SPRAWDZONY PRZEPIS NA STYL SKANDYNAWSKI

drewniane dodatki, jasna kanapa, obrazy

STYL SKANDYNAWSKI

Współcześnie styl skandynawski stanowi jeden z bardziej popularnych kierunków w aranżacji wnętrz. Czym zasłużył sobie na tak wielką sympatię zarówno profesjonalnych projektantów, jak i ludzi pragnących odświeżyć wnętrze swojego mieszkania? Poznajcie bliżej ten styl. 

jasne kolory, kanapa, złote elementy

POCZĄTEK STYLU SKANDYNAWSKIEGO 

Po samej nazwie łatwo wywnioskować, że styl skandynawski narodził się w północnej części kontynentu europejskiego. Jego twórcą był architekt i malarz, pochodzący z Szwecji – Carl Larsson. Ten wszechstronnie uzdolniony artysta żył na przełomie XIX i XX wieku, a do historii przeszedł dzięki swoim słynnym akwarelom. Larsson używał jasnej palety barw, która pozwalała mu na uzyskanie kontrastu wobec mrocznego krajobrazu północnych terenów. Tematem przewodnim prac malarza i architekta w jednym było przede wszystkim życie mieszkańców skandynawskich wsi i miast. Prawdziwy przełom dla stylu skandynawskiego przyszedł jednak nieco później, bo dopiero w latach 50. oraz 60. To właśnie w tym czasie projektanci wnętrz pochodzący ze Skandynawii otrzymali nagrodę Lunning Prize. To wydarzenie sprawiło, że wkrótce styl skandynawski rozpowszechnił się w całej Europie.  

STYL SKANDYNAWSKI W PIGUŁCE 

Styl skandynawski stawia przede wszystkim na użycie materiałów pochodzenia naturalnego w tworzeniu wnętrza, które będzie proste, a zarazem funkcjonalne. Podobnie jak na obrazach Larssona, silnie dominuje tu użycie bieli i jasnych kolorów, które mają za zadanie rozświetlić i optycznie powiększyć pokój. Wystrój jest silnie minimalistyczny – z niewielką ilością mebli i wyposażenia, które odzwierciedla pragmatyczną naturę mieszkańców Skandynawii. Pozornie surowy charakter stylu skandynawskiego warto przełamać, wykorzystując materiały pochodzenia naturalnego, takie jak: 

  • kamień, 
  • drewno, 
  • wiklina, 
  • wełna, 
  • juta, 
  • len, 
  • bawełna. 

Wybierając odpowiednie dla nas materiały, powinniśmy kierować się ich dostępnością oraz ceną. Przy tworzeniu wnętrza w stylu skandynawskim, należy mieć na uwadze nie tylko estetyczne względy, ale również własny komfort. Funkcjonalność w pomieszczeniach, w których spędzamy większość naszego czasu jest bardzo ważna, aby stworzyć idealne mieszkanie, dopasowane do naszych potrzeb. Styl skandynawski będzie idealny dla osób, którym los naszej planety oraz ekologia nie są obojętne. Kluczowym aspektem jest tworzenie wnętrza w oparciu o naturalność i równowagę tak, by z jak największą dokładnością dbać o środowisko. Dbałość o nasz wspólny dom sprawia, że wnętrza w stylu skandynawskim określane są jako pełne harmonii i świeżości. Troska o środowisko łączy się z upodobaniem minimalizmu.  

sypialnia w stylu skandynawskim

DODATKI/ELEMENTY DEKORACYJNE 

Styl skandynawski nie cechuje się dużą ilością dodatków i przepychem, ale stawia na małą liczbę ozdób, które wykonane są z naturalnych tkanin i materiałów. Rozwiązania takie jak narzuty wykonanie z lnu lub pledy o grubym splocie  sprawiają, że wnętrza nabierają ciepłego i przytulnego charakteru. Najbardziej pożądane będą dodatki wykonane własnoręcznie, co będzie idealną okazją do wyrażenia siebie i stworzenia niepowtarzalnego wnętrza, jak również wyrazem poparcia dla ekologii. Połączenie tych elementów w spójną całość tworzy idealnie przemyślaną kompozycję, w której z pewnością każdy poczuje się swobodnie i domowo. To, co sprawia, że styl skandynawski jest tak wyjątkowy to fakt, że dynamicznie łączy różne estetyki i czerpie z wielu form i konwencji. Ten eklektyzm stylów sprawia, że nie musimy zamykać się na użycie ozdób, dodatków czy elementów wyposażenia, które nam się podobają. Śmiało możemy łączyć różne style i wprowadzać do naszego mieszkania w stylu skandynawskim meble w stylu vintage czy industrialne oświetlenie. Połączenie nowoczesności i tradycji to coś, co idealnie wpasowuje się w filozofię stylu skandynawskiego.  

NIECH STANIE SIĘ ŚWIATŁOŚĆ! 

Dobór kolorów jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim. Biel zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce, ale równie istotne są odcienie błękitu, wrzosu, a także szarości i ecru. Najbardziej istotną składową pomieszczenia urządzonego w stylu skandynawskim jest duża ilość naturalnego światła. Postawienie na okna bez firan, zasłon czy ozdób pozwoli zmaksymalizować ilość światła, które wpada do pomieszczenia. Efekt przestrzeni jest jednym z kluczowych elementów, tworzących styl skandynawski. Skromne wnętrza tworzą funkcjonalną przestrzeń, w której możemy czuć się komfortowo.  

kuchnia, jasne szafki, rośliny

STYL SKANDYNAWSKI DLA KAŻDEGO 

Trwałość, komfort, przytulność to cechy stylu skandynawskiego, który nie poddaje się upływowi czasu i przemijającym trendom. Dzięki naciskowi na światło i jasne barwy, może znaleźć zastosowanie zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i wielkometrażowych domach. Styl skandynawski przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy uważają, że skromne i proste rozwiązania, które na uwadze mają zrównoważony rozwój są najlepsze. Oszczędna ilość mebli, wyposażenia i ozdób sprawia, że mieszkanie wydaje się bezpretensjonalne i poukładane. Osoby przebywające w takim mieszkaniu odczują harmonię i niezobowiązujący luz, który sprawi, że poczują się jak w domu. Omawiany styl otwiera zupełnie nowe możliwości również dla tych, którzy kochają rękodzieła i z chęcią upiększą przestrzeń ozdobami hand-made. Wnętrze urządzone według skandynawskich zasad niesie ze sobą kilka zagrożeń, a jednym z nich jest fakt, że wybierając prosty i wygodny styl, łatwo sprawić, że wnętrze będzie wyglądało banalnie i tanio.  

PROJEKTY WNĘTRZ DLA WYMAGAJĄCYCH KLIENTÓW

Styl skandynawski niesie wiele korzyści, które warto wykorzystać, jednak w praktyce nie zawsze jest to tak proste, jak się wydaje. Dla specjalistów z NARYSUJEMY nie ma rzeczy niemożliwych, a rozmaite style wnętrzarskie nie mają żadnych tajemnic. Ich profesjonalne usługi sprawią, że każde wnętrze spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. NARYSUJEMY pomoże Ci odnaleźć Twój indywidualny styl! Pracujemy w Warszawie i okolicach, a także online na terenie całej Polski.