ARANŻACJA POKOJU DLA NASTOLATKA

szara ściana

JAK URZĄDZIĆ POKÓJ MŁODZIEŻOWY

Pokoje młodzieżowe to miejsca, które muszą spełniać wiele funkcji. Są zarówno sypialnią, miejscem nauki, jak i rozrywki. Jednak, co najważniejsze, muszą odzwierciedlać zainteresowania i gust nastolatka. W przeciwieństwie do pokojów dla najmłodszych dzieci, młodzież powinna mieć decydujący głos w procesie aranżacji. Pozwolenie naszemu dziecku na wybór kolorów, stylu i materiałów to sposób na stworzenie przestrzeni, w której będzie czuć się swobodnie. Dlatego, aby stworzyć idealny pokój dla nastolatka, warto wziąć pod uwagę kilka zasad i inspiracji.

ściany w pasy

POKÓJ DLA NASTOLATKA – STREFA SYPIALNIANA

Sypialnia jest miejscem, gdzie nastolatek powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie. Istotnym elementem jest łóżko. Powinno ono mieć odpowiednią szerokość, przynajmniej 90 cm, a najlepiej, jeśli będzie to łóżko z dodatkowym miejscem do spania, które umożliwi nocowanie przyjaciołom dziecka. Nastolatki często czytają książki w łóżku, dlatego niezastąpiona jest lampka nocna na ruchomym ramieniu, która pozwala skierować światło na wybrany obszar. W pobliżu łóżka warto również umieścić szafkę nocną lub półkę, na której można odłożyć książki czy telefon. Dodatkowo miękki zagłówek, wykonany z poduszek lub innych materiałów sprawi, że sypialnia nabierze przytulnego charakteru.

szara ściana

MIEJSCE DO NAUKI

Kącik do nauki jest nieodzownym elementem pokoju nastolatka, zwłaszcza jeśli chodzi o starsze klasy szkoły średniej. Wygodne biurko z odpowiednio dobranym krzesłem to klucz do efektywnej nauki. Dziecko powinno mieć zapewnioną wygodną pozycję, która nie będzie wpływać negatywnie na zdrowie. Wybierając biurko, zwróćmy uwagę na jego rozmiar i funkcjonalność. Duży blat umożliwi rozłożenie książek, zeszytów i innych materiałów edukacyjnych. Ważne jest także zachowanie porządku, dlatego modele z szufladami lub szafkami są bardzo praktyczne. Nad biurkiem warto zamontować nadstawki lub półki, aby można było przechowywać rzeczy w zasięgu ręki. Kącik do nauki powinien znajdować się w pobliżu okna, by zapewnić dostęp do naturalnego światła. Odpowiednie oświetlenie to kolejny ważny element, które pomaga w koncentracji i komforcie podczas nauki.

KOLORY ŚCIAN I DODATKI

Dobór kolorów ścian może znacząco wpłynąć na atmosferę pokoju nastolatka. Warto postawić na barwy, które są lubiane przez młodzież. Popularne są soczyste i wyraziste kolory, które podkreślają młodzieżowy charakter pomieszczenia. Jednak trzeba uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni zbyt wieloma kolorami – zbyt intensywne barwy mogą sprawić wrażenie chaosu. Dlatego warto ograniczyć intensywne kolory do jednej lub dwóch ścian, zachowując pozostałe w neutralnych odcieniach, takich jak biel, szarość czy beż. Intensywne kolory mogą znaleźć się natomiast w dodatkach, takich jak:

  • pościele i narzuty,
  • obrazy i plakaty,
  • poduszki i koce,
  • pojemniki i organizery,
  • gadżety i kolekcje.
srebrna lampa podłogowa

PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA

W pokoju młodzieżowym warto również zadbać o praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie nastolatka. Wiele młodzieżowych pokojów jest ograniczonych pod względem przestrzeni, dlatego ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Szafy z przesuwanymi drzwiami lub rozsuwanymi regałami to dobre rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce. Dzięki temu można zyskać dodatkową przestrzeń na inne elementy wyposażenia, takie jak biurko czy strefa relaksu. Przykładem praktycznego rozwiązania jest również wykorzystanie miejsca pod łóżkiem, gdzie można umieścić pojemne szuflady na ubrania czy inne rzeczy.

PROFESJONALNY PROJEKT POKOJU NASTOLATKA

Skorzystanie z doświadczonego projektanta wnętrz z NARYSUJEMY przy urządzaniu pokoju nastolatka to gwarancja udanej aranżacji. Nasz projekt uwzględni indywidualne potrzeby i styl młodego mieszkańca, tworząc przestrzeń, która zachęca do nauki i relaksu. Profesjonalny architekt wnętrz zadba o optymalne wykorzystanie przestrzeni i estetyczny wygląd, eliminując stres związany z samodzielnym projektowaniem. Nasze usługi realizujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie funkcje musi łączyć pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowy musi łączyć funkcje sypialni, miejsca do nauki oraz strefy relaksu i rozrywki.

Co jest niezbędne w miejscu do nauki w pokoju nastolatka?

W miejscu do nauki ważne są wygodne biurko z krzesłem, dostęp do światła dziennego, duży blat i dobre oświetlenie.

Jakie style aranżacji można wybrać do pokoju nastolatka?

Wybór stylu aranżacji zależy od preferencji młodego mieszkańca, ale popularne są m.in. nowoczesny, skandynawski, industrialny oraz minimalistyczny.