Image Alt

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym

przemysłowe lampy w kuchni

Charakterystyka aranżacji industrialnej

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym stało się jednym z głównych trendów stylistycznych we współczesnym wzornictwie. Koncepcja ta to doskonały sposób na realizację wymarzonego wnętrza dla każdego, niezależnie od tego, czy uwielbiamy kreatywne rozwiązania, chcemy otaczać się przedmiotami, które wyglądają jak z warsztatu, czy też preferujemy surowy minimalizm.

mieszkanie z antresolą

Styl industrialny i jego historia

Nurt industrialny nie jest tak naprawdę stylem architektonicznym. Ta estetyka aranżacji wnętrz kojarzy się z koncepcją odtwarzającą atmosferę industrialnych przestrzeni. Jest nieuniknionym wynikiem sytuacji globalnej – narodził się w Nowym Jorku w latach 50. Był to czas, kiedy Stany Zjednoczone dotknęła recesja i pojawiła się duża liczba pustych przestrzeni poprzemysłowych, takich jak fabryki, magazyny i domy towarowe. Pokoje zostały wyposażone w meble i dodatki znalezione w dawnych przestrzeniach fabrycznych.

Główne cechy stylu industrialnego

  • Słowem kluczowym w stylu industrialnym jest „przestrzeń”. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniach o standardowej wysokości czy wielkości nie można wkomponować elementów industrialnych.
  • Przestrzeń ta jest zwykle podkreślona poprzez rozmieszczenie spójnego zestawu mebli o tej samej wysokości, co optycznie poszerza przestrzeń.
  • Rozwiązania takie jak otwarta kuchnia oddzielona od wyspy kuchennej żyrandolem czy jadalnia wyrównana z salonem sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. Przestrzeń powinna być jak najbardziej otwarta, nawet jeśli trzeba wyburzyć istniejące ściany.
  • W stylu industrialnym powinno się stosować elementy o podobnych walorach estetycznych. Ponieważ projektowanie takich wnętrz skupia się na „jedności”, ważne jest, aby każda strefa nie była od siebie odłączona, a oko mogło płynnie poruszać się po przestrzeni bez wyraźnych granic wizualnych.
  • Należy zadbać o podświetlenie, np. listwami sufitowymi, widocznych obiektów, takich jak piony, konstrukcje lub ceglane ściany.

Industrialne wnętrza – barwy i materiały

Dominującymi kolorami w stylu industrialnym są odcienie szarości i bieli. Jeśli wnętrza nie zostały wykończone tynkiem, najczęściej są pozostawiane w stanie surowej cegły, co stanowi główny element dekoracyjny aranżacji. Nierówne powierzchnie doskonale pasują do mieszkań w stylistyce industrialnej.

Wnętrza w stylu industrialnym opierają się na wykorzystaniu materiałów takich jak beton, stal i drewno. Za pomocą farby można wydobyć fakturę i kolor betonu, na ścianach umieścić cegły dekoracyjne, a także zastosować farbę metaliczną.

Stal i szkło oraz stal i drewno to idealne połączenia dla tego typu kompozycji. W zależności od preferencji można użyć stali mocno zdeformowanej lub gładkiej w swojej fakturze. Do nadania klimatycznego charakteru najlepiej wykorzystać jej specjalny gatunek „corten” o rdzawym wykończeniu.

Podłoga może być wykonana z postarzanego parkietu lub boazerii imitującej postarzane drewno. Dostępne są również modele panelowe naśladujące drewno postindustrialne z listwami transferowymi. Zaleca się także stosowanie obszernych szarych płytek i polerowanego betonu.

łazienka z betonowymi płytami

Meble do wnętrza industrialnego

Meble w stylu industrialnym powinny być proste, kompaktowe i funkcjonalne. Metalowe szafki i stoły kuchenne są doskonałym wyborem. Możesz również zrobić własne wyposażenie do domu, używając materiałów z recyklingu, takich jak drewniane palety. Styl industrialny nie oznacza braku komfortu. Twarde plastikowe krzesła można połączyć z miękkimi i wygodnymi poduszkami.

Akcesoria dopasowane do stylu industrialnego

W mieszkaniach industrialnych stosuje się z reguły mało dodatków. Jeśli się pojawią, powinny mieć wyrazisty charakter i ciekawą historię. Można wykorzystać nowoczesne rzeźby, stare maszyny i przedmioty wykonane z nietypowych elementów. Należy unikać wykorzystywania zasłon lub firan – światło musi mieć swobodny dostęp do wnętrza. Dopuszczalne są natomiast dyskretne rolety. Jeśli chodzi o oświetlenie, lampy powinny mieć mocny, postmodernistyczny kształt. Idealnie sprawdzają się okucia stalowe, najlepiej w kolorze czarnym.

surowe żarówki w salonie

Zaprojektuj wymarzone wnętrze industrialne

Projektowanie mieszkania w stylu industrialnym to doskonały sposób na stworzenie unikatowej przestrzeni. Przemyślane aranżacje, surowe materiały i minimalistyczny design tworzą niepowtarzalny klimat. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz NARYSUJEMY Twoje marzenia stają się rzeczywistością. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci w każdym kroku, aby Twoje mieszkanie oddawało indywidualny charakter. Skorzystaj z naszych usług projektowania i ciesz się wyjątkowym wnętrzem industrialnym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Podczas projektowania wnętrza industrialnego warto zadbać o to, by znalazło się tam jak najwięcej „przemysłowych” akcentów. Doskonale sprawdzą się skórzane meble, postarzane drewniane stoły i metalowe krzesła. Warto zadbać o oświetlenie – na przykład stosować lampy z recyklingu – połączenie szkła z metalem. Styl industrialny nie wymaga wielu dodatków, ale jeśli już je stosujemy – warto, by były unikatowe.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Cechą główną pomieszczeń w stylu industrialnym jest ich duży metraż oraz wysokie okna. Wszystkie pomieszczenia łączone są w jedno, co oznacza znaczną eliminację ścian działowych. Najczęściej w tych wnętrzach pozostawia się niezasłonięte elementy izolacyjne, rury, a na ścianach widoczny jest surowy beton lub cegła.