Narysujemy

Plakaty typowe dla Skandynawii

Wnętrza w stylu Skandynawskim

Styl skandynawski czerpie inspiracje z krajów Północnej Europy. Skandynawskie długie noce i krótkie dni sprawiają, że w pomieszczeniach tamtejszych domów przeważają jasne barwy, a także naturalne i przyjazne dla człowieka materiały, które ocieplają klimat domu. Dekoracje i dodatki są delikatne, przyjemne i tworzą harmonijną, spójną całość. jak wyglądają wnętrza skandynawskie? Jakie są główne cechy stylu skandynawskiego? Jak powstał styl skandynawski?

Styl Skandynawski – skąd się wziął?

Skandynawia jest zimną i surową krainą, leżącą na północy Europy. Kraje takie jak Norwegia, Szwecja czy Dania muszą radzić sobie z długimi nocami oraz chłodem, który utrudnia codzienną egzystencję. Lasy iglaste, dzika przyroda, jeziora, a także dzikie zwierzęta towarzyszą mieszkańcom Skandynawii. Klimat ten wymaga, aby zastosować we wnętrzach barwy oraz tworzywa, które przynoszą nie tylko spokój, ale pozwalają czuć się swojsko. Polska w pewnym stopniu również zmaga się z długimi nocami, które dominują zimą, dlatego też często projektanci wnętrz chętnie sięgają po elementy stylu skandynawskiego, wprowadzając je zarówno do dużych domów, jak i niewielkich mieszkań.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że styl skandynawski jest znany od dekad. Za jego twórcę uważa się między innymi Carla Larssona, który był szwedzkim projektantem wnętrz i malarzem w latach 30. XX wieku. Skandynawskie wnętrza szybko znalazły swoich zwolenników na całym świecie.

Popularność stylu skandynawskiego pochodzić może przede wszystkim z tego, że jest bardzo wygodny, estetyczny i prosty, a także praktyczny. Jest również związany z przyrodą i wykorzystuje dużo surowców pochodzenia naturalnego, kamienia, rattanu, drewna, a także roślinności.

W skandynawskich wnętrzach dominuje wysoka jakość materiałów a wszystkie dodatki i meble powinny być wykonane z najwyższą dbałością o detale. Bardzo ważnym elementem jest spójność i harmonia. 

Główne cechy wnętrza w stylu skandynawskim

Sypialnia - łóżko, pled styl skandynawski

Głównymi cechami stylu skandynawskiego, są funkcjonalność pomieszczeń oraz ich prostota. Ważne jest zastosowanie kilku elementów, takich jak:

  • drewniana podłoga i ciepły dywan – to, co naturalne sprzyja dobremu samopoczuciu;
  • tapicerowane meble o naturalnych, stonowanych barwach i drewniane, pomalowane pastelową farbą lub bezbarwnym lakierem. Meble powinny mieć zaokrąglone rogi;
  • jasne ściany, najlepiej sprawdzi się tu biel, która rozświetla pomieszczenie, ale alternatywą mogą być tapety z motywami stylu skandynawskiego;
  • kolory naturalne, jasne, przyjazne. Kontrasty z czernią, ciemnym brązem, zielenią. Natomiast do pokoju dziecięcego idealnie będą pasowały pastelowe odcienie błękitu lub różu;
  • fototapety oraz plakaty, które nawiązują do skandynawskich pejzaży, powinny przedstawiać jeziora, góry, drzewa, a także dzikie zwierzęta;
  • dodatki plecione z wełny, koce, ciepłe poduszki. Naturalna kolorystyka, beże, biel, szarość. Lampy na drewnianych stelażach. Sukulenty lub inne rośliny doniczkowe. Wzorzyste tkaniny strukturalne lub te, które bazują na kontraście bieli i czerni.

Kolory Skandynawii

Tłem dla aranżacji pomieszczeń w stylu skandynawskim, jest stosowanie bieli, odcieni szarości – kolory te świetnie łączą się z jasnymi odcieniami drewna, pastelowym różem, beżem oraz błękitem. Podstawowa kolorystyka uzupełniona jest o ciemniejsze barwy, czyli czerń, ciemny brąz, zielony. Całość zdaje się być zaczerpnięta z klimatycznych pejzaży Skandynawii, które wprowadzają pewnego rodzaju harmonię. Czasami, dla ożywienia wnętrza, dodaje się czerwone lub żółte akcenty, które zazwyczaj gubią się w stonowanej, naturalnej kolorystyce dodatków.

Jakie meble do salonu w stylu skandynawskim?

W stylu skandynawskim na pierwszym miejscu stawiamy potrzeby domowników. Meble powinny mieć prosty wygląd oraz dużą funkcjonalnością.

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, wybieramy minimalistyczne regały, szafy, komody. Dobierając je, pamiętajmy, aby były w kolorze naturalnego drewna. Jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do wnętrza kolorowych mebli, to powinny być one białe z akcentami drewna lub w delikatnych kolorach pastelowego różu, błękitu czy żółtej barwy ziemi. Oprócz drewnianych, pojawiają się także tapicerowane, które występują w stonowanych kolorach. Sofy, fotele, stoliczki, taborety, biurka – wszystkie odznaczają się prostotą i zaokrągloną linią, rezygnując z ostrych rantów i kantów.

Dekoracje w stylu skandynawskim

Drewniana podłoga w stylu skandynawskim

Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, nie możemy zapomnieć o dodatkach, które są zwieńczeniem całego procesu. Wybieramy przede wszystkim drewniane, metalowe, a także szklane elementy. Na ścianach możemy zobaczyć obrazy o cienkich ramach oraz półki w prostych kształtach. We wnętrzu możemy zastosować miękkie poduszki ułożone na sofie oraz świece. Bardzo ważnym elementem są rośliny, które podkreślają naturalny charakter oraz wprowadzają więcej ciepła do pomieszczeń.

Ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest to, aby nie ulegać pokusie i nie wprowadzać do pomieszczeń za dużo elementów. Może to niestety wywołać skutek odwrotny do spodziewanego. Pamiętajmy o tym, że w tym stylu liczy się minimalizm.

Fototapety i plakaty

Jednym z dodatków, o którym nie możemy zapomnieć w stylu skandynawskim, są wzorzyste plakaty, które ukazują fantazyjnie przedstawione, dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, wilki, lisy lub inne, drobniejsze, typowe dla Skandynawii. W pokojach dziecięcych zazwyczaj na ścianach królują kreskówkowe postacie zwierząt w kolorach pastelowych, które wprowadzają do wnętrza spokój i przyjazny klimat. W salonie oraz pokoju młodzieżowym możemy zobaczyć duże, realistyczne fototapety, które przedstawiają pejzaże typowe dla Skandynawii – jeziora, góry, dzikie lasy, ubogie w roślinność skały.

Jak urządzić pomieszczenie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski możemy wprowadzić do każdego wnętrza. Należy pamiętać jednak o jasnych ścianach i drewnianych podłogach, które są tłem dla mebli w stylu skandynawskim. To od nas zależy, czy pomieszczenie będzie opierało się na kontrastach, czy zostanie zaaranżowane w jednolitej tonacji. Nadmiar kontrastów, uzupełniony o dodatki, może zaburzyć harmonię stylu, więc lepiej zachować jasną, jednolitą tonację i wprowadzić nieliczne, ciemne dekoracje.

Pomieszczenia w domu mają być przytulne, jakby skrojone na miarę potrzeb mieszkańców, którzy długie wieczory spędzają przed kominkiem, opatuleni w ciepłe koce, popijając ciepłe napoje i czytając książkę.

Styl skandynawski w kuchni

Minimalistyczna łazienka w stylu skandynawskim

W kuchni w stylu skandynawskim powinny znaleźć się nieskomplikowane formy szafek kuchennych oraz ściany pomalowane na biało. Stosujemy halogeny lub inne dopasowane oświetlenie. Unikamy natomiast dodatków, które są niedbałe i chowamy wszystko, co jest niepotrzebne.

Podłoga powinna być wykonana z drewna w naturalnym lub bielonym kolorze, a dopełnieniem całego wyposażenia może być szkło oraz drewniane misy, ceramika, lniane lub bawełniane tekstylia, a także plecione kosze.

Styl skandynawski w sypialni

sypialnia neutralne kolory

Takie pomieszczenie powinno sprzyjać relaksowi. Kolejny raz z pomocą przychodzi tutaj minimalizm oraz prostota, która pozwala nam odpocząć.

Warto pamiętać, aby łóżko było wykonane z jasnego drewna, z drewnianym lub białym wezgłowiem. Obok niego powinien znajdować się nocny stolik w podobnych odcieniach, a na nim klimatyczna lampka. Pamiętajmy, aby zastosować również proste regały z kilkoma książkami i nie zapomnijmy o roślinach, które oczyszczają powietrze i dodają miłej oraz przytulnej atmosfery.

Całość niech dopełnią tekstylia. Na podłodze może znaleźć się miękki, beżowy dywan. Na łóżku narzuta, a na niej ozdobne poduszki w stonowanych kolorach. Ściany oczywiście powinny być w jasnej kolorystyce.

Styl skandynawski w łazience

W łazience również królują naturalne materiały oraz biel. Jest to przestrzeń, która będzie idealnie pokazywała ducha minimalizmu, przypisanego stylowi skandynawskiemu. Półki, a także miejsca do przechowywania warto dyskretnie zakryć, na przykład za lustrem. Musimy pomyśleć o dodatkach z drewna, kamienia oraz mrożonego szkła. Ściany w białym kolorze możemy wzbogacić delikatnymi akcentami kolorystycznymi, na przykład błękitem, zielenią czy różem – może to być kosz na pranie, pojemniki czy ręczniki.

Stwórz harmonijne przestrzenie razem z nami

Każdy z nas dąży do poczucia przestronności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz NARYSUJEMY, wie o tym doskonale. Przemieńmy razem małe wnętrze w wielką strefę komfortu!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski to minimalizm, funkcjonalność, naturalne materiały, a także jasne kolory. Tego typu elementy sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne oraz funkcjonalne.  

Kiedy powstał styl skandynawski?

Styl skandynawski jest znany od dekad. Za Jego twórcę uważa się między innymi Carla Larssona, który był szwedzkim projektantem wnętrz i malarzem w latach 30. XX wieku.

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

W sypialni nie potrzebujemy wielu dekoracji. Najważniejszymi dodatkami są tkaniny, koce, poduszki, narzuty, pościel, zasłony. Możemy sobie pozwolić na delikatne wzory, ale w jasnych, stonowanych barwach. Ewentualnie możemy poeksperymentować z poduszkami, wprowadzając odrobinę koloru.