemyślana aranżacja sypialni seniora może przyczynić się do poprawy jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Warto podkreślić, że niezależnie od wieku, mieszkanie seniora powinno być miejscem, w którym czuje się on komfortowo i bezpiecznie. Starannie dostosowane wnętrze może znacząco wpłynąć na jakość życia osób starszych, pozwalając im cieszyć się każdym dniem w swoim własnym domu.

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Z PERSPEKTYWĄ

Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa w mieszkaniu dla seniora to priorytet. Projektowanie wnętrz przez doświadczonego architekta to klucz do sukcesu. Dzięki indywidualnemu projektowi, możliwe jest stworzenie przestrzeni dostosowanej do potrzeb seniora, uwzględniającej ergonomię i funkcjonalność. Profesjonalny projektant aranżacji wnętrz NARYSUJEMY pomoże wykorzystać każdy metr kwadratowy, unikając zbędnych barier i ułatwiając codzienne życie. Zyskaj pewność, że mieszkanie dla seniora będzie idealnie dostosowane do jego potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie aspekty architektoniczne warto uwzględniać przy wyborze budynku dla seniora?

Wybierając budynek dla seniora, należy zwrócić uwagę na dobrą dostępność, brak barier architektonicznych, możliwość korzystania z windy lub zakwaterowania się w lokalu na parterze.

Jak można dostosować przestrzeń mieszkalną do indywidualnych potrzeb seniora?

Przy urządzaniu mieszkania dla seniora warto unikać progów, wybierać podłogi antypoślizgowe, dostosować kuchnię, łazienkę i meble do potrzeb seniora oraz zapewnić odpowiednie oświetlenie i bezpieczne uchwyty.