STYL LOFTOWY W MIESZKANIU

drewniane meble, szara sofa

Styl loftowy, czyli jaki?

W dzisiejszych czasach poszukujemy odrębności, śledzimy trendy, gonimy za tym, co warte uwagi i ciekawe. Klasyczne aranżacje wnętrz zyskują coraz większą popularność, ale my chcemy postawić na oryginalność. Wybierzmy zatem aranżację mieszkania w stylu loftowym.

Geneza słowa ,,loft” wywodzi się z określenia pofabrycznego budynku. Wszystko zaczęło się od Stanów Zjednoczonych, gdzie budynki traciły na wartości, gdyż nie było zbyt wielu chętnych do wynajmu takiego mieszkania. Dopiero tutejsi artyści, niemający wysokiego budżetu, zainteresowali się tym, co im zostawało. Zaczęli urządzać wnętrza po swojemu, tworzyć pracownie – i tak narodził się styl loftowy, który jest dziś wzorem dla kolejnych projektantów wnętrz.

betonowe panele ścienne, skórzana sofa

Styl loftowy – czym się wyróżnia?

To otwarta przestrzeń, surowość, wysokie sufity oraz duże okna. Wyróżniamy w nim:

  • hard loft,
  • soft loft.

Hard loft to wykonanie aranżacji w budynku pofabrycznym, np. po starym magazynie, hucie czy browarze. Wersja soft loft to mieszkanie, najczęściej w bloku lub szeregowcu, które jest stylizowane na przemysłowe. Taki podział pozwolił mieszkańcom mniejszych pomieszczeń na odtworzenie u siebie stylu, a projektantom poszerzył horyzonty. Najczęściej w takich pomieszczeniach znajdziemy czerwoną cegłę na ścianie, drewno, surowy beton oraz rury, które nie są w żaden sposób zakryte. Dominującym kolorem jest szarość, biel, czerwień, brąz oraz czerń. Nie brakuje dodatków z ciężkiego metalu czy stali, przypominających atrybuty z lat powojennych.

Loft w niewielkim mieszkaniu

Mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z aranżacji wnętrza w stylu loftowym, aczkolwiek wymaga to drobnych zmian. Po pierwsze, należy wyburzyć wszelkie ścianki działowe. Ten styl lubi otwartą przestrzeń – dobrze jest połączyć salon z aneksem kuchennym oraz sypialnią. Jeżeli nie jest to możliwe, warto pomyśleć o przeszkleniu pomieszczeń, aby mieszkanie optycznie poszerzyć.

Oświetlenie

Zaraz po otwartej przestrzeni należy zwrócić uwagę na światło. Jest to główna zasada loftu – im więcej światła (najlepiej naturalnego), tym lepiej. Duże okna, zamontowane od podłogi, aż po sufit oraz brak jakichkolwiek firan czy zasłon. W bloku może to wyglądać trochę inaczej – ze względu na standardowe rozwiązania, których nie wolno zmieniać, warto zadbać o metalowe lub ciemnego koloru ramy.

ceglana ściana, metalowe meble

Dodatki

Obowiązkowymi elementami są surowe dodatki, np. metalowy stół, ciężkie drewniane meble, skórzana kanapa. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie żarówek wiszących jedynie na kablach. Na ścianach warto wyłożyć czerwoną (prawdziwą!) cegłę. W dodatkach zachowujemy minimum, ograniczając się tylko do potrzebnych rzeczy, np. metalowej doniczki, dużego zegara, stalowej półki z książkami, ręcznie robionej dekoracji z terakoty czy lnu.

Dla kogo styl loftowy?

Rosnąca popularność stylu loftowego sprawia, że coraz częściej inspirujemy się nim, dodając elementy, czy mieszając różne style ze sobą. Miłośnicy takiego wykończenia cenią sobie minimalizm, przestrzeń oraz dużą ilość światła. Osoby pracujące w domu będą szczególnie zadowolone z jasnego, naturalnie oświetlonego wnętrza. Styl loftowy wymaga niekiedy kreatywności, np. w odświeżaniu starych mebli, co może stać się przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przeciwnicy tego stylu uważają, że jest on bardzo surowy, sprawia wrażenie chłodu, nie jest przytulny. Nie decydujmy się na niego, gdy mamy w domu małe dzieci, ponieważ metalowe wykończenia mogłyby być dla nich bardzo niebezpieczne.

Zastosowanie loftu jest ponadczasowe oraz bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Jest to styl bardzo uniwersalny, dzięki czemu za pewien czas można przerobić swoje mieszkanie na inny, dostosowując aktualne trendy i upodobania.

kręcone kute schody, ceglana ściana, ciemno szara sofa

STWÓRZ WYMARZONE MIEJSCE, KTÓRE BĘDZIE INSPIROWAĆ

Obecnie projektowanie wnętrz jest bardzo ważną kwestią, ponieważ dom stał się miejscem naszej pracy, spędzania wolnego czasu, odpoczynku oraz nauki. Warto więc podejść do tego z otwartą głową – firma NARYSUJEMY pomoże Ci zaprojektować Twoje wymarzone wnętrze. Zgłoś się do nas, pokaż swoją wizję, a my już zajmiemy się resztą!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Dla kogo styl loftowy?

Miłośnicy takiego wykończenia wnętrza cenią sobie minimalizm, przestrzeń oraz dużą ilość światła. Osoby pracujące w domu będą szczególnie zadowolone z jasnego, naturalnie oświetlonego wnętrza.

Jakie są rodzaje stylu loftowego?

Styl loftowy to otwarta przestrzeń, surowość, wysokie sufity oraz duże okna. Wyróżniamy w nim odmiany hard loft oraz soft loft. Hard loft to wykonanie aranżacji w budynku pofabrycznym, np. po starym magazynie, hucie czy browarze. Wersja soft loft to mieszkanie, najczęściej w bloku lub szeregowcu, które jest takie stylizowane.

Jakie dodatki w stylu loftowym?

W dodatkach zachowujemy minimum, ograniczając się tylko do potrzebnych rzeczy, np. metalowej doniczki, dużego zegara, stalowej półki z książkami, ręcznie robionej dekoracji z terakoty czy lnu.