POKÓJ DLA WIELBICIELA MUZYKI

pokój muzyczny

Dla kogo pokój muzyczny?

Osobne, odpowiednio wygłuszone pomieszczenie dla osoby grającej na instrumencie lub uczącej się śpiewu, to spełnienie marzeń. To również doskonały pomysł dla tych, którzy relaksują się przy słuchaniu muzyki. Sprawdź, jak dobrze wydzielić taką przestrzeń oraz jakie kryteria muszą zostać spełnione, by pokój był funkcjonalny i zapewniał odpowiednie wrażenia dźwiękowe.

pokój muzyczny, instrumenty muzyczne, lamele, pokój muzyczny, studio

Akustyka – jak przystosować pomieszczenie?

Bardzo ważny przy wydzielaniu pokoju muzycznego jest jego rozmiar. Należy unikać pomieszczeń, które swoim kształtem przypominają kwadrat oraz tych, które są bardzo wąskie. Dźwięk nie może ulegać rozproszeniu, więc przestrzeń nie powinna być również zbyt przestronna. Idealną akustykę można uzyskać realizując tak zwaną “złotą proporcję”, polegającą na harmonijnym stosunku dłuższej ściany do krótszej, którą wykorzystuje się w architekturze wnętrz.

Kluczowe jest dobre wygłuszenie pomieszczenia. Używamy do tego materiałów dźwiękochłonnych, takich jak pianki i panele akustyczne. Dobrze sprawdzi się też gruby, miękki dywan lub wykładzina oraz masywne zasłony, najlepiej z materiałów typu len czy aksamit. Dodatkowo, jeśli w pokoju muzycznym będą znajdować się instrumenty perkusyjne, generujące wiele drgań, warto zastosować podłogę pływającą.

Nie należy zapominać także o meblach. W pokoju muzycznym mogą znaleźć się tapicerowane fotele, sofa lub pufy. Zrezygnować powinniśmy jednak z wszelkich szklanych rozwiązań: obrazów, gablot, wazonów, luster czy stolików.

Wyciszenie pokoju to najważniejsza zasada przy izolacji akustycznej, dlatego trzeba skupić się na wszystkich potencjalnych miejscach w pokoju, przez które dźwięki mogłyby wydostawać się na zewnątrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatkowe zabezpieczenie drzwi oraz okien.

murowana ściana. lamele, instrumenty muzyczne we wnętrzu, pokój muzyczny, studio

Wystrój w pokoju muzycznym

Aranżacja pomieszczenia służącego do słuchania muzyki lub gry na instrumencie musi uwzględniać jego funkcjonalność oraz urządzenie w taki sposób, by nie rozpraszał uwagi użytkownika. Warto więc stosować kolory jednolite i stonowane, takie jak beż, szarość, czerń, krem czy brąz. Jeśli chcemy nadać miejscu nieco charakteru, dobrze będzie powiesić kilka plakatów z motywem muzycznym lub tematyczny zegar. Korzystnym rozwiązaniem będzie także ustawienie regału na płyty lub książki, co pozwoli wprowadzić porządek oraz spełni dodatkową funkcję akustyczną i designerską.

Nieco bardziej oczywistym jest powieszenie słuchawek, które służyć będą codziennemu użytkowi, jak również będą dodatkiem dekoracyjnym pomieszczenia. Warto je odpowiednio wyeksponować, stosując specjalny stojak lub uchwyt. Z pewnością przyciągnie to uwagę gości i zaznaczy charakter wnętrza.

Sprzęt muzyczny w pokoju

syntezator, mikrofon, słuchawki, pokój muzyczny, studio

Trudno się nie zgodzić, że najważniejszym elementem w pokoju muzycznym jest sprzęt audio oraz ewentualnie instrumenty, których potrzebujemy. Wszelkiego rodzaju gitary, skrzypce, talerze perkusyjne można powiesić na specjalnych haczykach. Dzięki temu uzyskamy możliwość szybkiego sięgania po potrzebne sprzęty a dodatkowo pokój zyska na charakterze. Kluczowym jest też rozmieszczenie głośników oraz kolumn nagłośnieniowych. Ich ustawienie powinno tworzyć trójkąt równoboczny. A odległość nie może przekraczać 3,5m oraz być mniejsza niż 1,5m.

STWÓRZ FUNKCJONALNE I PIĘKNE WNĘTRZE

Bez wątpienia pokój muzyczny to ogromne wyzwanie aranżacyjne. Warto zatem skonsultować projekt takiego pomieszczenia z fachowcami, którzy doradzają i zaaranżują całe wnętrza mieszkań i domów. Specjaliści z NARYSUJEMY działają stacjonarnie w warszawskim biurze oraz zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak wyciszyć pokój?

Aranżując pokój muzyczny, należy zadbać o dobrą izolację pomieszczenia. Szczególnie istotne jest zastosowanie na ścianach paneli i gąbek akustycznych. Dodatkowo na oknach powinny znaleźć się masywne zasłony. Dobrze na akustykę działa także położenie grubego, miękkiego dywanu na podłodze.

Jakie wymiary powinien mieć pokój muzyczny?

Mogłoby się wydawać, że na pokój muzyczny trzeba wygospodarować jak największą przestrzeń. Nic bardziej mylnego. Dobrze sprawdzą się średnie i małe pomieszczenia. Najlepiej, gdy wnętrze ma kształt prostokąta a ściany są odpowiednio wygłuszone.

Jak wygospodarować pomieszczenie muzyczne?

Pokój muzyczny dobrze jest wydzielić w piwnicy, garażu lub na poddaszu użytkowym. Wyraźne oddzielenie go od pozostałej części, pozwoli zmniejszyć ilość drgań, docierających do wnętrza domu.

Jakie meble do pokoju muzycznego?

W pomieszczeniu do słuchania muzyki, najlepiej ustawić wygodne, tapicerowane fotele lub sofę. Regał bez szklanych elementów pozwoli na zapanowanie nad przechowywaniem płyt, książek, a dodatkowo poprawi akustykę pokoju.