Surowość i elegancja stylu loftowego 

drewno w loftowych wnętrzach

Kilka słów wstępu 

Styl loftowy zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Stało się tak za sprawą panującego wówczas kryzysu, kiedy to postanowiono zamknąć wiele niegdyś imponująco rozwijających się fabryk. Oryginalne, jednak opustoszałe budynki zamieniły się w pracownie artystyczne, z czasem przestrzenie te przemieniono w mieszkania. Spory metraż pofabrycznych wnętrz wciąż jest niewątpliwie ich ogromnym atutem, stanowi on również wyzwanie dla architektów. Styl loftowy posiada swój niepowtarzalny klimat, jest on też intrygującą zagadką dla miłośników swoistej surowości materiałów, wykorzystywanych do aranżacji industrialnych wnętrz, chcących jednocześnie zachować przytulność i delikatność. 

Prostota i minimalizm 

Nie da się zaprzeczyć, że istotną cechą wnętrz loftowych jest ich okazała przestrzeń, z czym nie spotkamy się w żadnym innym stylu. Powstałe na betonowej bazie pomieszczenia charakteryzują wysokie sufity i duże okna wpuszczające do środka mnóstwo naturalnego światła. Styl ten znany jest z zastosowania ceglanych elementów, które jednocześnie podkreślają jego pochodzenie, czyli: 

  • metal, 
  • rury, 
  • wiszące kable oraz żarówki. 

Wnętrza industrialne słyną ze swojej prostoty i minimalizmu, a surowości nadają im betonowe podłogi czy specjalnie niewykończone ściany. Tak prezentujące się przestrzenie wydają się być niezagospodarowane, jednak ostatecznie imponują swoją przestronnością, stwarzając domownikom idealną strefę, w której mogą odpocząć i spędzić czas z bliskimi.  

Sposób aranżacji także podlega pewnym regułom. Szczególną uwagę przypisuje się tutaj meblom, zwłaszcza znajdującym się w pomieszczeniu stanowiącym przestrzeń wspólną, jakim jest salon. Meble idealnie współgrające ze stylem loft są przede wszystkim minimalistyczne oraz wykonane z materiałów o najwyższej jakości. Są one zaprojektowane tak, by zapewniały domownikom jak najlepszy komfort oraz wizualnie zachęcały do odpoczynku.

We wnętrzach industrialnych spotykamy najczęściej sofy bądź masywne narożniki, koniecznie obite ciemnym materiałem, najlepiej skórą. Taką aranżację warto uzupełnić także o stolik kawowy stanowiący połączenie metalu i drewna lub szkła. Pomieszczenie w stylu loft doskonale dopełni fotel czy innego typu mebel, jak na przykład okazały stół z metalowymi nogami. 

aranżacja pokoju dziennego w stylu loftowym

Stonowana kolorystyka wnętrz 

Paleta barw stylu loftowego jest dość mocno ograniczona. Mamy tu bowiem do czynienia z wszelkimi szarościami oraz bielami betonu i kamienia, co nieznacznie przełamuje charakterystyczna ceglana czerwień. W wyposażeniu wnętrz często spotykamy czerń, głównie w postaci skórzanych czy metalowych dodatków. Nie jest jednak powiedziane, że styl loftowy musi ściśle podążać za trendem bardzo stonowanej kolorystyki, ciekawym rozwiązaniem będzie rozszerzenie jej chociażby o pastelowe odcienie turkusu czy żółci. Barwy te doskonale wpasują się w aranżację i znacznie ocieplą pomieszczenie. Zastosowanie jasnych kolorów dodatkowo optycznie powiększy wnętrze i uczyni je przytulniejszym.  

dominacja stonowanych barw

Zastosowanie charakterystycznych motywów  

W loftowych wnętrzach naturalnie przeważają motywy o stonowanej kolorystyce, czyli kamień i beton, jakie kojarzone są przede wszystkim z epoką industrialną i budynkami poprzemysłowymi. Motywy te doskonale komponują się z metalowymi elementami minimalistycznych mebli, najczęściej są to nogi komód czy też stołów. Tendencja ta dotyczy zwłaszcza nowoczesnych wnętrz. Wszechobecna baza betonowa może jednak przyczynić się do tego, że pomieszczenie zostanie odebrane jako chłodne, dlatego warto zastanowić się nad pewnym rozwiązaniem, jakim jest wprowadzenie do kompozycji drewna. Surowiec ten fenomenalnie łączy się ze stylem loftowym, przyjemnie ocieplając zaaranżowane wnętrze.

Drewno, zwłaszcza w jaśniejszym odcieniu, przełamuje swoistą surowość loftu i kapitalnie współgra z kamieniem czy betonem. Z charakterystycznymi barwami wnętrz loftowych, czyli szarościami, czernią czy czerwienią dobrze komponować się będą również zielenie, występujące w aranżacji pod postacią wszelkiego rodzaju roślin. Idealnie sprawdzą się tutaj kwiaty stojące czy rośliny wiszące. Kluczowym elementem aranżacji wnętrza w stylu loftowym, obok minimalistycznych mebli i rozbudowanej strefy wypoczynkowej są również wszelkie dodatki. 

Nieodzownym elementem każdego salonu urządzonego w stylu loftowym są lampy emitujące światło ciepłe. Taka barwa sprawia, że wnętrze od razu staje się przytulne. Będą tu pasować zarówno lampy stojące, jak i wiszące. Mogą one zawierać drewniane bądź metalowe elementy, zwłaszcza w kolorze czarnym. 

Zimną kompozycję warto dopełnić tekstyliami, dzięki którym domownicy poczują się w swoim domu jeszcze bardziej komfortowo. Mowa tu o miękkich dywanach, najlepiej w neutralnych kolorach oraz posiadających geometryczne wzory. Świetnym sposobem na ozdobienie surowych ścian będzie powieszenie na nich minimalistycznych plakatów, na których zdecydowanie dominuje czerń oraz biel. Obrazy nie muszą jedynie standardowo wisieć na ścianie, nawet postawione na ziemi będą stanowić ciekawą dekorację.  

Prysznic zasłonięty czarną kratą

Ciesz się pięknem swojego domu

Zastanawiasz się nad zmianą aranżacji swojego wnętrza? Nie czekaj i już teraz wprowadź powiew świeżości do swojego domu lub mieszkania! Nasz zespół NARYSUJEMY jest gotów spełnić Twoje wnętrzarskie marzenia na terenie Warszawy i okolic, ale również zdalnie na terenie całego kraju.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak zapoczątkowano styl loftowy?

Styl loftowy zapoczątkowano w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Panujący wówczas kryzys spowodował zamknięcie wielu fabryk. Opustoszałe budynki pofabryczne zaczęto przekształcać w pracownie artystów, a z czasem przemieniono je w mieszkania.

Kto odnajdzie się w loftowym wnętrzu?

Styl loftowy spodoba się przede wszystkim minimalistom ceniącym sobie nowocześnie zaaranżowane przestrzenie. Loftowe wnętrza wybierane są zwykle przez dynamiczne osoby, które z pewnością odnajdą się wśród neutralnych kolorów i prostoty aranżacji.

Jakie są główne cechy industrialnych przestrzeni?

Wnętrza industrialne, czyli pofabryczne, słyną ze swojej przestronności i okazałości, wysokich sufitów czy dużych okien. Wszechobecny beton i kamień nadają wnętrzom surowości, a pomieszczenia aranżuje się w duchu minimalizmu i prostoty. 

Jakie materiały charakteryzują styl loftowy?

We wnętrzach pofabrycznych stosuje się materiały określane jako surowe, czyli beton, kamień czy cegłę. Zimne w odbiorze pomieszczenia ociepla się motywem drewna, które idealnie łączy się z pozostałymi materiałami, tworząc spójną kompozycję.