Styl skandynawski w aranżacji wnętrz 

jasny salon z fotelami

O stylu skandynawskim 

Styl skandynawski powstał w połowie XX wieku. Swoje początki zawdzięcza szwedzkiemu artyście Carlowi Larssonowi. Mężczyzna malował obrazy o jasnych barwach, które w większości ukazywały życie rodzinne artysty oraz jego dom. Stały się one natchnieniem do urządzania wnętrz dzięki użyciu bieli, która rozjaśniała pomieszczenia nadając im łagodność i porządek. Następnym etapem rozpowszechnienia się stylu skandynawskiego była nagroda Lunning Prize, którą wręczano skandynawskim projektantom wnętrz. Przyczyniło się to do popularyzacji stylu skandynawskiego w Europie. 

Wyróżniki stylu skandynawskiego 

Jak w każdym nurcie wnętrzarskim, tak i tutaj możemy zauważyć pewne cechy charakterystyczne: 

  • Podstawową cechą stylu skandynawskiego jest minimalizm. Szwedzi kierują się tak zwaną regułą równowagi nazywaną lagon, która oznacza „w sam raz”. Niczego nie może być ani za dużo, ani za mało. Nie oznacza to, że ich wnętrza pozbawione są wyposażenia. Jest całkiem odwrotnie. Wszystko idealnie do siebie pasuje, przez co pomieszczenia wydają się ciepłe i gościnne. 
  • Kolejną ważną kwestią stylu skandynawskiego jest prostota. Meble powinny być funkcjonalne, więc przydatne, a także łatwe w użyciu, wykonane z naturalnych materiałów takich jak: bawełna, drewno czy len. 
  • Skandynawowie stawiają także na naturę, ich zainteresowanie przyrodą szczególnie widoczne jest w organicznych strukturach mebli i ozdobach. Zarówno Norwegowie, jak i Szwedzi ubóstwiają własne łąki i lasy, co oddziałuje na ich sposób dekorowania wnętrz. Zaciekawienie przyrodą przekłada się także na kwestię własnoręcznego wykonywania przez nich mebli i dodatków tak zwaną metodą handmade. 
  • Co więcej, styl skandynawski opiera się także na łączeniu różnych konwencji, np. eklektyzmie, który charakteryzuje się tym, że urządzają swoje domy, wykorzystując styl vintage
sypialnia z łóżkiem w jasnych odcieniach

3 wymiary stylu skandynawskiego  

Od wielu lat styl skandynawski nie traci na popularności. Pomimo swojego uporządkowania i harmonii potrafi być niejednorodny. Oto 3 wymiary stylu skandi: 

Nordycki 

Jak żaden z innych wymiarów stylu skandynawskiego, stawia na detale. Inspiracja naturą widoczna jest szczególnie w dodatkach. Wykorzystanie recyklingu do nadania drugiego życia starym meblom i urządzeniom poprzez renowacje, pozwoli zaoszczędzić pieniądze i stworzyć wyjątkowe, unikalne przestrzenie. Aby urozmaicić jasną kolorystykę wnętrza, można zastosować ciemniejsze akcenty kolorystyczne takie jak zieleń, czerń czy granat. 

Szwedzki 

Fundamentami wymiaru szwedzkiego, który funkcjonał już za panowania króla Gustawa III, były restrykcje finansowe wymagające rezygnacji z ozdobników i marmurów. Zastąpiono je jasnymi farbami i niedrogimi materiałami. Urządzając wnętrze w stylu szwedzkim, powinno się używać kolorów związanych z naturą, takich jak biele, beże czy szarości. Aby nadać wnętrzom jak najbardziej rzeczywisty charakter, meble w wymiarze szwedzkim wykonane są z jasnego drewna. Charakterystyczną cechą jest także ograniczenie dekoracji. Wnętrza nie powinny przytłaczać zbyt dużą ilością dodatków. 

Holenderski 

Podobnie jak na obrazach wielkich malarzy Vermeera czy Rembrandta, podstawą wnętrz estetyki holenderskiej są kolory i światło. Praktyczne i wygodne aranżacje urzekają odpowiednim połączeniem nieszablonowych dekoracji ze skandynawską naturalnością i odrobiną stylu vintage. Styl holenderski stawia na szarości, paloną cegłę, czernie i brązy, które idealnie komponują się na tle jasnych ścian. Wszystkie powierzchnie, powinny pozostać matowe. Co więcej, istotnym elementem wymiaru holenderskiego są lampy, szczególnie duże, które idealnie rozjaśniają pomieszczenia w pochmurny, skandynawski wieczór. 

jadalnia w stylu skandynawskim

Barwy w stylu skandynawskim 

Skandynawowie stawiają na jasną kolorystkę. Nie przepadają za jaskrawymi kolorami, co nie znaczy, że całkowicie z nich rezygnują. Zdarzają się odstępstwa i w swoich wnętrzach korzystają z mocniejszych kolorów. W ich palecie barw dominują jednak biele, szarości czy beże. Innymi wykorzystywanymi kolorami są także błękity, écru czy wrzosy. Skandynawowie w okresie zimowym mają do czynienia z małą ilością światła słonecznego, przez co ważne jest dla nich, aby wnętrza były jasne. Aby rozjaśnić swoje mieszkania, rezygnują z firan czy zasłon. 

Skandynawskie dodatki 

Styl skandynawski to głównie praktyczność; nie oznacza to jednak, że skandynawskie wnętrza pozbawione są wszelkich dekoracji. Oto kilka propozycji podstawowych dodatków wprost ze Skandynawii. 

Pośrednie źródła światła  

W pewnych częściach Skandynawii przez wiele miesięcy w roku nie ma słońca, dlatego właśnie światło jest istotnym elementem stylu skandynawskiego. Duńczycy i Szwedzi korzystają ze sztucznego oświetlenia, aby rozjaśnić swoje wnętrza. Wszelkiego rodzaju pośrednie źródła światła są istotne w celu oświetlenia pokojów w stylu skandynawskim

Pluszowa sofa 

Idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu skandynawskim będzie głęboka, pluszowa sofa z nogami wykonanymi z drewna. Powinna wyróżniać się widocznymi liniami, jednak nie przytłaczać. Kolorem, który podkreśli aranżacje w stylu skandynawskim, będzie pudrowy róż. 

Dywan skandynawski 

We wnętrzach zaaranżowanych na styl północny, ważnym elementem będzie skandynawski dywan. Warto zainwestować w taki, który będzie pasował do jasnej podłogi. Dywan w pastelowych odcieniach idealnie skomponuje się z łagodnym kolorem ścian i mebli, nadając wnętrzu nowy wymiar. 

Designerskie dodatki 

Mieszkańcy Skandynawii uwielbiają design. Co stoi na przeszkodzie, aby ozdobić swoje wnętrze dodatkami zaprojektowanymi przez cenionych projektantów wnętrz? Nie są one tanie, ale będą służyć przez długi czas. 

Rośliny i zieleń 

Styl skandynawski korzysta z naturalnych materiałów i wzorów. Nie odnosi się to jedynie do rattanu i drewna, ale także do rzeczy, które znajduje się w przyrodzie. W łatwy sposób rośliny i zieleń mogą wnieść do wnętrza elementy natury. 

szafka z dodatkami w stylu skandynawskim

Pomożemy zaprojektować Twoje wnętrza!

Jeśli zainteresował Cię temat stylu skandynawskiego i chcesz dowiedzieć się więcej na temat aranżacji własnego wnętrza, skontaktuj się z narysujmy.pl. Wykwalifikowany zespół projektantów pomoże Ci i zasugeruje indywidualne pomysły zmian Twojego domu. NARYSUJEMY działa stacjonarnie w Warszawie i okolicach, a zdalnie projekty wnętrz wykonuje w całej Polsce. Zapraszamy do kontaktu! 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i minimalizm. Skandynawskie wnętrza charakteryzują się jasną paletą barw. W urządzaniu wnętrz używa się przede wszystkim naturalnych materiałów takich jak bawełna, drewno czy len. 

Jakie są podstawowe kolory stylu skandynawskiego?

3 bazowe kolory stylu skandynawskiego, to: biały, szary i beżowy. 

Dla kogo jest styl skandynawski?

Wnętrza w stylu skandynawskim są uniwersalne i wygodne. Styl skandynawski sprawdzi się zarówno w domach czy mieszkaniach o dużych wymiarach, jak i w małych pomieszczeniach. To styl dla osób, które cenią sobie ekologię, prostotę oraz umiarkowanie formy. 

Jakie akcesoria do salonu w skandynawskim stylu?

Pośrednie źródła światła, np. stojące lub wiszące lampy, pluszowa sofa, np. w odcieniach różu, dywan w pastelowych kolorach, różnego typu roślinność, m.in. storczyki, fikusy czy monstery oraz dodatki stworzone przez projektantów, takie jak np. grafiki czy designerskie meble.