STYL SKANDYNAWSKI I JEGO CECHY

białe ściany

CZYM JEST STYL SKANDYNAWSKI?

Styl skandynawski zdobywa coraz większą popularność w dziedzinie aranżacji wnętrz. Inspirujący się surowością i chłodem tamtego klimatu, styl ten wnosi do naszych domów harmonię i przyjemność z przebywania w nich. Jedną z głównych cech stylu skandynawskiego jest jego mocny związek z naturą. Charakteryzuje się on również minimalizmem i prostotą formy, co sprawia, że wnętrza urządzone w tej estetyce emanują spokojem i funkcjonalnością.

MINIMALIZM I FUNKCJONALNOŚĆ

W stylu skandynawskim dominuje minimalizm. Dzięki niemu wnętrza są przestronne, jasne i przede wszystkim funkcjonalne. Ta cecha stylu skandynawskiego sprawia, że świetnie nadaje się on zarówno do małych mieszkań, jak i tych bardziej przestrzennych. Jasna kolorystyka, surowe drewno oraz prostota mebli podkreślają naturalność i spokój tego stylu. Geometryczne wzory i delikatne, pastelowe kolory dodatków wprowadzają do aranżacji energię i witalność.

białe podłogi i fronty mebli

KOLORY W STYLU SKANDYNAWSKIM

Odpowiednia paleta barw odgrywa istotną rolę w stylu skandynawskim. Jasne, neutralne odcienie stanowią bazę kolorystyczną tego stylu. Biel, beż i szarości dominują w aranżacjach, tworząc wrażenie przestrzeni i jasności. Dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim często wprowadzają żywe, pastelowe barwy, które ożywiają całość. Turkus, błękit, mięta, zieleń i delikatny róż to przykładowe kolory, które świetnie współgrają z minimalistyczną bazą kolorystyczną. Istotne jest również użycie barw nawiązujących do natury, co podkreśla silny związek stylu skandynawskiego z przyrodą.

NATURALNE MATERIAŁY I TKANINY

Styl skandynawski kładzie duży nacisk na używanie naturalnych materiałów. Drewno odgrywa tu kluczową rolę, nadając wnętrzom ciepło i naturalność. Kamień to kolejny materiał, który często pojawia się w aranżacjach skandynawskich. Dodatkowo, tkaniny odgrywają ważną rolę w tej stylistyce. Bawełna, len i juta to często wykorzystywane materiały, które nadają wnętrzom przytulności. Pledy i narzuty o grubym splocie to popularne dodatki, które nie tylko wyglądają estetycznie, ale także są funkcjonalne.

ERGONOMICZNE FORMY MEBLI

W stylu skandynawskim funkcjonalność i komfort są niezwykle istotne. Meble cechują się praktycznością i wygodą. Proste formy i minimalistyczny design mebli pozwalają na swobodne łączenie ich w różne konfiguracje, co jest szczególnie przydatne w przypadku małych mieszkań. Meble w stylu skandynawskim są także ergonomiczne, co przekłada się na wygodę korzystania z nich na co dzień.

drewniane meble

WYRAZISTE WZORY

W stylu skandynawskim, znanym przede wszystkim z minimalizmu i prostoty, wyraziste wzory stanowią ciekawy element kontrastowy. Chociaż dominują tu przede wszystkim stonowane kolory i proste formy, to geometryczne wzornictwo oraz kontrastowe kolory dodatków wnoszą do wnętrza pewną dawkę energii i charakteru. Te wzory mogą być obecne na różnych elementach aranżacji, takich jak dywany czy dekoracyjne poduszki na sofach i fotelach. Dają one indywidualny charakter stylowi skandynawskiemu, dodając do niego oryginalność i wyrazistość. Dzięki temu, styl skandynawski staje się bardziej wszechstronny i dostosowuje się do różnych preferencji, pozostając jednocześnie wierny swoim korzeniom minimalistycznym.

DODATKI DO WNĘTRZA

W stylu skandynawskim dodatki pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także praktyczną. Warto stawiać na te utrzymane w stonowanej kolorystyce, które harmonijnie wpisują się w minimalistyczny charakter wnętrza. Idealne dodatki do wnętrza w stylu skandynawskim to:

  • poszewki na poduszki z miękkiego materiału,
  • minimalistyczne zegary,
  • drewniane ramki na zdjęcia,
  • Wazony o prostej formie,
  • dodatki wykonane z surowego drewna.
drewniane meble

TWOJE MIESZKANIE, TWÓJ STYL

Zaprojektuj swoje mieszkanie w stylu skandynawskim z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz. Nasza firma NARYSUJEMY, zapewni Ci harmonię, jasność i funkcjonalność przestrzeni. Dzięki profesjonalnemu podejściu naszych architektów, każdy detal wnętrza zostanie starannie przemyślany. Skorzystaj z naszego projektowania i ciesz się minimalistyczną elegancją stylu skandynawskiego w swoim domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski cechuje się jasnymi kolorami, naturalnymi materiałami, minimalizmem, funkcjonalnością i harmonią z naturą.

W jaki sposób projektant wnętrz może pomóc w urządzeniu mieszkania w stylu skandynawskim?

Projektant wnętrz może pomóc w stworzeniu spójnej aranżacji, wyborze odpowiednich mebli, kolorów i dodatków, dbając o zachowanie charakterystycznych cech stylu skandynawskiego.

Czy styl skandynawski nadaje się do każdego rodzaju mieszkania?

Tak, styl skandynawski jest wszechstronny i sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, jak i przestronnych domach.

Jakie są popularne kolory w stylu skandynawskim?

W stylu skandynawskim dominują jasne kolory, takie jak biel, beż i szarość, uzupełnione pastelowymi barwami.