Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

przykładowa aranżacja pokoju dla dziewczynki

Aranżacja na wyjątkową przestrzeń

Aranżacja pokoju dla dziecka, które właśnie rozpoczyna swoją szkolną przygodę może być prawdziwym wyzwaniem. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno funkcjonalna, estetyczna, ale przede wszystkim będzie odpowiadać dziecku: jego potrzebom wynikającym nie tylko z wieku, ale i płci. Jeśli chcesz urządzić pokój dla dziewczynki w wieku wczesnoszkolnym, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę wybierając kolor ścian oraz dobierając meble i dodatki, dzięki czemu stworzysz wymarzony pokój dla swojego dziecka. 

kolorowa tapeta na ścianie

Jaki kolor ścian? 

Zapewne pierwsze co nam przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o pokoju dla dziewczynki, to kolor różowy. Takie pomieszczenie wygląda dziewczęco i uroczo, jednak z biegiem czasu może się okazać, że nasze dziecko szybko z niego wyrośnie i niebawem będzie potrzebny kolejny remont. Różowy kolor wcale nie musi być w tym przypadku regułą, a spektrum barw, o które możemy się pokusić jest dość szerokie. Najlepiej sprawdzą się naturalne i jasne kolory, takie jak biel, szarość, beż, jasna zieleń, a nawet kolor błękitny lub miętowy. Dobrym pomysłem może być również tapeta o ciekawym wzorze, np. w motyle lub kwiaty. 

Warto mieć na uwadze fakt, że nie powinniśmy przesadzać z ilością kolorów, dlatego połączenie dwóch odcieni będzie jak najbardziej wystarczające. Możemy wtedy wybrać jedną ścianę w mocniejszym kolorze, a pozostałym nadać subtelniejszą tonację. Jest duża szansa, że ściany w kolorze bieli, szarości czy beżu, posłużą nam dłużej, ponieważ są to neutralne barwy, które będą odpowiednie dla osoby w każdym wieku. W ten sposób nie będziemy musieli zbyt szybko przemalowywać pokoju. Oprócz tego, jasne odcienie optycznie powiększą pomieszczenie. 

domek dla lalek

Meble do pokoju dla dziewczynki 

Wybierając meble do pokoju dla dziewczynki najlepiej postawić na jedną kolekcję, dzięki której nasza aranżacja będzie spójna. Podobnie jak w przypadku ścian, warto zdecydować się na takie meble, z których nasze dziecko prędko nie wyrośnie. Regulowane biurko i krzesło, szafa, którą można modyfikować – to tylko kilka przykładów na to, w jaki sposób możesz zaoszczędzić kupując meble na lata. Neutralna kolorystyka będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ meble w kolorze białym lub jasnego drewna z łatwością wpiszą się niemal w każdą aranżację. 

Oświetlenie i dodatki 

Jak już wspomnieliśmy, w aranżacji pokoju dla dziewczynki powinna panować spójność i to ją powinniśmy wziąć pod uwagę dobierając oświetlenie i dodatki. W takim pomieszczeniu powinno znaleźć się co najmniej kilka źródeł światła. Wisząca lampa o rozproszonym strumieniu będzie tu oczywiście centralnym punktem oświetlenia, ale może się również przydać lampka nocna przy łóżku oraz lampka do nauki przy biurku. Z pomocą dodatków możemy stworzyć pokój, który będzie przytulny i atrakcyjny dla dziecka. Idealne w tej roli mogą się okazać tekstylia, np. miękkie poduszki, zasłony, włochaty dywan czy pufa na podłodze. Oprócz tego nie może zabraknąć dekoracji ściennych (szczególnie w przypadku ścian pomalowanych jednolitą farbą) takich jak kolorowe plakaty, obrazy czy naklejki, np. w kwiaty lub postaci z bajek. Pluszaki i maskotki, małe i duże, to kolejny pomysł na ocieplenie aranżacji pokoju, które nasze dziecko na pewno pokocha. 

Strefa nauki i kącik zabaw 

Nasz artykuł poświęcony jest przede wszystkim aranżacji pokoju dla dziewczynki w wieku wczesnoszkolnym, dlatego powinniśmy poruszyć kwestię jego podziału na strefy. Dziecko, które wkracza w szkolny etap, potrzebuje więcej miejsca do nauki, ale wciąż nie może obejść się bez zabawy. Wydzielenie stref dla poszczególnych aktywności jest więc kluczowe, aby pokój naszego dziecka był w pełni funkcjonalny. Plac do zabawy najlepiej zorganizować w centrum pokoju, dzięki czemu dziecko będzie miało znacznie większą swobodę ruchów, bawiąc się domkiem dla lalek czy drewnianą kolejką. Organizując strefę do nauki, na którą będzie się składało przede wszystkim biurko z lampką i wygodne, regulowane krzesło, pamiętaj, aby nie lokalizować jej tuż przy oknie. Takie usytuowanie biurka się nie sprawdzi, ponieważ światło słoneczne może oślepiać, i tym samym przeszkadzać w nauce Twojemu dziecku. 

tapeta w motyle

Tworzymy wnętrza, które przyciągają wzrok

Jeśli i Ty stoisz przed wyzwaniem, jakim jest urządzenie wymarzonego pokoju dla swojego dziecka, ale nie wiesz od czego zacząć, możemy Ci w tym pomóc. Nasz zespół utalentowanych projektantów z NARYSUJEMY stworzy projekt domu lub mieszkania idealnie dopasowanego do Twoich wnętrz. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz wiedza pozwalają nam spełniać oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Działamy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie na terenie całej Polski.  

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić pokój dla ośmioletniej dziewczynki?

W pokoju dla 8–latki powinna znaleźć się przestrzeń zarówno do nauki, jak i zabawy. Taka aranżacja nie może obejść się bez wygodnego krzesła z biurkiem oraz kącika do zabawy. Wybierając meble trzymajmy się jednej kolekcji, aby stylistyka wnętrza była spójna. Kolorystyka powinna być w neutralnych barwach, aby posłużyła naszemu dziecku na dłużej. Nie należy również zapominać o dekoracjach oraz tekstyliach, które ożywią i ocieplą aranżowaną przestrzeń.  

W jakich kolorach powinien być pokój dla dziewczynki?

Kolorystka pokoju dla dziewczynki jest dowolna – możemy postawić na dziewczęcy kolor różowy lub bardziej neutralne barwy, takie jak biel, szarość czy beż, które będą “rosły” razem z naszym dzieckiem. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar i wybierać maksymalnie dwa kolory, które dobrze się ze sobą łączą. 

Jak ozdobić pokój dla dziewczynki?

Przyozdabiając ściany pokoju dla dziewczynki możemy użyć takich dekoracji jak: kolorowe plakaty, obrazki oraz naklejki – dostępne w różnych kształtach i wzorach, np. kwiatów, gwiazdek lub postaci z bajek. Oprócz tego naszą aranżację dopełnią miękkie poduchy, zasłony czy gruby dywan ocieplając wizerunek pokoju. Dobierając dodatki możemy trzymać się kolorystki ścian i mebli lub zdecydować się na inny kolorystyczny akcent, szczególnie jeśli pokój pomalowany jest w kolorze białym, szarym lub beżowym.