Połączenie stylu skandynawskiego z loftowym

czerwona cegła na ścianie, białe belki

Styl scandi loft

Połączenie przytulnego wnętrza z surowymi akcentami to kompromis dla osób, które nie mogą się zdecydować na żaden ze stylów. Współcześnie wiele aranżacji to zlepek różnych kultur, pomysłów i rozwiązań. Coraz mniej boimy się eksperymentować, chcemy się wyróżnić na tle innych, być oryginalni. Zlepek stylu loftowego oraz skandynawskiego nazywamy scandi loft. Industrialne wnętrza wyraźnie określają odważny charakter mieszkańców, a skandynawski styl kojarzy nam się z kolei z rodzinnym ciepłem i relaksem. Czy można łączyć te dwa style? Zdecydowanie tak!

Styl loftowy

Styl ten wydaje się bardzo surowy i chłodny. Narodził się w Stanach Zjednoczonych, kiedy na skutek recesji pojawiło się mnóstwo opuszczonych budynków, fabryk, magazynów czy domów towarowych. Początkowo zainteresowani nimi byli głównie artyści, którzy widzieli w nich miejsce na stworzenie pracowni. Następnie zaczęto je przerabiać na pomieszczenia mieszkalne, a te popularność zyskiwały wśród zwykłej społeczności. Styl loftowy można osiągnąć nie tylko w pomieszczeniu po dawnej fabryce, ale nawet w domu i mieszkaniu. Wystarczy zastosować pewne zasady, które są podstawą przy aranżacji wnętrza w tym nurcie:

 • otwarta przestrzeń, duże okna, przez które wpada światło,
 • minimalna ilość mebli,
 • elementy z naturalnych materiałów: drewno, stal, metal, cegła,
 • jasna, neutralna kolorystyka,
 • surowy klimat,
 • widoczne elementy elektroniki,
 • niewielka ilość dodatków.

Styl loftowy jest ekstrawagancki, wyróżnia się ogromną elegancją i odwagą. Jest idealny dla osób, które lubią często zmieniać wystrój i otoczenie, ponieważ nie wymaga dostosowywania się. Sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach, ale także będzie dobrze komponował się z wieloma rodzajami działalności gospodarczych, np. w biurze, firmie.

duży, oświetlony salon

Styl skandynawski

Styl skandynawski z pewnością kojarzy nam się z lekkością, przestronnością i jasnymi barwami. Jest bardzo bliski idei minimalizmu, ponieważ zawiera w sobie tylko najpotrzebniejsze meble, stroni od dodatków oraz zostawia w pomieszczeniach dużo wolnej przestrzeni. Zyskał on uznanie wśród starszych, jak i młodych osób, zawierając w sobie prostotę, ład, stonowane kolory oraz naturalne materiały. Dodatki mają odzwierciedlać duszę domowników. Mogą to być różne fotografie, wiklinowe kosze, pufy, miękki dywan, poduszki z motywem zwierzęcym lub pled z frędzlami. Wybierając tę aranżację, postaw na barwy ciepłe, np. beż, brąz, szarość. Wygląd pomieszczenia wzbogać jasnym odcieniem niebieskiego lub różowego, ale możesz także skontrastować je z intensywnym żółtym, zielonym lub czerwonym, który przełamie spokojną kolorystykę. Styl skandynawski jest uniwersalny – pasuje do dużych domów, jak i mniejszych mieszkań, np. kawalerek.

Cechy, które wyróżniają styl skandynawski, to:

 • jasne kolory,
 • proste w formie i funkcjonalne meble,
 • delikatne wzory na tkaninach,
 • brak przypadkowości.
stalowe krzesła w salonie, szara ściana

Dodatki scandi loft

Połączenie stylu loftowego i skandynawskiego zdobywa coraz większą popularność. Meble i dodatki w stylu industrialnym są bardzo proste, często w kolorze stali lub czarne, co idealnie pasuje do jasnych i przestronnych wnętrz w stylu skandynawskim. Połączenie lnianych poszewek na poduszki oraz ciężkich zasłon z metalowym stołem i czerwoną cegłą to zarówno odważne, jak i bardzo gustowne zestawienie. Styl scandi loft osiągniesz, wybierając odpowiednie oświetlenie – wykorzystaj lampki, które składają się wyłącznie z żarówki. Styl loftowy eksponuje bowiem to, co w wielu innych przypadkach zostałoby ukryte. Elementy stylu skandynawskiego sprawią, że wnętrze zdecydowanie zyska na przytulności.

Dla kogo takie połączenie?

Jeśli nie przeszkadza Ci chłodny charakter materiałów obecnych w industrialnym mieszkaniu, a brak zdobień postrzegasz jako atut, styl industrialny z pewnością jest dla Ciebie! Jeżeli jednak chcielibyśmy przełamać trochę tę surowość, zastosujmy elementy wyposażenia w stylu skandynawskim. Oba te style są zgodne z zasadą minimalizmu, więc to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za sprzątaniem. Z uwagi na małą ilość mebli i dodatków kurz nie osadza się na wielu powierzchniach, a podłoga tak nie brudzi.

lniane poszewki na poduszki

Wnętrza stworzone z pasją

Szukając nieco komfortu w loftowych wnętrzach, zgłoś się po pomoc do nas! Firma NARYSUJEMY zatrudnia samych profesjonalistów, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem! Z nami projektowanie wnętrz nigdy nie było tak proste – przekonaj się sam!

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest styl scandi loft?

Połączenie przytulnego wnętrza z surowymi akcentami to kompromis dla osób, które nie mogą się zdecydować na żaden ze stylów. Współcześnie wiele aranżacji wywodzi się właśnie z połączenia różnych trendów. Coraz mniej boimy się eksperymentować, chcemy się wyróżnić na tle innych, być oryginalni. Zlepek stylu loftowego oraz skandynawskiego nazywamy scandi loft.

Dla kogo styl scandi loft?

Jeśli nie przeszkadza nam chłodny charakter materiałów obecnych w industrialnym mieszkaniu, a brak zdobień postrzegamy jako atut, styl industrialny z pewnością jest dla nas. Jeżeli jednak chcielibyśmy przełamać trochę tę surowość, zastosujmy elementy wyposażenia w stylu skandynawskim. Oba te style są zgodne z zasadą minimalizmu, więc to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za sprzątaniem. Z uwagi na małą ilość mebli i dodatków, kurz nie osadza się na wielu powierzchniach, a podłoga tak nie brudzi.

Jaki jest styl skandynawski?

Jest uniwersalny, ponieważ pasuje do dużych domów, jak i mniejszych mieszkań, np. kawalerek. Cechy, które wyróżniają styl skandynawski, to: jasne kolory, proste w formie i funkcjonalne meble, delikatne wzory na tkaninach, brak przypadkowości.

Jakie cechy ma styl loftowy?

Styl loftowy cechuje: otwarta przestrzeń, duże okna, przez które wpada światło, minimalna ilość mebli, elementy z naturalnych materiałów: drewno, stal, metal, cegła, jasna, neutralna kolorystyka, surowy klimat, widoczne elementy elektroniki, niewielka ilość dodatków.