Styl skandynawski w wystroju wnętrz

osoba przeglądająca paletę barw

Kilka słów wstępu

Styl skandynawski nie bez powodu cieszy się popularnością wśród osób pragnących wizualnie odświeżyć przestrzenie swojego domu. Zarówno immersja z naturą, jak również łagodna dla oka prostota form oraz dobrze rozjaśnione wnętrza to tylko niektóre z cech charakteryzujących tą wyjątkową estetykę. Ta od długiego czasu bardzo chętnie wybierana stylistyka wnętrzarska kojarzy się najczęściej z przytulnym drewnem, przełamującą je bielą oraz dopełniającymi je odcieniami szarości. Jednakże wraz z nadchodzącą zimą warto pomyśleć o nadaniu dodatkowego komfortu naszym mieszkaniom i rozważyć również paletę kolorów cieplejszych, które wbrew pozorom bardzo dobrze komponują się z konwencją skandynawską!

Charakterystyka stylu

Nurt skandynawski powstał w Danii w XX wieku. Jako iż kraj ten cechował się zawsze raczej mało słoneczną pogodą i krótkimi dniami, niezbędnym elementem w projektowaniu wnętrz stało się dążenie do osiągnięcia jak najjaśniejszych przestrzeni. Częstym natchnieniem dla twórców tego stylu była otaczająca natura. To spowodowało, że zaczęto wprowadzać do wnętrz elementy drewniane.

W Polsce również ten styl sprawdził się doskonale, mimo że klimat znacznie różni się od krajów skandynawskich. Styl ten stanowił świetny kontrast dla słabo oświetlonych wnętrz o małej przestrzeni, których jest mnóstwo w naszym kraju. Wszystko dzięki charakterystycznym dla konwencji właściwościom takim jak:

 • prostota mebli,
 • jasność kolorystyki,
 • drewniane dodatki,
 • bezpretensjonalna funkcjonalność,
 • wygoda użytkowa.

Te elementy składają się na wysoki komfort tak wizualny, jak i praktyczny. Nie dziwi zatem fakt, że trend pozostaje od lat tak bardzo popularny.

klient z projektantem wnętrz w mieszkaniu

Jak wygląda to w praktyce?

Przykładowe wnętrze w stylu skandynawskim to miejsce dobrze doświetlone, w którym prym wiodą jasne, optycznie przestronne płaszczyzny zwalczające poczucie ścisku nawet pomimo potencjalnie ograniczonego metrażu – jak największe, niezasłonięte okna oraz klasycznie białe ściany. Tak przygotowana przestrzeń uzupełniana jest praktycznymi meblami, konstrukcja których stawia przede wszystkim na komfortową funkcjonalność. Najczęściej proponowane w przypadku mebli są delikatne odcienie szarości przełamywane ciepłem naturalnego drewna.

Dzięki powyższym metodom, styl skandynawski umożliwia stworzenie wrażenia klarowności i przyjemnej dla oka obszerności nawet we wnętrzach w rzeczywistości małych. Każdej przestrzeni nadane zostaje poczucie użytkowości dobrze służącej mieszkańcom. Nie jest to jedynie wrażenie, gdyż wszelkie stylowe meble mające za zadanie przechowywać wszystko co potrzebne są pojemne, pomagając w utrzymaniu nieskazitelnego porządku.

Podstawa, którą stanowi drewniana podłoga i białe ściany urozmaicona może zostać dodatkami w kolorystykach pastelowych i szarych, nadających układowi energii i żywotności. Często stosuje się również dekoracje takie jak:

 • narzuty,
 • koce,
 • zdjęcia,
 • rośliny doniczkowe.

Doskonale dopełniają one zwięzłą, praktyczną jak również estetyczną aranżację.

pokój w stylu skandynawskim

Odmiany stylistyczne

Ze względu na swoją relatywną długowieczność, w obszarze stylu skandynawskiego utworzyły się różne oryginalne rodzaje, znacznie poszerzające zakres preferencji jaki może zostać przedstawiony projektantowi:

Rodzaj: Opis: 
New NordicOpiera się na określeniu hygge, duńskiej myśli filozoficznej podkreślającej istotę wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia. W wystroju wnętrz oznacza to wykorzystanie naturalnych kolorów i materiałów, a także praktycznych dodatków w organizacji przestrzeni, przy skupieniu się na aspektach wspierających życie rodzinne i towarzyskie – przestronności i wygodzie.
Styl folkowyW stylu folkowym istotną rolę odgrywają tradycyjne, ludowe aranżacje kwiatowe, przy których inspirację jak najbardziej można czerpać z naszych bogatych źródeł ludowych, niekoniecznie tylko skandynawskich.
Scandi ChicStyl podkreślający delikatne piękno w romantycznie zmysłowym wydaniu, stawiający na subtelność aranżacji.
Styl gustawiańskiStyl czerpiący inspirację z upodobań rodzin królewskich, aczkolwiek podany w sposób nienachalny, miły i poddany komfortowej symplifikacji. Meble używane lub produkowane w celowo postarzonej stylistyce stanowią istotny element stylu.

Czy jedynie drewno, szarość i biel?

Otóż nie. Paletę barw stylu skandynawskiego można jak najbardziej poszerzyć o propozycje cieplejsze i inne, jednakże w celu utrzymania konwencji należy zwrócić uwagę, aby wybierać odcienie niezbyt jaskrawe, które zbyt narzucałyby się w ogólnie stonowanej aranżacji. Niekonwencjonalne detale warto przedyskutować z projektantem, który zawsze posłuży pomocą w spójnym, gustownym wyborze elementów. Kolory mogą być wyraziste, lecz ważne, aby nie przykuwały sobą indywidualnie zbyt dużej uwagi i pozostawiały uczucie lekkości w kombinacji z klasyczną kolorystyką trendu. Najlepiej sprawdzają się:

 • Odcienie turkusu i mięty, przy zwróceniu uwagi na jaśniejsze ich spektrum, które idealnie skomponują się z wieloma odcieniami szarości i zaakcentują wrażenie świeżości w każdym pomieszczeniu, w którym zdecydujemy się je wykorzystać.
 • Odcienie żółtego, zwłaszcza te lżejsze i słomkowe, które delikatnie przypomną nam jasność i ciepło słońca podczas ponurych, zimowych wieczorów.
 • Mocniejsze pastelowe barwy, zwłaszcza w przypadku mebli balkonowych czy tarasowych.
dowolny mebel New Nordic

Podsumowanie

Jak widać, styl skandynawski sprawdzi się wybornie w każdym pomieszczeniu. We wnętrzach takich jak łazienka czy kuchnia, standardowa paleta drewna, bieli i szarości pasuje doskonale. W przypadku pokoi dziecięcych bądź tarasów warto zastanowić się nad poeksperymentowaniem z mniej konwencjonalnymi opcjami. Wygoda, funkcjonalność i estetyka łączą się w jedno w tym wyjątkowo uniwersalnym stylu zapewniającym swobodę aranżacji tak wysoką, że bez problemu posłuży w zaplanowaniu nie tylko pojedynczych pokoi, ale całego mieszkania w jednolity, satysfakcjonujący sposób.

Stwórz wymarzone wnętrze

NARYSUJEMY serdecznie zaprasza Państwa do współpracy, oferując najwyższej jakości pomoc w zaprojektowaniu i wizualizacji wymarzonego mieszkania. Z chęcią pomożemy również w wyborze wyposażenia i zaoferujemy profesjonalne doradztwo w kwestiach doboru materiałów, ergonomii i nie tylko. Polecamy naszą usługę fotorealistycznej wizualizacji wnętrz, dzięki której będą Państwo mogli dokładnie obejrzeć i wybrać spośród wielu wariantów aranżację skrupulatnie dopasowaną do Państwa preferencji. Działamy na terenie Warszawy oraz okolic, a także zdalnie na terenie całej Polski.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jakie są najważniejsze cechy stylu skandynawskiego?

Biel, odcienie szarości i naturalne drewno, składające się razem na estetykę o lekkim, przestronnym wyrazie, aranżacje łączące funkcjonalność z doskonałym rozświetleniem i rozkładem powierzchni umożliwiającymi stworzenie wrażenia pojemności nawet na ograniczonym metrażu oraz uniwersalność pozwalająca na stworzenie spójnego projektu całego mieszkania w jednolitym stylu.

Jakich odcieni użyć poza standardowymi?

Niejaskrawych, lekkich i delikatnych, naturalnie współistniejących z konwencjonalną paletą barw. Powinny być to odcienie, które nie będą natychmiastowo rzucać się w oczy mieszkańcowi. Detale zawsze warto dodatkowo przedyskutować z projektantem.