Image Alt

Jak urządzić pokój dziecięcy? 

pokój dziecka

Kreatywna aranżacja 

Miejsce o szczególnej przestrzeni, wyjątkowych kolorach i pobudzonej wyobraźni to pokój dziecięcy. Urządzenie jego wnętrza jest nie lada wyzwaniem. W tym pomieszczeniu dziecko spędza najwięcej czasu, dlatego musi się czuć w nim bezpiecznie i komfortowo. Bardzo ważne jest to, aby uwzględnić jego oczekiwania i nie skupiać się tylko na własnych wyobrażeniach. Jak stworzyć funkcjonalny pokój dla dziecka? Mamy dla Ciebie 10 podpowiedzi, jak zaaranżować jego wnętrze.  

1. Dopasuj wystrój pokoju do wieku dziecka  

Należy wziąć pod uwagę potrzeby dziecka i etap rozwoju, na którym się znajduje. Meble do pokoju niemowlaka powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Elementy, które muszą się w nim znaleźć to: łóżeczko, przewijak, komoda i fotel do karmienia. Inne potrzeby będą miały nieco starsze dzieci – więcej miejsca na zabawę i zabawki. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń do nauki.  

2. Dokonaj podziału na strefy funkcjonalne 

Urządzając pokój dla dziecka, musimy mieć na uwadze kilka funkcji, które powinien spełniać. Dlatego warto podzielić pomieszczenie na 3 podstawowe strefy:  

  • sen – łóżeczko dla niemowlaka musi mieć barierki ochronne i regulowaną wysokość. Bez względu na wiek, każde dziecko powinno posiadać dobrej jakości materac. Dla starszych, prócz klasycznych modeli łóżek, warto sięgnąć również po takie w postaci samochodu, domku lub namiotu, 
  • zabawa – w przypadku przedszkolaków, dobrym rozwiązaniem będzie piankowa mata, kolorowy dywan lub mały stolik z krzesełkami. Starsze dzieci będą potrzebowały odpowiedniej przestrzeni, która będzie dopasowana do ich zainteresowań, dlatego najlepiej spytać ich o zdanie, 
  • nauka – podstawowym elementem w tej strefie jest biurko – młodszym dzieciom będzie służyć do rysowania i pisania pierwszych liter, z kolei starszym do odrabiania lekcji. Powinno być dopasowane do wzrostu dziecka. Należy również dobrać odpowiednie krzesło do biurka, aby nie obciążało kręgosłupa. 

3. Staraj się kształtować u dziecka poczucie estetyki 

Pokój dziecięcy powinien być praktyczny i funkcjonalny, ale zarazem przytulny. Dlatego już od najmłodszych lat można zacząć starać się kształtować u dziecka poczucie estetyki. Jeżeli otoczenie będzie atrakcyjne wizualnie, wokół niego będą znajdować się piękne kolory i przedmioty, pozwoli to na rozwinięcie wyobraźni i zainteresowań dziecka. 

4. Pomyśl o potrzebach swojego dziecka 

Pokój powinien być tak zaprojektowany, aby dziecko czuło się w nim dobrze. Zatem musimy liczyć się z ich zdaniem. Motywy chmurek, gwiazdek i zwierzątek świetnie sprawdzą się w pokojach dla najmłodszych dzieci.  W przypadku starszych dzieci, kolory ścian, rodzaj mebli czy motyw przewodni mogą wybrać samodzielnie. Ważne, by urządzić go zgodnie z ich zainteresowaniami.  

konik na biegunach, dywan

5. Postaw na wyraziste i kolorowe akcenty 

Nie każdy pokój dziecięcy musi być jaskrawy i kolorowy, jednak warto eksperymentować. Mocniejszy akcent kolorystyczny na pewno ożywi i rozweseli jego wnętrze. Z kolei najczęściej sprawdzają się lekkie i neutralne barwy, które pasują do wszystkiego. Aby dziecko mogło wyrazić się poprzez rysowanie na ścianie, doskonałym pomysłem jest farba tablicowa. Poza tym, można także zaopatrzyć się w tapety zmywalne. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. 

6. Wybierz odpowiednie meble 

Meble przede wszystkim muszą być funkcjonalne i bezpieczne, ale także powinny tworzyć spójną całość z resztą pomieszczenia. Niezbędnym elementem u małych dzieci będą kosze i pudła, które posłużą do przechowywania zabawek. U starszych dzieci, świetnie sprawdzą się modułowe regały na książki i zabawki.  

regał z półkami, łóżko

7. Zadbaj o klimat 

Aby wprowadzić odpowiedni klimat do wnętrza pokoju dziecięcego, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju dodatki. Urządzając pokój dziewczynce, można skorzystać z wzorzystych tapet, kolorowych narzut, poduszek oraz zasłon z falbankami. W przypadku chłopców, najlepiej postawić na wyraziste akcenty, które będą nawiązywać do ich pasji, jak sport czy samochody. Ważne, by wszystkie te dodatki i akcesoria odnosiły się do zainteresowań dziecka i mogły rozwijać ich wyobraźnię. 

8. Zastosuj właściwe oświetlenie 

Należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu, które będzie umożliwiało dziecku naukę i zabawę. Nie musimy zatrzymywać się na jednym źródle światła, może być ich kilka, np. lampa sufitowa jako ta podstawowa, lampka nocna przy łóżku oraz lampka do nauki przy biurku.  

9. Stwórz wyjątkową przestrzeń 

Postarajmy się zrobić wszystko, aby dziecko czuło się dobrze w swoim pokoju, ponieważ to w nim będzie spędzać bardzo dużo czasu. Warto postawić na te bardziej nietypowe i oryginalne pomysły. Namiot tipi, podwieszana huśtawka, łóżeczko z antresolą lub fototapeta może okazać się idealnym sposobem na rozwijanie swoich zainteresowań czy samodzielnej zabawy. 

namiot dziecięcy tipi

10. Pozwól dziecku na twórczą inwencję 

Z pewnością to rodzice dbają o bezpieczeństwo i funkcjonalność pokoju dziecięcego, jednak pozostała przestrzeń powinna być dostosowana do potrzeb i oczekiwań każdego dziecka. Z wiekiem te gusta będą się zmieniać, dlatego ważne jest, aby mogły je rozwijać.  

Pokój dziecięcy na miarę marzeń 

Urządzenie pokoju dziecięcego to zapewne ważna sprawa dla rodziców. Każda z powyższych rad może ułatwić jego aranżację. Jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby dziecko czuło się w nim bezpiecznie i było dostosowane do jego oczekiwań, a nie rodziców.  

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla swojego dziecka, zespół profesjonalistów chętnie Ci w tym pomoże. NARYSUJEMY realizuje projekty na terenie Warszawy i okolic, a online nawet w całej Polsce.  Gorąco zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

Jakie kolory do pokoju dla dziecka?

Najczęściej sprawdzają się lekkie i neutralne barwy. Warto jednak postawić także na wyraziste i kolorowe akcenty, które ożywią i rozweselą wnętrze pokoju dziecka. 

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

U małych dzieci należy skorzystać z różnego rodzaju koszy i pudeł, w których będą przechowywane zabawki. W przypadku starszych, warto zaopatrzyć się w modułowe regały na książki i zabawki. Meble do pokoju dziecięcego mają być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. 

Jakie dodatki do pokoju dla dziecka?

W zależności od płci dziecka, możemy zaopatrzyć się w różne dodatki, które nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu. Urządzając pokój dziewczynki, warto skorzystać z wzorzystych tapet, poduszek, kolorowych narzut i zasłon z falbankami. Wyraziste akcenty, nawiązujące do pasji i zainteresowań, tj. sport i samochody, idealnie sprawdzą się u chłopców.