STYL VINTAGE W ARANŻACJACH WNĘTRZ

salon w stylu vintage

POCZĄTKI NURTU

Styl vintage we wnętrzach pojawił się w XX wieku czerpiąc inspiracje z poprzednich epok i panujących wówczas trendów. Do zapoczątkowania tego nurtu przyczyniła się moda na meble i dekoracje z ubiegłych dekad, między innymi lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Warto pamiętać, że w Polsce pojawił się on stosunkowo niedawno, z uwagi na to, że ludzie niechętnie powracali do czasów PRL. Obecnie styl vintage obejmuje wiele różnych epok i stylów, a jego charakterystycznymi cechami są naturalne Materiały, ręcznie robione przedmioty, patyna i postarzone sprzęty.  

wnętrze z geometrycznymi wzorami

UBARWIENIE STYLU VINTAGE

Kolorystyka nurtu powstałego w XX wieku obejmuje wiele różnych odcieni, ale przeważają tutaj ciepłe, ziemiste i pastelowe barwy. W zależności od epoki, do której nawiązuje, mogą to być intensywne tonacje, takie jak turkus, pomarańcz czy czerwień lub stonowane odcienie brązów, beżów, szarości czy bieli. W stylu vintage popularne są również kolory zieleni, niebieskiego, żółci i fioletu. Dodatkowym, ciekawym akcentem, który charakteryzuje ten nurt, są delikatne, kwiatowe oraz geometryczne wzory w intensywnych barwach, które nadają wnętrzom charakteru. Dzięki zastosowaniu patyny i postarzeniu aranżacji, wnętrza zyskują uroku i wprowadzają zarówno domowników, jak i gości w nostalgiczny klimat.  

SPRZĘTY Z MINIONYCH EPOK

Meble w stylu vintage są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra, metal lub naturalne tkaniny, np. bawełna, len czy jedwab. Wyposażenie wnętrz często poddawane jest obróbce mającej na celu ich postarzenie i nadanie wyglądu zużytych sprzętów, rodem z poprzednich dekad.  

Do najpopularniejszych mebli w stylu vintage należą: 

  • klasyczne fotele z wysokimi oparciami i ozdobnymi detalami,  
  • sofy o okrągłych kształtach,  
  • drewniane łóżka z rzeźbieniami na zagłówkach, 
  • komody z ciekawymi uchwytami lub ozdobnymi frontami,  
  • przestronne regały i witryny,  
  • kredensy ze szklanymi drzwiami,  
  • duże stoły ze zdobionymi nogami. 

Meble w stylu vintage są bardzo różnorodne i można znaleźć wśród nich wiele pięknych i unikalnych przedmiotów, które nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. Należy pamiętać, że wyposażenie wnętrz w tym nostalgicznym nurcie musi być funkcjonalne, a zarazem mieć oryginalny i stylowy wygląd. 

stare meble w nowoczesnej aranżacji

ROLA ŚWIATŁA W ARANŻACJI

Oświetlenie w stylu vintage ma za zadanie wprowadzić do wnętrza ciepły, miły i nastrojowy klimat. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do tego celu są: miedź, mosiądz, stal szkło oraz drewno. Charakterystycznym zabiegiem jest zastosowanie lamp o oryginalnych kształtach i zdobieniach oraz modeli w stylu industrialnym. Popularnością cieszą się również klasyczne abażury, kinkiety, plafony sufitowe czy żyrandole. Przy wyborze wyposażenia warto zwrócić uwagę na takie detale jak rzeźbione ramiona lamp, aby nadać aranżacji niebanalnego wyglądu.

Oświetlenie w stylu vintage tworzy przytulną atmosferę i nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Ważne jest, aby do każdego wnętrza z osobna dobierać odpowiednie źródła światła, które podkreślą klimat danego miejsca, i tak też do sypialni zalecana jest przytłumiona poświata, natomiast w kuchni warto zadbać o doświetlenie całej przestrzeni, mając na uwadze szczególnie blat roboczy.  

DODATKI KLUCZEM DO STWORZENIA KLIMATU

W stylu vintage dekoracje mają często charakter klasyczny oraz elegancki, z niebanalnymi i przyciągającymi uwagę detalami. Stylowe, ręcznie zdobione lustra są jednym z najczęściej występujących elementów, mających na celu przyozdobienie wnętrz. Zwierciadła okalane drewnianymi, rzeźbionymi ramami, będą idealnie wpasowywały się w klimatyczne aranżacje.  

We wnętrzach inspirowanych minionymi epokami często wykorzystuje się wazony o ciekawych kształtach i zdobieniach. Mogą one być wykonane z ceramiki, szkła lub metalu i stanowić interesujący element dekoracji. Ciekawymi dodatkami na ścianach będą niebanalne ramki ze zdjęciami oraz zegary. Mosiężny czasomierz powieszony w centralnym punkcie mieszkania będzie przyciągał spojrzenia oraz nada wnętrzom dodatkowej nostalgii. Ważnym elementem aranżacji w stylu vintage, o którym nie można zapomnieć, są obrazy oraz plakaty, często będące reprodukcją dzieł z różnych epok, nawiązujące do klimatu minionych lat. 

plakaty i obrazki vintage

Zaprojektuj wnętrze razem z nami!

Pomimo wielu możliwości, które daje w aranżacjach nurt inspirowany minionymi epokami, warto skorzystać z usług profesjonalnych projektantów wnętrz, aby nie przytłoczyć tworzonego wystroju przesadnymi barwami lub źle dobranymi dodatkami. Członkowie zespołu NARYSUJEMY posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do zaprojektowania przestrzeni w sposób harmonijny i funkcjonalny, a zarazem zgodny z preferencjami klienta, które zachwycą każdego. 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest styl vintage?

Nurt ten swoją inspirację czerpie z minionych epok – w szczególności z okresu lat 20. do 80. XX wieku. Aranżacje te przede wszystkim charakteryzują się wykorzystaniem mebli, sprzętów i dodatków z poprzednich epok. 

Dlaczego aranżacje w stylu vintage cieszą się popularnością?

Wnętrza inspirowane ubiegłymi dekadami nadal są w modzie ze względu na wyjątkowy klimat, który tworzą w mieszkaniu dzięki wykorzystaniu mebli oraz dekoracji z poprzednich lat, a także możliwości wyrażenia w nich swojego indywidualnego stylu i gustu. 

Czy wnętrza w stylu vintage są kosztowne?

Zaaranżowanie mieszkania w myśl nurtu z dawnych lat nie musi pochłonąć wszystkich oszczędności. Dzięki zamiłowaniu tego stylu do minionych dekad, można wykorzystać oryginalne, odnawiane meble, a także kupować dekoracje w antykwariatach oraz sklepach z używanymi przedmiotami.