Image Alt

Aranżacja pokoju dla dwójki dzieci

łóżko piętrowe

Wygodne wnętrze dla rodzeństwa

Pokój dla dwójki dzieci powinien być urządzony wygodnie i praktycznie. Rodzeństwo musi mieć miejsce na wypoczynek i aktywność w ciągu dnia. Należy maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń, by spełniła swoje zadanie. Kilka pomysłów pomoże rodzicom w aranżacji lokum dla swoich pociech. 

MAŁE POMIESZCZENIE – NIE LADA WYZAWANIE

skandynawski pokój dziecka

Gdy nasza dwójka dzieci będzie zamieszkiwać mały pokój, musimy się postarać, by było im komfortowo. Nie jest łatwo na małej przestrzeni usytuować wszelkie niezbędne meble i akcesoria. Starajmy się nie zagracać pomieszczenia, dzieląc je na dwie części. Gdy lokatorami pokoju będą chłopiec i dziewczynka, postawmy na neutralność i wybierzmy sprzęty, dodatki i kolorystykę, pasujące do dwóch płci. Meble muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Nie dajmy się więc zwieść ich pięknemu wyglądowi, a spójrzmy na przydatność. 

  • szafa – narożna, wnękowa lub przesuwana pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca,  
  • biurko – umieśćmy model składany, montowany do ściany, wybierzmy dwa pojedyncze lub jedno podwójne, jeśli mamy zbyt mało miejsca, 
  • łóżko – piętrowe lub podwójne z wysuwanym materacem albo dwa pojedyncze z pojemnikami na pościel. 

Ściany pomalujmy na jasny kolor, przestrzeń wyda się większa. Wybierzmy biel, szarość czy pastelowy błękit. Warto skonsultować z dziećmi kolorystykę i starać się być głosem doradczym. Na jasnym tle dobrze będą wyglądać meble o ostrzejszych barwach. 

Szafki umieszczone pod sufitem pozwolą na przechowanie rzeczy niepotrzebnych o danej porze roku. Na przykład możemy tam umieścić odzież zimową, zbędną w okresie letnim lub ubrania na lato w porze zimowej. 

pokój

POKÓJ O WIĘKSZYM METRAŻU

Większa przestrzeń pozwoli nam na swobodę w doborze akcesoriów i umeblowania. Nie będzie problemu z dostosowaniem łóżek. Dzieci będą mogły wybrać sobie to, co im się podoba. Dla każdej pociechy możemy wydzielić osobną strefę. Mogą to być dwie przeciwległe ściany. Rodzeństwu może przypaść do gustu łóżko piętrowe, które jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeśli nasze mieszkanie ma wysokie sufity, zamontujmy antresolę. Wysoka powierzchnia będzie właściwie wykorzystana, a dzieci zyskają swoje osobiste przestrzenie.

STREFA NAUKI

W małych wnętrzach będzie ją trudno wydzielić. Wówczas biurko może zostać jej wyznacznikiem. Jak już wspomnieliśmy, najlepszym sposobem jest zakup biurka składanego, montowanego w ścianie. Można też zakupić długi blat i podzielić go na dwie części. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwoli na dostosowanie wymiarów do powierzchni, jaką dysponujemy.  

W pomieszczeniach dużych dwa biurka można ustawić w większej odległości od siebie, pozwalając wybrać modele takie, jakie podobają się dzieciom. Umieszczenie ich na przeciwległych ścianach stworzy dla każdej z pociech odrębny świat. Można zdecydować się na zestaw z nadstawką nad blatem, wówczas na regałach znajdą się książki czy inne, niezbędne przedmioty. 

MIEJSCE NA ZABAWĘ

Młodsze dzieci potrzebują strefy do zabawy, a starsze miejsca, gdzie będą rozwijać swoje zainteresowania. Ta przestrzeń może znajdować się w kącie. Ustawmy tam narożny regał, który posiada wysuwane szuflady. Dzieci przechowają tam różne akcesoria, zabawki czy gry. Tablica korkowa lub magnetyczna umieszczona na ścianie czy stojaku, będzie przydatna do przypinania obrazków czy do rysowania i pisania. A może ogrodowa huśtawka? Jej imitacją może być zamontowane do sufitu siedzisko. Starszym dzieciom posłuży do stworzenia strefy relaksu, a młodsze będą sobie urządzać niezłe zabawy.

dzieci bawiące się w swoim pokoju

DEKORACJE I DODATKI

Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Różnice w charakterach odzwierciedlą się przy urządzaniu pokoju. Nawet w małym pomieszczeniu pozwólmy dzieciom wybrać kolory farb, które preferują. Przecież ściany mogą się różnić kolorystycznie. Niech wybiorą także ulubione dodatki i akcesoria. Pamiętajmy o dobrym oświetleniu, którego dzieci potrzebują w czasie zabawy czy nauki. Nie wystarczy światło górne. Zaopatrzmy pokój w lampki nocne i biurkowe oraz oświetlenie boczne. Na rynku znajdziemy duży wybór kloszy dla młodszych i starszych pociech. 

różnorodne oświetlenie w pokoju dla dzieci

POKÓJ DLA DZIEWCZYNEK

Tutaj kolorystyka na ścianie nie powinna budzić wątpliwości. Dziewczynki lubią róż. Jeśli jednak tak nie jest, pomalujmy pokój na jasne pastelowe barwy. Kolorowe poduszki, pluszaki oraz naklejki na ścianach będą odpowiednimi ozdobnikami dziewczęcego pokoju. Okna niech zdobią kolorowe zasłonki i falbaniaste firanki. Strefy do nauki i zabawy mogą być wspólne. Jeśli dziewczynki dzieli duża różnica wieku, każda powinna posiadać swoją strefę. 

POKÓJ DLA CHŁOPCÓW

Pięknie wyglądają grafiki na ścianach z wizerunkami bohaterów. Chłopcy poczują się takim wnętrzu naprawdę dobrze. Lekkie pudła i pojemniki pomieszczą przedmioty, bez których chłopcy nie potrafią się obejść. Szafy powinny być osobne dla każdego z nich. Kolory mogą być tutaj stonowane, ale na ścianach najlepiej będzie wyglądać neutralna biel.  

POKÓJ DLA CHŁOPCA I DZIEWCZYNKI

Gdy lokatorami pokoju będą chłopiec i dziewczynka, postawmy na neutralność i wybierzmy sprzęty, dodatki i kolorystykę pasujące do dwóch płci. Strefy oddzielmy kolorystycznie, wtedy zaznaczymy wyraźnie, która część pomieszczenia należy do dziewczynki, a która do chłopca. Można to również zrobić, gdy dzieci będą chciały spać na piętrowym łóżku. Wówczas wybierzmy dla nich różne wzory pościeli, które wyraźnie zaakcentują prywatność każdej z pociech. 

PROFESJONALNE USŁUGI PROJEKTANTÓW

Chcesz urządzić mieszkanie lub dom i nie wiesz, jak się za to zabrać? Poproś o pomoc profesjonalistów z NARYSUJEMY. Siedziba firmy mieści się w Warszawie, ale nasi projektanci zdalnie aranżują wnętrza na terenie całej Polski.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie meble są niezbędne w pokoju dla rodzeństwa?

W pokoju dla rodzeństwa trzy najważniejsze meble to szafa, łóżko i biurko. Stanowią one niezbędne wyposażenie potrzebne do codziennego funkcjonowania. Warto unikać nadmiernego zapełniania przestrzeni innymi sprzętami, które mogą wprowadzić nieporządek i zaburzyć harmonię w pomieszczeniu.

Jakie kolory wybrać w pomieszczeniu dla dwójki dzieci?

W przypadku małych pomieszczeń, jasne, pastelowe kolory sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej przestronna. Taka kolorystyka optycznie rozjaśnia pomieszczenie, co wpływa na samopoczucie dzieci i pozwala im zrelaksować się w przyjemnej atmosferze. Jeśli zdecydujemy się na jasne ściany, możemy z powodzeniem wybrać meble i dodatki w żywszych kolorach, które będą stanowiły kontrast i urozmaicenie aranżacji.

Jakie strefy powinien posiadać dziecięcy pokój?

Pokój dla dwójki rodzeństwa musi posiadać strefy: wypoczynkową, do nauki oraz do zabawy. Części wydzielmy za pomocą różnorodnej kolorystyki lub odpowiednio ustawionych mebli. Każde dziecko powinno samo zagospodarować swój kącik, w którym będzie czuło się dobrze i komfortowo.