Styl panujący w mieszkaniu

styl eklektyczny w mieszkaniu

Jak stworzyć harmonię w mieszkaniu?

Projektowanie wnętrz to bardzo szerokie pojęcie. W szczególności, kiedy sami planujemy zaaranżować nasze mieszkanie. Pojawia się wtedy wiele pytań. Jaki styl będzie pasować do mieszkania? Czy warto wybrać gotowy czy jednak szukać własnego? Jaki dopasować go do swojego gustu i mieszkania?

Styl wnętrzarski to ogólna estetyka jaka panuje w mieszkaniu. Wybiera się go, aby wnętrze było spójne i harmonijne. Projektanci rozróżniają ich aż kilkanaście. Projektując wnętrza można łączyć je ze sobą, lecz nie wszystkie do siebie pasują. Aby dowiedzieć się, które style można łączyć, należy najpierw zapoznać się z ich charakterystycznymi cechami. W aranżacji wnętrz wyróżnia się kilkanaście stylów, najpopularniejsze z nich to:

  • nowoczesny,
  • skandynawski,
  • klasyczny,
  • industrialny (loftowy),
  • eklektyczny,
  • rustykalny,
  • glamour,
  • boho.
beżowy salon z białą kanapą

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny (inaczej modernistyczny), czyli 3P: przestronnie, przejrzyście i prosto. Jego obecność we wnętrzach sprawia, że są one funkcjonalne, pozbawione zbędnych dekoracji oraz oszczędne w formie. Za początek uważa się XX wiek, kiedy to styl nowoczesny był wtedy przeciwieństwem bogato zdobionych aranżacji z XIX wieku. Często mylony ze stylem współczesnym, jednak są to dwa odmienne nurty, bowiem nowoczesny nawiązuje do XX wieku, a współczesny do panujących obecnie najmodniejszych trendów.

Styl skandynawski

W stylu skandynawskim królują jasne odcienie. Kolorem dominującym jest biel, nierzadko łączona z szarością lub ecru. Ściany są gładkie, matowe i jednolite. Na podłogach spotyka się naturalne drewno. W oknach raczej nie znajdziemy firan i zasłon, jedynie rolety dzięki którym promienie słoneczne wpadające do mieszkania rozjaśniają pomieszczenia.  Nie jest mu obca obecność dużej ilości dodatków oraz dekoracji, szczególnie tych wykonanych z naturalnych materiałów jak: kamień, drewno, wełna i len.

Styl klasyczny

Jest to styl idealny dla osób, które nie lubią w swoim życiu zmian, ponieważ projektując takie mieszkanie zakładamy, że przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat nie będzie gruntownie zmieniane, a jedynie odświeżane. To ponadczasowy styl, w którym goszczą wysokiej jakości materiały, eleganckie detale oraz ozdobne oświetlenie. Kolory dominujące to głównie ciepłe brązy i beże.

Styl industrialny (loftowy)

Wyjątkowy styl, który w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Rozwinął się w USA w latach 50. XX wieku, aby wykorzystać stare, opuszczone hale i fabryki. W Polsce pojawił się dopiero w latach 90. XX wieku. W dzisiejszym czasie styl loftowy charakteryzują ogromne przestrzenie, duże okna oraz czarne detale. Często wykorzystuje się w nim surowe materiały takie jak: beton, drewno, metal i szkło.

Styl eklektyczny

Jest to styl dla osób lubiących wyzwania. Zgodnie z jego zasadami, w eklektycznych wnętrzach panuje pomieszanie z poplątaniem. Łączą się tutaj style, różne kolory oraz pozornie niepasujące do siebie materiały. Styl ten balansuje na granicy kiczu i stylowego chaosu. Motywem przewodnim jest tutaj uporządkowany nieład.

salon w stylu glamour

Styl rustykalny

Styl rustykalny nawiązuje do sielskiego życia, jest ciepły i przytulny – kierowany do osób lubiących żyć w zgodzie z naturą, dlatego często pojawiają się w nim dodatki w postaci polnych kwiatów oraz innych darów natury.  Nazwa pochodzi o słowa “rustic”, czyli wiejski. Kolory w nich występujące są z reguły jasne i ciepłe. Na ścianach i wszelkiego rodzaju dekoracjach występują ludowe wzory, a materiały i tkaniny w nim stosowane są naturalne, z reguły są to: drewno, kamień, len i bawełna.

Styl glamour

W tym stylu jest dużo przepychu. Wykorzystuje się błyszczące, brokatowe tkaniny, intensywne kolory oraz nowoczesne meble na wysoki połysk. Kolory pojawiające się w tym stylu to biel, srebro, złoto i purpura. Na sufitach często obecne są mieniące, kryształowe żyrandole.

Styl boho

Króluje tutaj swoboda w wyborze kolorów i wzorów. Styl boho jest fantazyjny oraz niezobowiązujący z łatwo dostrzegalną nutą szaleństwa i chaosu, ale w kontrolowanym stopniu.  Dominują w nim naturalne materiały jak: wiklina, bambus i drewno, a na meblach i dekoracjach pojawiają się patchworkowe wzory.

Charakterystyczne cechy poszczególnych stylów zamieszczone są w tabeli poniżej.

StylCharakterystyczne cechy
Nowoczesnyprzestronne pomieszczenia, minimalizm w dekoracjach, prostota, stonowana kolorystyka.
Skandynawskinaturalne materiały – drewno, len, bawełna, dominująca biel z domieszką szarości lub ecru, proste formy, duża ilość dodatków i dekoracji.
Klasycznymateriały wysokiej jakości i trwałości, ciepłe brązy i beże jako kolorystyka dominująca, dbałość o detale,  ozdobne oświetlenie.
Industrialnyogromne przestrzenie,  duże okna, dodatki w kolorze czarnym, surowe materiały: beton, drewno, metal i szkło.
Eklektycznypomieszane style,  motyw przewodni to kontrolowany chaos, efekt uporządkowanego nieładu.
Rustykalnyjasne kolory, naturalne materiały – drewno i kamień, dodatki takie jak polne kwiaty i inne dary natury, ludowe wzory.
Glamourmeble na wysoki połysk, kolorystyka – biel, złoto, purpura, srebro, błyszczące, kryształowe żyrandole.
Bohopołączenia różnych stylów i kolorów, patchworkowe wzory, jaskrawe kolory, naturalne materiały – wiklina, bambus, drewno.
drewniany stół w rustykalnej jadalni

Z nami każde wnętrze nabiera charakteru

Stylistyka mieszkania to bardzo indywidualna kwestia zgodnie z powiedzeniem “ile osób, tyle preferencji”. Zaczynając projektowanie wnętrz najczęściej przewijają się nam następujące style: boho, skandynawski, industrialny, klasyczny oraz glamour. Jednak jaki styl wybrać do mieszkania, aby czuć się komfortowo? Projektanci z NARYSUJEMY chętnie pomogą zaaranżować Ci przestrzeń w taki sposób, aby była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, ale chętnie odmienimy każde wnętrze na terenie Polski współpracując zdalnie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak wybrać styl do mieszkania?

Aby wybrać styl jaki ma panować w mieszkaniu należy określić nasze indywidualne preferencje. Każdy styl charakteryzuje się bowiem innymi cechami, z którymi warto się zapoznać podejmując tak istotną decyzję. 

Który styl najlepiej pasuje do mieszkania?

Każdy styl jest inny, tak samo jak różnią się mieszkania i ich właściciele. Nie istnieje jeden idealny nurt pasujący do nas wszystkich. Należy dokładnie zapoznać się z ich cechami i dobrać stylistykę odpowiednią do swoich preferencji.

Czy styl rustykalny pasuje do mieszkania w bloku?

Mieszkanie w bloku można zaprojektować w każdym stylu. Należy się tylko trzymać zasad jakie panują w danym stylu. W szczególności dbając o detale i dodatki, możemy zaprojektować wymarzoną przestrzeń nawet w bloku.

Czy całe mieszkanie musi być w jednym stylu?

Projektując mieszkanie dobrze by było, aby całość tworzyła harmonijną całość. Jeśli zdecydujemy się na jeden styl, projektowanie staje się łatwiejsze. Jednakże, można łączyć ze sobą różne stylistyki, tworząc w ten sposób swój wymarzony dom.