SALON W STYLU INDUSTRIALNYM

betonowy sufit, skórzana sofa

Minimalizm i surowość w Twoim salonie

Styl industrialny bardzo często jest wybierany w przypadku projektowania dużych, ale także małych salonów. Styl ten wyróżnia się swoim minimalizmem połączonym z dozą nonszalancji w postaci surowego wykończenia. Wnętrza w tym stylu mają przypominać przestrzenie fabryczne, które dobrze zaaranżowane nabiorą przytulnego charakteru.

betonowy sufit, ciemne ściany w salonie, szara sofa narożnik

Styl industrialny i jego najważniejsze składniki

Salon w tym stylu przede wszystkim powinien być przestronny, co oddawać będzie klimat przebywania w miejscu przypominającym fabrykę. Styl ten cechuje się prostotą, surowością oraz minimalizmem. Przed projektowaniem należy wziąć pod uwagę, aby mieszkanie było wysokie i nie miało licznych ścian działowych. Ważnym aspektem będą również surowe materiały, widoczne instalacje oraz jak najmniejsza ilość dodatków. Kolejnym atutem będą ogromne i wysokie okna, najlepiej z charakterystycznymi szprosami, które zapewnią dużą ilość światła dziennego.

Kolorystyka w stylu industrialnym

Salon w tym stylu powinien być zachowany w stonowanej kolorystyce, czyli przede wszystkim stosujemy odcienie bazowe, ziemiste i neutralne. Najlepiej sprawdzą się tutaj takie kolory, jak:

  • biel,
  • szary,
  • brąz,
  • czarny.

W celu przełamania kolorów warto postawić na czerwień w postaci ścian wykonanych z cegły. Jednak nie tylko naturalne materiały wchodzą w grę – świetnie nada się również ściana w formie tapety. Aby dodać więcej wyrazistości surowemu wnętrzu, możesz zdecydować się na akcenty na ścianach w kolorach takich, jak:

  • ochra,
  • granat,
  • gorzka czekolada,
  • butelkowa zieleń.
murowana ściana, jasna podłoga

Materiały w projektowaniu salonu industrialnego

Materiały w stylu industrialnym grają pierwsze skrzypce – nadają wnętrzu charakter surowy i przemysłowy. Dlatego też w salonie na ścianach nie może zabraknąć betonu architektonicznego, który idealnie będzie pasować do tapet imitujących cegłę. Połączenie tych dwóch elementów nada surowości wnętrzu, a zarazem będzie zawierać dozę przytulności. Cegła może być w kolorze czerwieni, jednak warto pamiętać, że taki wybór niekoniecznie się sprawdzi w przypadku małego salonu. Innym wyjściem może być ograniczenie betonu, a zamiast tego pomalowanie ścian na kolor biały, co sprawi, że salon stanie się optycznie większy. Styl industrialny to również postawienie na materiały takie, jak miedź oraz metal, jak również stonowany kolor drewna dębowego.

Industrialny salon, czyli jakie wybrać meble

W przypadku dużego salonu najlepiej sprawdzą się tak samo duże, jak i solidne meble. Ważne jest również to, aby sprawiały wrażenie ciężkich. Dobrym wyjściem będzie również zaaranżowanie w salonie strefy wypoczynkowej, gdzie postawiona będzie minimalistyczna kanapa. Aby nadać przytulnej atmosfery w surowym wnętrzu, postaw na wygodną sofę. Duża przestrzeń w salonie również polubi stolik kawowy, najlepiej wykonany z surowego metalu. Do stolika kawowego najlepszą opcją będzie dobranie w tym samym stylu komody, jak i szafki RTV.

Jeśli chodzi o mały salon, tutaj najlepiej zrezygnować z dużych i ciężkich mebli. Postawienie ich mogłoby jedynie przeciążyć całą aranżację, zmniejszyć i sprawić, że pomieszczenie będzie zbyt ciemne. Alternatywą do tego będzie minimalizm, czyli ograniczenie ilości mebli do minimum. Przede wszystkim postaw na wygodną sofę, jednak już bez stolika kawowego. Do sofy dobrze sprawdzi się komoda oraz szafka RTV z elementami z metalu.

Kolejnym ważnym aspektem w obu powierzchniach salonów, będą szkieletowe systemy zabudowy. Świetnie sprawdzą się jako regały bądź separatory w salonie. Jeśli chodzi o kolor, najlepszą opcją będzie grafit, a dla wyrazistego akcentu – czerwień. Na takich konstrukcjach można postawić książki, zdjęcia, dekoracje lub rośliny, które nadadzą nieco naturalności całemu wnętrzu.

Dopełnienie aranżacji – dodatki w stylu industrialnym

Styl industrialny to minimalizm, jednak nie można zapominać o dodatkach, które idealnie wypełnią salon i nadadzą mu ponadczasowego klimatu. Świetną opcją będą industrialne plakaty w motywach architektury wszelkich miast, fabryk lub zakładów przemysłowych. Jeśli chodzi o ich kolorystykę – postaw na szarość lub pomarańczowo-różowy kolor miedzi. Kolejnym dodatkiem są lustra, najlepiej w minimalistycznych i prostych ramach. Efektownie również zaprezentują się mniejsze lustra, powieszone obok siebie. Przyozdobi to wnętrze, a także optycznie je powiększy. Do tego obowiązkowymi elementami będą zegary – najlepiej wykonane z drewna bądź metalu. Najpopularniejszymi zegarami w tym stylu będą te wykonane z metalu pomalowanego na czarno, z rzymskimi cyframi i koniecznie bez tła. Dla przełamania surowego klimatu warto dodać rośliny, ustawione na wysokich i metalowych kwietnikach.

Oświetlenie w salonie industrialnym

Istotną sprawą jest również oświetlenie, ponieważ styl industrialny lubi światło. Najlepiej, aby do wnętrza salonu wpadało jak najwięcej światła. Przy aranżacji mieszkania w bloku może być to kłopotliwe, dlatego też warto zdecydować się na rozmieszczeniu w salonie stylowych lamp. Zasada jest prosta – w stylu industrialnym lamp musi być dużo. Postaw na metalowe, patynowe klosze oraz siatkowo-drutowe instalacje. Z sufitu mogą zwisać czarne reflektory bądź sieć żarówek zawieszonych na czarnych przewodach. Jeśli we wnętrzu będzie znajdował się stół, warto powiesić nad nim metalową i masywną lampę. Nie przejmuj się zwisającymi kablami bądź rurami – są one jak najbardziej pożądane w tym stylu.

murowana ściana, szara sofa, drewniany stół

Zaprojektujemy Twój salon

Aranżacja salonu w stylu industrialnym to przede wszystkim minimalizm oraz wszechobecność surowego klimatu. NARYSUJEMY to zespół profesjonalistów, którzy zaprojektują Twój salon od początku do końca, gwarantując zamierzony efekt. Już dziś postaw na ponadczasowe wnętrze w Twoich czterech ścianach.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Prostotą, minimalizmem oraz surowością. Salon w tym stylu powinien przywodzić na myśl przestrzenie fabryczne z jak najmniejszą ilością mebli.

Jaki kolor ścian będzie najlepszy w stylu industrialnym?

Zdecydowanie stonowane kolory, takie jak biel, szary, brązowy lub czarny. Dla przełamania kolorystyki dobrze postawić na jedną ścianę z cegły lub tapety imitującej cegłę.

Jakie meble postawić w salonie w stylu industrialnym?

Meble powinny być duże, solidne i sprawiające wrażenie ciężkich. Do tego można dobrać wygodną sofę, które nada nieco przytulności całemu wnętrzu. Oprócz tego warto postawić na stolik kawowy wykonany z metalu.

Jakie są najważniejsze dodatki w salonie w stylu industrialnym?

Będą to przede wszystkim plakaty w motywach architektury miast, lustra, zegary oraz duża ilość lamp. Dla ożywienia wystroju warto także dodać rośliny w metalowych kwietnikach.