8 PORAD, KTÓRE POMOGĄ UNIKNĄĆ PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW ARANŻACYJNYCH

zamyślony mężczyzna stojący koło gniazdka elektrycznego

JAK UNIKNĄĆ BŁEDÓW PODCZAS URZĄDZANIA DOMU

Marzysz o idealnej, funkcjonalnej przestrzeni? Czeka Cię remont i zastanawiasz się, od czego zacząć? Zanim przejdziesz do działania, zastanów się, jak zaaranżować swoje cztery kąty, aby spełniały Twoje oczekiwania oraz potrzeby. Proces projektowania przestrzeni mieszkalnej nie należy do najprostszych, dlatego bardzo łatwo o popełnienie kilku błędów. W poniższym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć problemów w przyszłości.

Balans

Kierując się zasadą „co za dużo, to niezdrowo” unikaj nadmiaru gromadzenia rzeczy w pomieszczeniach. Zbyt duża ilość różnego rodzaju przedmiotów stwarza atmosferę chaosu i sprawia wrażenie ciągłego bałaganu. Przestrzenie, w których króluje zbyt duża ilość barw, dekoracji czy mebli często przytłaczają swoim wyglądem. Brak odpowiednio utrzymanego balansu i nieadekwatna ilość przedmiotów do możliwości przestrzennych przynosi konsekwencje w estetyce, jak i emocjach. Wystrój wnętrza ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie, dlatego pamiętaj o zachowaniu równowagi.

zdjęcie pokoju ozdobionego roślinami

Dostęp do prądu                                   

Zaplanowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej stanowi jeden z najbardziej powszechnych problemów. Warto się nad nim zastanowić i poświęcić temu tematowi nieco więcej czasu. Poza walorami estetycznymi mieszkanie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Wiele osób decyduje się na zbyt dużą ilość gniazdek, co przekłada się przede wszystkim na większe koszty. Jak to zrobić, aby zaoszczędzić nerwy i pieniądze? Na początku zastanów się, jak wygląda Twoja codzienna rutyna i w jakich miejscach najczęściej przebywasz. Następnie odpowiedz sobie na podstawowe pytania, takie jak:

  • Gdzie będzie stał czajnik?
  • Gdzie spędzam czas z laptopem?
  • Gdzie najczęściej ładuję telefon?
  • Gdzie będzie stała choinka?

Zaplanuj rozmieszczenie instalacji elektrycznej względem swoich potrzeb oraz sprzętów, a unikniesz niepotrzebnych błędów.                        

Gra światła

Światło w przestrzeni mieszkalnej odgrywa bardzo ważną rolę. Oddaje charakter, nadaje klimat, oddziela strefy w pomieszczeniach, a także stanowi element dekoracyjny. Jedno główne źródło światła w centralnym punkcie mieszkania to już przeszłość. Dzisiejszy rozwój technologii pozwala nam na operowanie światłem w taki sposób, aby wzbogacić aranżacje i wykorzystać innowacyjne możliwości oraz nowoczesne rozwiązania materiałowo–konstrukcyjne. Projektując swoje wnętrze pamiętaj o zasadzie trzech źródeł światła, a mianowicie: główne, boczne oraz dodatkowe. Weź pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, to jakie czynności będą w nim wykonywane i możliwość dopasowania intensywności światła do Twoich potrzeb czy nastroju. To właśnie jego rozproszenie ma największy wpływ na klimat danego miejsca.                                                                                                                        

Postaw na spójność

Kolejnym często powielanym błędem jest brak zachowania jednego, konkretnego stylu w aranżacji wnętrza. Szeroki wybór pomiędzy odmiennymi od siebie stylami nie pomaga w podjęciu decyzji. Najbardziej popularne w ostatnich latach style to: skandynawski, rustykalny, industrialny, glamour, vintage, klasyczny, art déco, nowoczesny i minimalistyczny. Najprostszym sposobem na uniknięcie błędu jest skorzystanie z usług profesjonalistów lub zachowanie konsekwencji w wyborze jednego lub dwóch z nich. Jeżeli decydujesz się na połączenie różnych stylów, postaw na takie, które powiązane są ze sobą wspólnymi cechami lub kolorystyką. To pozwoli na osiągniecie satysfakcjonującego efektu końcowego.

beżowa sofa, stolik kawowy

Wnętrze zgodne z trendami

W dzisiejszych czasach trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko, a na rynku stale pojawiają się nowe, designerskie dodatki. Z uwagi na tempo zmieniającej się mody oraz naszych preferencji ważnym jest urządzenie mieszkania w taki sposób, aby bez dużego wydatku można było je zmodyfikować. Zachowaj umiar i postaw na uniwersalną bazę, która pozwoli Ci na efektywne dekorowanie przestrzeni. Przy pomocy różnego rodzaju detali możesz je zmieniać zgodnie z obecnymi trendami. W ten sposób unikniesz konieczności remontowania całego mieszkania za każdym razem.                                    

Paleta barw

To, jaki odbiór będzie miała Twoja przestrzeń mieszkalna, zależy w dużej mierze od zastosowanych kolorów. Jasne wnętrza wydają się optycznie większe, lecz wszechobecna biel, czy ostatnio bardzo popularny beż, mogą być dla niektórych zwyczajnie nudne. Barwa ścian będzie stanowić tło dla całego wyposażenia domu, dlatego w pierwszej kolejności przemyśl, jaki wybierzesz styl mebli i dodatków. Dopiero wtedy zadecyduj o kolorze ścian. Przy pomocy harmonijnego połączenia kolorów lub zastosowania kontrastów można w łatwy sposób ożywić aranżację.

Puste ściany

Nawet w minimalistycznych wnętrzach warto zastosować elementy dekoracyjne na ścianach. Często popełnianym błędem jest brak dodatków w postaci obrazów, ozdób ściennych czy też zasłon, które wpływają na charakter i nastrój danego miejsca. Puste ściany sprawiają bowiem, że pomieszczenie jest surowe i mało przytulne. Dodatkowym atutem jest możliwość upiększenia ścian, np. przy pomocy sztukaterii ściennej.

Nie rezygnuj z roślin

Nie od dziś wiadomo, że naturalne rośliny hodowane w domach posiadają wiele zalet, tj. mogą służyć jako wypełnienie wnętrza, oczyszczają oraz zwiększają wilgotność powietrza, a także mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Zieleń działa odprężająco na nasze samopoczucie. Poza tym rośliny doskonale wypełniają przestrzeń, a także mogą być piękną ozdobą każdego wnętrza.

rośliny w donicach

PROFESJONALNE PODEJŚCIE DO ARANŻACJI WNĘTRZ

Jeżeli chcesz uniknąć wyżej wymienionych błędów przy urządzaniu swojego wnętrza, skontaktuj się z nami! W NARYSUJEMY wiemy, jak stworzyć przestrzeń praktyczną a zarazem stylową. Dzięki nam zyskasz niepowtarzalny efekt w swoim wnętrzu, który zachwyci nie tylko Ciebie, ale również Twoich bliskich.