PROJEKTOWANIE WNĘTRZ W STYLU KLASYCZNYM

obraz pejzaż w złotej ramie

ARANŻACJA WNĘTRZA – STYL KLASYCZNY

Styl klasyczny występuje we wszystkich dziedzinach sztuki europejskiej, powstałych między XVII a XIX wiekiem. Cechuje go powściągliwość, symetria, wyrafinowanie i wiele odniesień do sztuki starożytnej. Charakteryzuje się szlachetnymi zdobieniami, wysoką jakością materiałów, wyraźnymi, geometrycznymi kształtami i eliminacją nadmiernej ilości dekoracji. Jasne kolory wnętrz oraz ponadczasowe wzornictwo tworzą harmonijną przestrzeń domową.

KLASYCZNE WNĘTRZE – GŁÓWNE ELEMENTY WYSTROJU

Nietrudno jest rozpoznać wnętrze w stylu klasycznym. Warto zwrócić uwagę na jego szczególne cechy. Głównymi elementami, są:

 • gzymsy, kolumny, drzwi i okna z przezroczystymi ramami oraz marmurowe kominki,
 • meble, które często mają prostokątne kształty (sofy, kanapy i szezlongi) i są wyraźnie zdobione,
 • jasne, pastelowe kolory,
 • klasyczne dekoracje przedstawiające zazwyczaj liście akantu, dębu oraz laurowe. Ich układ charakteryzuje się charakterystycznym porządkiem i symetrią,
 • łuki, tynki i kolumny podkreślające klasyczny styl wnętrza.
parkiet w salonie

KLASYCZNA PALETA KOLORÓW

W klasycznych aranżacjach wnętrz stosuje się szeroką paletę barw, takich jak:

 • beż,
 • krem,
 • szarość,
 • głęboki burgund,
 • złoto,
 • srebro,
 • jasna zieleń,
 • oliwka,
 • terakota,
 • wiele innych, pastelowych odcieni.

MEBLE W STYLU KLASYCZNYM

Proste linie i symetria – to główne kryteria przy wyborze mebli. W stylu klasycznym powinny one być eleganckie i proste, najlepiej wykonane z drewna. W salonie dobrze jest umieścić szklane szafki inspirowane antycznymi. Sofy najczęściej obite są skórą lub eleganckimi, ciemnymi tkaninami. W klasycznym salonie, który często pełni funkcję jadalni, powinien znaleźć się stół i krzesła. Muszą one współgrać z wnętrzem, być funkcjonalne i praktyczne, mogą być używane do posiłków każdego dnia.

rzeźbione meble kuchenne

MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Warto zadbać o to, by wszystkie materiały w klasycznym domu były naturalne i unikalne. Kolumny i pilastry są zazwyczaj wykonywane ręcznie z marmuru lub stiuku. Ściany często obłożone są naturalnymi tkaninami lub drewnianą boazerią. Podłogi to zazwyczaj parkiet, ale w niektórych pomieszczeniach (łazienka, kuchnia, salon) dopuszczalne są płytki marmurowe lub kamienne. Sufity w stylu klasycznym są zazwyczaj białe i ozdobione gipsowymi listwami oraz sztukaterią.

Przy wyborze tkanin i tapicerki, dopuszczalne są takie kolory jak niebieski, zielony i piaskowy. Z reguły w stylu klasycznym należy unikać jaskrawych kolorów i dużych kontrastów. Należy zadbać o to, aby wszystkie kolory były neutralne lub ciepłe. Powinny one nadawać wnętrzu poczucie intymności i spokoju.

OŚWIETLENIE

Oświetleniem wykorzystywanym we wnętrzach w stylu klasycznym, są najczęściej kryształowe żyrandole i lampy z przezroczystego kamienia lub szkła. Żyrandol w tym stylu to prawdziwe dzieło sztuki. Najczęściej umieszcza się go w centralnym miejscu, dzięki czemu staje się elementem dekoracyjnym wnętrza, a emitowane przez niego światło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Oprócz opraw sufitowych, do dekoracji pomieszczenia często wykorzystuje się brązowe żyrandole (lub imitacje świec) oraz dekoracyjne lampy ścienne. Dopuszczalne są również lampy stołowe z materiałowymi abażurami.

beżowe meble kuchenne

TKANINY W ARANŻACJI WNĘTRZ KLASYCZNYCH

Satyna i jedwab to główne materiały wykorzystywane we wnętrzach w stylu klasycznym. Tkaniny służą do dekoracji okien, ścian i podłóg. Tekstylia, które zachowują swój kształt po uformowaniu i spięciu, są często wykorzystywane do oprawy okien. Przykładem mogą być ciężkie jedwabie lub aksamit. Do zasłon dodaje się takie elementy jak frędzle i draperie. We wnętrzach klasycznych nie może zabraknąć obszernych dywanów oraz poduszek o unikalnych wzorach. Całość ma sprawiać wrażenie przytulnie i harmonijnie zagospodarowanej przestrzeni.

KLASYCZNE WNĘTRZA – DEKORACJE

Wybór dekoracji do klasycznego wnętrza musi być bardzo staranny. Warto zastosować przedmioty z porcelany, antyki, obrazy, rzeźby czy figurki z marmuru i brązu. Klasyczne obrazy zazwyczaj skupiają się na pejzażach, tematach religijnych i portretach. Aby podkreślić ich piękno, powinny być zamontowane w złotych lub srebrnych ramach.

WPROWADŹ STYL DO SWOJEGO WNĘTRZA

Stosując się do powyższych wskazówek, z powodzeniem wprowadzicie styl klasyczny do swojego domu lub mieszkania. Jeśli jednak potrzebujecie pomocy, architekci z NARYSUJEMY służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Działamy stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jakie materiały wykorzystuje się do aranżacji wnętrz klasycznych?

Głównymi materiałami wykorzystywanymi przy projektowaniu wnętrz klasycznych, są: aksamit, satyna, bawełna lub nawet jedwab. Tekstylia często wykończone są frędzlami lub drapowane.

Czym wykończyć wnętrza klasyczne?

W aranżacjach w stylu klasycznym chętnie stosuje się materiały naturalne. Do wykończenia ścian: boazeria, marmur i stiuk. Do wyłożenia podłóg: parkiety lub panele uszlachetnione żywicą epoksydową. Elementami dekoracyjnymi na ścianach i sufitach są gzymsy i sztukaterie.