Image Alt

KREATYWNOŚĆ I WYGODA – URZĄDZAMY POKÓJ DZIECKA

pokój dziecka

Pokój, który będzie inspiracją

Projektowanie pokoju dla dziecka może dostarczyć rodzicom sporo problemów. Jednak jeśli wiemy, jak zaprojektować ekscytujące i funkcjonalne wnętrze, zachwyt naszej pociechy z pewnością wynagrodzi nam cały trud. Jak stworzyć miejsce, które nie tylko zaspokoi wszystkie potrzeby dziecka, ale także pomoże mu rozwijać wyobraźnię, ciekawość świata i będzie zapewniało bezpieczeństwo? 

pokój dziecka

Dobro dziecka to priorytet

Przy tworzeniu projektu dziecięcego pokoju, najważniejsze jest samo dziecko. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę jego potrzeby, zainteresowania, preferencje i wiek. Jeśli dziecko jest odpowiednio duże, warto skonsultować z nim niektóre decyzje. Nie muszą to być kwestie najważniejsze, ale warto dodać do pokoju kilka dodatków w jego ulubionym kolorze. Pamiętajmy też o zostawieniu odrobiny wolnej przestrzeni, którą dziecko może samo zaaranżować. To bardzo ważne, żeby wystrój oddawał charakter przyszłego mieszkańca pokoju.

Nasze pociechy stale rosną i zmieniają się. Spróbujmy stworzyć wnętrze, które posłuży nam przez wiele lat i będzie łatwe do ponownej aranżacji. Charakter dziecka możemy odzwierciedlić na przykład za pomocą naklejek na okno, pościeli i poszewek na ozdobne poduszki.

Jakościowe materiały – bezpieczne i trwałe

Innym ważnym aspektem jest kwestia czystości i konserwacji pokoju  – mebli i ścian. Jak wiadomo dzieci brudzą, potrafią też czasem coś zniszczyć. Aby pokój służył jak najdłużej, zwróćmy uwagę na materiały, których planujemy użyć. Nie musimy jednak unikać naturalnych materiałów. Wbrew pozorom dobre drewno potrafi być wytrzymalsze od taniego plastiku. Dywan powinien być odporny na pranie – na przykład wykonany z sizalu. 

Ściany możemy pomalować farbą lateksową, która, dzięki domieszce kauczuku, jest odporniejsza na szorowanie i mycie. Możemy zdecydować się na specjalną farbę o nietypowych właściwościach, taką jak farba magnetyczna, która umożliwia przyczepianie do niej magnesów. Alternatywą jest też farba tablicowa, po której można rysować kredą. To praktyczne rozwiązanie pozwoli nam stworzyć bardziej urozmaiconą i angażującą przestrzeń. Sprzyja to rozwojowi dziecka i pozwala obudzić jego kreatywność. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie. W pokoju dziecka nie powinny znaleźć się żadne meble ani przedmioty, do wyprodukowania których użyto toksycznych składników, dlatego dokładnie sprawdźmy skład farb przed zakupem.

Miejsce wielofunkcyjne

Pokój naszego dziecka nie jest tylko sypialnią. Musi sprzyjać wysypianiu się, spełniając równocześnie szereg innych funkcji. Powinniśmy zapewnić dziecku miejsce do nauki, zabawy, przechowywania własnych rzeczy czy ubierania się. Aby pomieszczenie spełniało wszystkie te zadania, dobrym pomysłem będzie podzielenie go na konkretne strefy. W jednej z nich zaplanujmy miejsce do zabawy i nauki. W przestrzeni do spania postawmy wygodne łóżko.

W obu tych strefach musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie  – dziecko potrzebuje dobrego, mocnego światła do wieczornej nauki lub czytania książki. W pokoju naszej pociechy powinno znaleźć się kilka źródeł światła – światło górne, lampka nocna i lampka na biurku. Oświetlenie jest o tyle ważne, że brak dobrej widoczności może wpłynąć na pogorszenie się stanu wzroku u dziecka. 

Zaplanujmy także system przechowywania zabawek. Choć regał pełen dziecięcych książeczek i przytulanek wygląda świetnie, utrzymanie na nim porządku, może być męczące. Alternatywą może być zamykana szafa, komoda lub po prostu kosze, poustawiane na półkach. Wrzucenie zabawek do kosza po skończonej zabawie pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu na sprzątaniu.

Kolorystyka – ożyw swoją wyobraźnię

Kolory w pokoju dziecka są naszym sprzymierzeńcem. Stymulują mózg dziecka, angażują je i umilają zabawę. Tradycyjnie pokoje chłopców są niebieskie a dziewczynek różowe, ale nie musimy trzymać się tych utartych schematów. Ważne, żeby kolory pasowały do siebie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie jednego koloru przewodniego i znalezienie dodatków w tym odcieniu. Powinniśmy raczej unikać białych i beżowych barw, głównie ze względu ich niepraktyczność i skłonność do zabrudzeń. Jeśli koniecznie chcemy utrzymać pokój dziecka w stylu podobnym do reszty naszego stonowanego domu, możemy oczywiście użyć neutralnych, ziemistych kolorów, ale postarajmy się je nieco ożywić barwnymi dodatkami – kolorem pościeli, ramek na zdjęcia czy dywanu. Dobrym pomysłem na dodanie koloru jest powieszenie na ścianach obrazków dziecka.

pokój dziecka

Projekt pobudzający kreatywność

W sypialni dziecka istotną rolę odgrywają nie tylko funkcjonalność i kolory. Pamiętajmy, że nasza pociecha wciąż się rozwija, dlatego istotne jest, żeby ułatwić jej ten proces. Oto kilka pomysłów na ozdoby, które nie tylko udekorują wnętrze, ale też wspomogą rozwój kreatywności u dziecka: 

  • Tablice na ścianie, na których dziecko może malować, pozwolą mu rozwijać wyobraźnię. Oprawione w drewnianą ramkę, stworzą dla dziecka przestrzeń do wyrażania siebie a powstałe rysunki ładnie ozdobią ściany. 
  • Do pokoju mniejszego dziecka możemy wstawić małe tipi, na wzór tych indiańskich lub inny namiot, służący za kryjówkę. Wykreuje przytulną przestrzeń i stworzy ciekawe miejsce do zabawy dla dziecka. 
  • Mapa lub globus przydadzą się do nauki, ale pomogą również wzbudzić w dziecku ciekawość świata. Dodatkowo ładnie udekorują przestrzeń. 
  • Jeśli mamy miejsce a dziecko jest wystarczająco duże, możemy rozważyć powieszenie w pokoju huśtawki lub niewielkiego hamaka. Rozwiną zdolności motoryczne dziecka. Elementy te są dostępne w wielu kolorach i formach, będą więc pasować do pokoju w każdym stylu. 
  • Naklejki na ścianie dodadzą pokojowi kolorów. Najlepiej dobrać je według konkretnego motywu, by tworzyły spójną kompozycję. 

Zaprojektuj wnętrze razem z nami!

Jeśli chcesz, by twoje dziecko mogło cieszyć się funkcjonalnym i przytulnym pokojem, a nie jesteś pewien, jak taki zaprojektować, możesz poprosić o pomoc projektanta. Specjaliści NARYSUJEMY chętnie przyjdą ci z pomocą!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Projekt pod rodziców czy dziecko?

Przy tworzeniu projektu dziecięcego pokoju, najważniejsze jest samo dziecko. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę jego potrzeby, zainteresowania, preferencje i wiek.

Co koniecznie powinno znaleźć się we wnętrzu pokoju dla dziecka?

Pokój naszego dziecka nie jest tylko sypialnią. Musi sprzyjać wysypianiu się, spełniając równocześnie szereg innych funkcji. Powinniśmy zapewnić dziecku miejsce do nauki, zabawy, przechowywania własnych rzeczy czy ubierania się.