Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

podwójne biurko dla bliźniaków

Podwójne szczęście, podwójne wyzwanie

Projektowanie wnętrza pokoju dziecka to wyzwanie dla każdego rodzica, a jeszcze trudniejsze staje się w sytuacji, gdy jedno pomieszczenie muszą dzielić dwie pociechy. Zadanie jest tym bardziej wymagające, im mniejszym metrażem dysponujemy. Jednak nawet w takim wnętrzu można stworzyć przestrzeń, w której dzieci będą czuły się swobodnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotuj się na wyzwania

Podwójne szczęście rodziców, jakim są bliźnięta, to często konieczność zaaranżowania pokoju w zupełnie nowy sposób. Dorośli zadają sobie pytanie – jak pomieścić dwa łóżka lub dwa biurka? Bez względu na wiek dzieci, projektowanie wnętrza pokoju dla rodzeństwa to często próba pogodzenia dwóch całkiem odmiennych charakterów, upodobań i zainteresowań. Szczególnie trudne jest to wtedy, gdy pokój sam w sobie jest niewielki. Pomieszczenie w nim dwóch miejsc do zabawy, nauki i odpoczynku może wydawać się niemożliwe, jednak z pewnością przy odrobinie kreatywności, wszystko da się można zrobić. Aranżacja wnętrza pokoju dla dzieci bywa szczególnie trudna również wtedy, gdy w parze bliźniąt jest chłopiec i dziewczynka. Ze względu na często odmienne potrzeby obu płci oraz zróżnicowane poczucie estetyki, urządzanie sypialni może stanowić spore wyzwanie.

łożko piętrowe dziecięce, kolorowe mebelki

Lustrzane odbicie tak czy nie?

W aranżacji pokoju dla bliźniąt należy mieć na uwadze to, aby po równo rozdzielić przestrzeń, która jest dostępna. Nierówności w tej kwestii mogą stać się zarzewiem konfliktów między dziećmi, a tego z pewnością każdy rodzic chce uniknąć. Z tego powodu dobrym pomysłem jest stworzenie pokoju na zasadzie lustrzanego odbicia. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, należy podzielić pokój na dwie równe połowy. Każda z nich powinna posiadać identyczne meble oraz wyposażenie. Najlepiej sprawdzą się tutaj identyczne łóżka, biurka czy szafy. Wszystkie elementy powinny znaleźć się po przeciwnych stronach pokoju, ale na tej samej wysokości. Pamiętaj jednak, że dzieci często chcą, żeby ich przestrzeń była bardziej indywidualna i czymś się wyróżniała. Dlatego tworząc pokój, warto skonsultować ze swoimi podopiecznymi dodatki, które powinny się w nim znaleźć. Dekoracje i niewielkie elementy, takie jak poduszki czy narzuty mogą pomóc dziecku wyrazić siebie.

Kolorystyka pokoju dla bliźniaków

Przy wyborze kolorów ścian oraz wyposażenia, zawsze warto brać pod uwagę indywidualne upodobania dziecka, jeśli oczywiście jest na tyle duże, by je głośno wyrazić. Zwykle w młodym wieku, potrzeby oraz zainteresowania dziewczynek są podobne, więc wystrój pokoju nie powinien sprawiać problemów. Tak samo sytuacja wygląda z chłopcami, jednak w obu przypadkach nie warto podążać sztywno za stereotypami. W pokoju, który dzieli chłopiec i dziewczynka może być większy problem, zwłaszcza jeśli ich upodobania kolorystyczne są odmienne. W takie sytuacji warto postawić na kolory, które są neutralne oraz lubiane przez większość dzieci, np.:

  • pastele,
  • żółcie,
  • biele,
  • błękity,
  • zielenie,
  • szarości.

Powyższe kolory nie są jednoznacznie przypisane do konkretnej płci. Białe meble oraz wyposażenie sprawdzą się dla dzieci w każdym wieku i szczególnie zachwycająco będą prezentować się we wnętrzu urządzonym według stylu skandynawskiego. Przy wyborze małych elementów, np. pudełka na zabawki, warto uwzględnić ulubione kolory naszych pociech.

łożko piętrowe, pokój dziecięcy

Łóżko dla podwójnego szczęścia

Łóżko stanowi często najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Wybierając dwa osobne, pojedyncze łóżka mamy możliwość dowolnego ustawienia ich w pomieszczeniu. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest więc jego uniwersalność. Mobilność mebli znacznie ułatwia zmianę aranżacji wystroju lub dostosowanie ich położenia do aktualnych potrzeb dzieci. Dwa osobne łóżka mogą być jednak trudnym do zrealizowania celem w pokoju o małym metrażu. W takiej sytuacji o wiele lepszym pomysłem będzie zakup piętrowego łóżka, które doskonale sprawdzi się w niewielkiej sypialni. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić w pokoju sporo wolnej przestrzeni. Ponadto dzieci zwykle czerpią bardzo dużo radości ze wspinania się po drabince, która stanowi nieodłączny element tego typu łóżka. Jeśli obawiasz się upadku dziecka z piętrowego mebla, warto jego krawędzie otoczyć barierkami. Modele z takim zabezpieczeniem są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Przechowywanie ubrań

Również szafa, która znajdzie swoje miejsce w pokoju dla bliźniaków powinna zostać podzielona na dwie równe połowy. Taka sama liczba półek pozwoli na uniknięcie projektowych konfliktów, dlatego warto zdecydować się na komodę z parzystą liczbą szuflad. Model z przesuwanymi drzwiami będzie bardzo funkcjonalny, natomiast drzwi uchylne pozwolą dzieciom na korzystanie z dwóch osobnych części szafy jednocześnie. Szafę należy dopasować do ogólnego wystroju wnętrza, jednak najlepiej postawić na klasyczny, gładki front i drewno. W dużej, pojemnej szafie można przechowywać zarówno ubrania, jak i obuwie poukładane w pudełkach na dnie. Jeśli pokój dla bliźniąt ma mały metraż, dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wiszących półek, które pozwolą na zwiększenie powierzchni do przechowywania. Mogą prezentować zgrabnie i efektownie, pozwalając jednocześnie na zaoszczędzenie sporo wolnego miejsca, co jest kluczowe w pokoju, który zamieszkuje dwójka dzieci.

pokój dla bliźniaków, łożko piętrowe

Bliźniacze biurka

W pokoju dziecka uczęszczającego do szkoły, nie powinno zabraknąć przestrzeni stworzonej do nauki. Biurko okaże się przydatne również dla mniejszych dzieci, które mogą przy nim układać puzzle, klocki, malować czy czytać książeczki. Czy w pokoju dla bliźniaków powinno znaleźć się jedno czy dwa osobne biurka? Nawet jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto zainwestować w indywidualne miejsce dla nauki dla każdego z rodzeństwa. Osobne biurko ułatwi im samodzielną pracę i efektywną naukę w czasie, który będzie dla nich najbardziej odpowiedni. Czekanie na zwolnienie się stanowiska do pracy może być dla dziecka męczące i frustrujące, co z pewnością utrudni rozwiązywanie prac domowych. Dwa biurka mogą wiązać się z koniecznością wyboru takich mebli, które będą nieco mniejsze, niż standardowe modele. Przestrzeń użytkową zwiększy tablica korkowa zawieszona nad blatem, funkcjonalna kieszonka na przybory szkolne lub pojemny panel szczebelkowy do zawieszania przedmiotów.

Zaprojektuj dziecięcy pokój razem z nami

Urządzanie pokoju dla bliźniaków często wydaje się trudnym i problematycznym zadaniem, dlatego chętnie Ci w tym pomożemy. NARYSUJEMY sprawi, że odpowiednio zaprojektowany pokój stanie się miejscem zachwycającym zarówno rodziców, jak i dzieci. Warszawa to miejsce, w którym od wielu lat tworzymy niesamowite wnętrza. Wierzymy, że właściwie dobrane meble oraz odrobina kreatywności pomogą Ci stworzyć pokój, o którym marzy każde dziecko.