Styl industrialny – mieszkanie jak opuszczona fabryka

murowana ściana, drewniany stół i krzesła

Początki stylu industrialnego

Styl industrialny inspirowany jest amerykańskimi tendencjami z lat 50. XX wieku. Wiele firm doznało wtedy upadku. Rozpoczęto przekształcanie opuszczonych fabryk oraz terenów przemysłowych w budynki mieszkalne w Nowym Jorku. Zdarzało się, iż pomieszczenia służyły artystom jako pracownie. Później zaczęto wykorzystywać taki styl nawet w pomieszczeniach niemających związku z fabrykami.

Spotyka się tutaj nowoczesny charakter z historią i przedmiotami z drugiej ręki. Mieszkania tego typu są twórcze i oryginalne. Styl industrialny jest niejednoznaczny i łączy ze sobą pozornie niepasujące tendencje.

Nurt ten powinien nadawać pomieszczeniom surowy wygląd. Nawet jeśli działania mają być celowe, a elementy niedokończenia tylko ozdobą. W takiej aranżacji kryje się sekret industrialnych wnętrz.

Styl przemysłowy występuje w dwóch wariantach. Jeden z nich jest bardzo surowy i nie przyjmuje kompromisów. Tutaj cały wystrój powinien być niewykończony, wyglądający jakby pomieszczenie było na etapie prac budowlanych. Drugi typ stylu industrialnego pozwala dopracować pomieszczenie, dołączyć estetyczne dodatki i inne elementy wyposażenia jak dywan czy koce. Taki typjest często połączeniem stylu industrialnego np. z klasycznym.

Barwy industrialne

Barwy stylu industrialnego są neutralne. Głównie występujące toczerń, szarość, iel i beż z domieszką koloru naturalnej cegły, bordo lub butelkowej zieleni. Należy stronić od bogatej kolorystyki i żywych barw.

murowane ściany, belki sufitowe, białe meble kuchenne

Otwarta przestrzeń

Duża ilość wolnej przestrzeni stanowi ważny element tego stylu. Jego celem jest optyczne powiększenie przestrzeni. Ogromne okna sprawiają, że pomieszczenia mają duży dostęp do naturalnego oświetlenia. Stylistyka ta jest jednak odpowiednia nie tylko dla wielkich metraży. Zabiegi mające na celu zyskanie na przestronności sprawiają, że idealnie sprawdzi się na małych powierzchniach. Istotne jest, aby pozbyć się ścian działowym w jak największym stopniu. Ostatecznie można zastąpić ścianę szybami z czarną kratką.

Meble industrialne

Meble w stylu industrialnym mogą być wykonane np. z metalu. W pomieszczeniu może stać metalowa półka na książki. Jeśli meble mają być drewniane, to koniecznie celowo poniszczonelub meble z drugiej ręki.

Dodatki powinny być skromne, nieprzykuwające uwagi. Dekoracją mogą być kwiaty, najlepiej zielone bez pączków, aby nie przesadzić z kolorystyką.

Mieszkania powinny wyglądać na niedokończone. Widoczne rury instalacyjne to idealny pomysł. Ściany śmiało mogą pozostać na etapie czerwonej cegły. W tym stylu im więcej elementów sprawiających wrażenie, że pomieszczenie jest w trakcie budowy i wykańczania, tym lepiej.

Tekstury stanowią bardzo istotny element industrialnych wnętrz. Warto wzbogacić wystrój o dekoracje wykonane ze szkła, metali i zniszczonego drewna.

beżowe fotele krzesła, ciemne meble kuchenne, ciemne ściany w kuchni

Industrialne wnętrza

Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu, a urządzony w stylu industrialnym może prezentować się znakomicie. Meble z reguły są proste, a ściany najczęściej pokrywa naturalna cegła. Pomieszczenie powinno być wypełnione metalowymi elementami. Na wielkich oknach mogą być zawieszone rolety. Lampy również są doskonałym źródłem światła, a przy okazji dodatkiem. W stylu industrialnym liczne źródła oświetlenia są jak najbardziej akceptowalne.

Kuchnia w stylu industrialnym może zaskakiwać. Szafki kuchenne powinna cechować prostota. Płytki l najlepiej wybrać duże. Ściany jak w salonie mogą być z naturalnej cegły. Sprzęt AGD warto mieć w postarzałym stylu. Ważną rolę w kuchni odgrywają lampy.

Sypialnia powinna być utrzymana w stonowanych barwach. Śmiało jej ściany mogą zostać pokryte kamieniem. Łózko powinno być proste, najlepiej o metalowej konstrukcji.

betonowy sufit w salonie. betonowe ściany w stylu industrialnym

Zaprojektujemy dla Ciebie wygodną przestrzeń do życia

Styl industrialny swoją oryginalnością i nieprzeciętnością zachwycił wielu ludzi, szczególnie o twórczej osobowości. Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie zostało zaaranżowane w stylu industrialnym, pomożemy Ci w tym. Zdalnie działamy na tereniecałej Polski. Zadzwoń już dziś.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kiedy powstał styl industrialny?

Styl industrialny powstał w latach 50. XX wieku. Wtedy opuszczone fabryki przekształcano w mieszkania.

Jaka jest kolorystyka industrialna?

Kolorystyka industrialna to stonowane barwy. Przede wszystkim dominuje czerń, szarość, biel, beż i jako wyjątek cegła.

Jakie są cechy stylu industrialnego?

Nurt industrialny to przede wszystkim klimat starych, opuszczonych fabryk. Mieszkania utrzymane są w niedokończonym stylu.

Dla kogo jest styl industrialny?

Styl industrialny jest dla osób, które lubią oryginalność i stawiają na nietypowe rozwiązania. Idealnie sprawdzi się dla tych, którzy uwielbiają wyrażać swoją twórczą osobowość.